Tėvai apimti panikos: visi Zarasų vaikai itin susiję vieni su kitais
„Šiandien ryte pasklido kalbos, kad Pauliaus Širvio progimnazijos šeštokas dėl ligos buvo išvežtas į Vilnių ir jam nustatyta meningokoko infekcija. Taip pat girdėjau, kad šiandien savivaldybėje buvo posėdis, kurio metu spręsta, ką daryti, tačiau lyg ir buvo priimtas sprendimas, kad situacija nepavojinga, liga neužkrečiama ir nieko daryti nereikia.
Mūsų vaikas nelanko šios mokyklos, bet Zarasai – labai nedidelė bendruomenė. Nors čia yra trys mokyklos, broliai, seserys, draugai yra susiję vieni su kitais, kad ir lanko skirtingas mokyklas, vaikai vieni su kitais aktyviai bendrauja, todėl mums labai neramu. Meningokokas – gąsdinanti diagnozė, todėl norėtume daugiau informacijos, o jos nėra. Viešai niekas nepaskelbta, turi pats kažkur ieškoti. Mes apie tai sužinojome iš kitų tėvų, kurių vaikai mokosi toje mokykloje“, – teigė 15min skaitytojas.
Pasak jo, jeigu ši situacija tikrai nepavojinga, puiku, bet tėvai norėtų būti nuraminti, pagaliau – žinoti argumentus, kodėl šiuo atveju jiems nėra ko nerimauti. „Nežinia ir kelia daugiausiai baimės“, – teigė jis.
Mokykla nuramino: šis meningokokas neužkrečiamas
Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos direktorė Aldona Navickienė teigė, kad tėvai gali nusiraminti. Buvo surinkta visa informacija apie ligą ir gydytojai patvirtino, kad tai, jos žodžiais tariant, vadinamoji „vidinė virusinė infekcija“.
„Ji yra meningokokinė, bet nėra užkrečiama. Suprantu, kad tėveliai sunerimę, bet po truputį tramdome jų nerimą. Ir mums buvo neramu, bet dabar viską išsiaiškinome. Mano žiniomis, iš pradžių vaikui buvo tiesiog virusinis susirgimas, tačiau ji perėjo į smegenų uždegimą, o tai jau komplikacija. Terminų nežinau, negaliu visko smulkiai paaiškinti, bet patys medikai nuramino, kad tai neužkrečiama“, – tikino mokyklos vadovė.
Pasak jos, berniukas sirgo jau nuo lapkričio 28 d. Iš pradžių jis buvo gydomas Zarasuose, bet ligai komplikavusis išvežtas į Vilnių.
Tuo tarpu savivaldybės atstovai teigė, kad tikslios informacijos dėl diagnozės dar neturi. „Skambinau į ligoninę, kalbėjausi su reanimacijos budinčia gydytoja, ji man jokios informacijos nepateikė apie berniuko būklę, nors, mūsų žiniomis, jo būklė gerėja. Tačiau mes norime gauti informaciją apie pačią bakteriją – pavojinga ji ar ne, ar plinta oro lašeliniu keliu.
Deja, kol kas neturime žinių. Norime, kad mums pateiktų raštą, kuris viską išaiškintų ir nuramintų žmones. Mes jau čia nuo ryto lakstėme, kalbėjome su Utenos gydytojais, bet jie sakė, kad dar reikia sulaukti papildomų tyrimų, nors meningokokinė infekcija, kurios visi bijo, nepasitvirtino, čia kažkokia kita forma. Žmonės dabar visaip kalba, todėl norisi pateikti aiškią informaciją“, – sakė Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Renius Kisielius.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras informacijos apie šį atvejį neturi, o tai reiškia, kad žaibinės meningokokinės infekcijos atvejis tikrai nepasitvirtino. Pati ligoninė, kurioje gydomas berniukas, jo sveikatos būklės nekomentuoja, kadangi, nepasitvirtinus meningokokui, visuomenės interesas pranešti diagnozę išnyko.
Kuo meningokokinė infekcija skiriasi nuo meningito
Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja dr. Inga Ivaškevičienė teigė, kad meningokokinė infekcija gali turėti keletą skirtingų formų. Be to, dalis žmonių ligos sukėlėją nešiojasi savo nosiaryklėje, bet jiems patiems ligos simptomai nepasireiškia. Kita vertus, sukėlėjas platinamas aplinkiniams.
Esant peršalimo ligų pakilimui, meningokokinės infekcijos atvejų būna daugiau, nes virusai, patekę į mūsų organizmą, pažeidžia imuninę sistemą (tam tikra prasme veikia kaip imunosupresoriai), tuomet mes esame imlesni įvairioms bakterinėms infekcijoms. Ir jei sveikas žmogus nosiaryklėje nešiojasi meningokoką, jam susirgus ši infekcija gali suaktyvėti.
„Esant meningokokiniam bakteriniam nazofaringitui, kuris pasireiškia sloga ir ryklės uždegimu, iš nosiaryklės bakterijos gali patekti į kraują. Tuomet galimi keli ligos vystymosi variantai. Patekusios į kraują bakterijos gali sąlygoti sepsio išsivystymą arba nukeliauti dar ir į centrinę nervų sistemą ir sukelti meningitą, t. y. smegenų dangalų uždegimą. Žaibinės meningokokinės infekcijos atveju vystosi sepsis, paciento būklė blogėja žaibiškai“, – aiškino medikė.
Pasak jos, reikėtų atskirti meningokokinę infekciją ir meningitą. Patį meningitą gali sukelti daug skirtingų infekcinių veiksnių – įvairūs virusai ir bakterijos. Todėl meningitas nelygu meningokokinei infekcijai.
Kita vertus, meningitas neatsiranda iš niekur, jis turi praeiti minėtus patekimo į organizmą kelius. Toks pacientas visiškai neužkrečiamas tampa, kai bent vieną parą gauna antibakterinį gydymą, o kol jis jaučiasi gerai ar jam nepatvirtinta diagnozė ir nepradėtas gydymas, jis infekciją gali platinti.