Sudėtingą operaciją atlikę medikai sutartinai tvirtino, kad operacija pavyko išgelbėti vyrui gyvybę, o laiku suteikta pagalba panevėžiečiui suteikė galimybę toliau džiaugtis gyvenimu.
Pirmoji Lietuvoje
Panevėžio ligoninės direktorius A.Skorupskas naujienų portalui JP teigė, kad tokia sudėtinga savo apimtimi operacija bene pirmoji Lietuvoje.
„Tokia apimtimi ir tokio sudėtingumo operacija, kurią atliko ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. Andrius Pranculis ir Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas – bene pirmoji šalyje. Labai džiaugiamės, kad ji praėjo sėkmingai. Šiandien pacientas jau yra perkeltas į Kraujagyslių chirurgijos skyrių, jaučiasi gerai, bet jo dar laukia labai svarbus reabilitacijos laikotarpis“, – sėkminga operacijos baigtimi džiaugėsi Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius.
Liga pavojinga
Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Arūnas Čepkauskas aiškino, kad aortos disekacija (atsisluoksniavimas)– viena iš pavojingiausių ligų.
„Aorta – didžiausia žmogaus organizmo kraujagyslė. Ji sudaryta iš trijų sluoksnių, o pagrindinės kraujagyslės atsisluoksniavimas – pavojinga liga, kurios metu įvyksta dalinis sienelės plyšimas (atsisluoksniavimas). Į tarpą tarp kraujagyslės sluoksnių vidinio ir vidurinio sluoksnių priteka kraujo, kuri sąlygoja tolimesnį sluoksnių atsiskyrimą (disekaciją). Dėl šios patologijos gali įtrūkti ir išorinis kraujagyslės sluoksnis, tuomet prasideda aktyvus kraujavimas, neretai ištinka mirtis“, – pristatė pavojingą ligą kraujagyslių chirurgas A.Čepkauskas.
Viskas vyksta greitai
Pasiteiravus, kaip pasireiškia liga, Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas A.Čepkauskas teigė, kad kiekviena disekacija – mirtinai pavojinga.
„Disekacijos pasireiškia sunkiai valdomu skausmu, nevaldoma hipertenzija, greitu aortos plėtimusi, įvairių vidaus organų pažeidimu dėl perplyšusių kraujagyslių. Galimas kraujavimas į krūtinės ląstą, kraujavimas prie aortos ar į tarpuplautį, kraujavimas į pilvo ertmę, dubenį. Visi simptomai priklauso nuo pažeidimo vietos, pobūdžio ir intensyvumo“, – pristatė ligos simptomus medikas.
Situacija – grėsminga
Į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo paguldytas pacientas, kuriam diagnozuota sunki aortos disekacijos būklė.
„Mūsų gydytam ligoniui situacija labai grėsminga dėl pažeidimų. Pacientui buvo perplyšusi aorta nuo krūtinės ląstos vidurio iki pat distalinės dalies bei buvo perplyšusios ir abi klubinės arterijos iki pat kirkšnių. Kraujas iš aortos jau buvo išsiliejęs į dubenį. Be to, beveik pilnai buvo perplyšusios kairio inksto, pasaito arterija – ji maitina visą žarnyną, pilvinio kamieno arterija, maitinanti kepenis, blužnį, kasą ir pilnai užsidariusi dešinės kojos arterija“, – pasakojo apie ligonio būklę kardiologas chirurgas A.Čepkauskas ir teigė, kad tokios būklės ligonį gabenti į sostinę – pavojinga, todėl buvo nuspręsta operaciją atlikti Panevėžio ligoninėje.
Operacija praėjo sėkmingai
Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. A.Pranculis aiškino, kad ligonio būklė – sudėtinga.
„Gydytam ligoniui nuplyšusios kairio inksto, žarnyno, kepenų, dešinės kojos arterijos, todėl buvo reikalingas skubus nuplyšusių arterijų atstatymas stentų pagalba, nes vystėsi minėtų organų nepakankamumas. Atlikus išsamius tyrimus buvo priimtas sprendimas skubiai operuoti pacientą. Šios operacijos metu dirbau kartu su kraujagyslių chirurgu A.Čepkausku ir pagelbėjo Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, gydytojas Arūnas Valikonis“, – pasakojo medikas ir tęsė:
„Operacijos metu ligoniui per kairę kirkšnį buvo įvestas specialus disekacinis stentas, kuris sustabdė tolesnį aortos plyšimą ir su baliono pagalba buvo prispaustas plyšimas. Taip pat reikėjo atstatyti kairio inksto, žarnyno, kepenų ir dešinės kojos kraujotaką. Kraujotaka atstatyta per kirkšnį, kateteriu surandant nuplyšusią arteriją. Arterija buvo išplečiama balionėliu ir sutvirtinama stentu. Taip buvo atstatyta gyvybiškai svarbių organų kraujotaka. Dešinę koją išgelbėjome atviru šuntu iš kairiosios. Operacija praėjo labai sėkmingai – tą rodo pilnai atsistačiusi organų funkcija.“
Dėkojo medikams
Po sudėtingos ir sėkmingai pasibaigusios operacijos gyjantis panevėžietis Bronislovas Š. džiaugėsi gera baigtimi ir juokavo, kad dar pagyvens.
„Sunku buvo, jaučiausi blogai – skaudėjo kojas, krūtinę. Dabar jau daug geriau. Ačiū Panevėžio gydytojams, labai padėjo man“, – nuoširdžiai kalbėjo pacientas.