Pasak dr.A.Čekausko, seksualinio gyvenimo sutrikimų, problemų būna ne tik vyresniems, bet ir 20-30 metų amžiaus vyrams ar dar jaunesniems. Apie 6 proc. patiria sunkumų susilaukti šeimoje vaikų.
„Baltijos-Amerikos klinikoje vaisingumo problemos sprendžiamos panaudojant modernius diagnostikos ir gydymo būdus, bendradarbiaujant su kitų sričių specialistais – ginekologais, genetikais“, – sakė A.Čekauskas, laidoje „Gydytojas pataria“ išskyręs medicinos mokslo proveržį ir naujienas būtent šioje srityje.
Patikros padeda užbėgti problemoms už akių
Siekdami užbėgti už aklių vyriškoms problemoms, į daktarą kreipiasi vos 15 proc. pacientų. Nors ir pamažu, daugėja profilaktiškai besirūpinančių sveikata.
„Atėjus pas urologą pasitikrinti profilaktiškai, atliekama inkstų echoskopija, pasižiūrima, kaip atrodo šlapimo pūslė, ar nėra prostatos problemų. Į valstybinę prostatos vėžio prevencijos programą įtraukiami 45 metų amžiaus vyrai, jeigu jų šeimoje serga ar prostatos vėžiu yra sirgęs nors vienas artimasis. 5-10 proc. sergančiųjų prostatos vėžiu liga yra paveldima, tad daugmaž kas dešimtam vyrui rizika susirgti paveldėtu prostatos vėžiu – daug didesnė.
Kitiems vyrams prevenciškai atlikti specifinio antigeno tyrimą dėl prostatos vėžio siūloma nuo 50 iki 69 metų amžiaus. Šios prevencinės programos finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, tačiau urologui pasirodyti pravartu ir anksčiau“, – atkreipė dėmesį gydytojas urologas.
Specifinio prostatos vėžio tyrimo duomenys leidžia prognozuoti rizikas, apsibrėžti, kaip dažnai reikėtų apsilankyti pas urologą dėl prostatos ir išvengti onkologinių susirgimų.
Į ką atkreipti dėmesį ir nedelsti
Paklaustas, į kokius simptomus reikėtų ypač atkreipti dėmesį ir nedelsti kreiptis į gydytoją urologą, A.Čekauskas akcentavo žodį „staiga“: staiga ima skaudėti šoną, staiga sutrinka šlapinimasis, staiga ėmė skaudėti šlapinantis, atsirado kraujo šlapime.
„Pasirodyti gydytojui urologui reikia, net jei ir simptomai praėjo. Ypač tai akcentuoju vyresnio amžiaus vyrams“, – pabrėžė daktaras.
Amžius taip pat svarbus, nes urologinės ligos su metais dažnėja, nors pradinėse stadijose nebūtinai pasireiškia skausmu. „Prostatos vėžio pradžioje gali pasireikšti tik padidėjusios prostatos – vadinamieji apatinių šlapimo takų simptomai: dažnesnis šlapinimasis, tenka atsikelti naktį, greičiau nubėgti“, – vardijo gydytojas.
Ne visada minėti simptomai signalizuoja apie onkologinius susirgimus. Be to, jeigu prostata padidėjusi, tai nebūtinai reiškia, kad turėtume ją mažinti. „Kone kiekvienas 80-metis turi padidėjusią prostatą, tačiau mūsų tikslas nėra dydis, svarbu, kad žmogus gyventų kuo pilnavertiškiau, geriau jaustųsi socialinėje aplinkoje, su pora ir kitur“, – sakė dr. A.Čekauskas.
Savistaba – informatyvi ir nekainuoja
dėl sėklidžių vėžio. A.Čekausko praktikoje buvę graudžių atvejų, kai 19-20 metų jaunuoliai laiku nesikreipė ar pasirodė stipriai per vėlai, nes galbūt nesusigaudė, gėdijosi ar bijojo pripažinti, kad didėjanti sėklidė – problema ir delsė.
Net paprasta apčiuopa gali būti pakankamai informatyvi vyrams.
Kaip sakė gydytojas urologas A.Čekauskas, vertėtų atkreipti dėmesį ir į skausmą. Jo priežastis – nebūtinai sėklidėse, tai gali būti susiję su sportu, traumomis, patempimais, nugaros problemomis, tačiau geriau pasirodyti gydytojui urologui, atlikti sėklidžių echoskopiją ir, jei viskas gerai, atmesti vėžio įtarimą, o jei yra problema – spręsti ją.
Sėklidžių vėžys – retas, per metus Lietuvoje nustatomas apie 40 vyrų ir jei diagnozuojamas laiku, pilnai išgydomas.
Lapkritį vyrai augina ūsus ir ne tik
Į jaunesniame nei 40 metų amžiuje vyrams pasitaikančią onkologinę ligą – sėklidžių vėžį – visą lapkričio mėnesį kviečia atkreipti dėmesį Australijoje gimęs judėjimas „Moevember“ (moustache angl. – ūsai, november – lapkritis).
Viso pasaulio vyrai lapkritį ne tik kviečiami auginti ūsus, bet ir pasitikrinti dėl prostatos, sėklidžių vėžio bei kitų ligų. Ankstyva diagnostika leidžia aptikti ligą pradinėse jos stadijose, o modernus gydymas – sumažinti mirčių skaičių.
Diagnostika ir gydymas – minimaliai invazinis
Nedidelės urologinės procedūros Baltijos-Amerikos klinikoje atliekamos intraveninėje nejautroje, pacientui pilnai miegant, tad nieko nejaučiama. Po minimaliai invazinių laparoskopinių operacijų praėjus dienai ar dviem, galima eiti į darbą.
„Jeigu kalbėtume apie onkologiją, tiek diagnostika, tiek operacijos taip pat atliekamos minimaliai invaziškai, kiek įmanoma, laparoskopu“, – sakė dr.A.Čekauskas.
Kodėl urologo reikia net kai „viskas gerai“, apie lytinės funkcijos sutrikimus, vaisingumo ir prostatos bėdas, kokie šiuolaikinės diagnostikos ir gydymo būdai taikomi šiandien ir bus taikomi ateityje, su Baltijos-Amerikos klinikos gydytoju urologu A.Čekausku kalbėjomės laidoje „Gydytojas pataria“. Kviečiame pasižiūrėti.