Pasaulinio garso fotografės parodoje Lietuvoje – meningokokinės infekcijos pasekmės

Visame pasaulyje garsi fotomenininkė ir vaikų teisių ambasadorė Anne Geddes pirmą kartą Lietuvoje eksponuoja savo parodą. Vilniaus Vaikų ligoninėje ji pristatė fotografijų ciklą „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“, skirtą meningokokinę infekciją išgyvenusių vaikų ir suaugusiųjų patirčiai.
Anne Geddes
Anne Geddes / Organizatorių nuotr.

Pasitelkdama jaudinančias ir įkvepiančias nuotraukas garsi fotomenininkė pabrėžia, kokį poveikį ūmi gyvybei pavojinga ir neįgalumu kartais pasibaigianti liga – meningokokinė infekcija – gali turėti ją išgyvenusiems vaikams bei jų artimiesiems.

Artėjant balandžio 24-ąją minimai pasaulinei meningito dienai, menininkė per parodą kviečia tėvus ir globėjus gilinti žinias apie meningokokinę infekciją bei naujausias ligos prevencijos galimybes.

„Tereikia pažvelgti į šiuos vaikus ir jūs suprasite, kokios sukrečiančios yra meningokokinės infekcijos pasekmės. Kiekvienai mamai būtų didžiausias košmaras patirti tokį siaubingą išgyvenimą. Todėl manau, jog turime padėti tėvams suprasti, kokia sudėtinga liga yra meningokokinė infekcija, ir tuo pačiu padėti jiems sužinoti apie galimybes apsaugoti savo vaikus“, – pristatydama šviečiamąjį projektą kalbėjo A.Geddes.

Organizatorių nuotr./Anne Geddes fotoparoda
Organizatorių nuotr./Anne Geddes fotoparoda

Lietuva išsiskiria sergamumu meningokoku

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje 2016 metais užregistruoti 75 meningokokinės infekcijos atvejai (2015 metais – 74 atvejai), iš kurių septyni baigėsi mirtimi (5 mirties atvejai buvo jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų). Per pirmuosius du 2017 metų mėnesius užregistruoti 26 meningokokinės infekcijos atvejai, 2 iš jų baigėsi mirtimi.

Lietuva sergamumu šia infekcija išsiskiria iš kitų Europos šalių. Europos ligų kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal B tipo meningokokinės infekcijos atvejų skaičių 100 tūkst. gyventojų.

„Nėra aišku, kodėl Lietuvoje turime tiek daug susirgimų. Visame pasaulyje labai intensyviai nagrinėjamos genetinės priežastys. Nepaisant šių prielaidų, nėra žinomi konkretūs rizikos veiksniai susirgti invazine meningokokinės infekcijos forma. Dažniausiai suserga ir miršta iki tol buvę sveiki, jokioms rizikų grupėms nepriskirtini vaikai“, – apie ligą aiškino profesorius Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas Vytautas Usonis.

Pagrindiniai simptomai

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas (bakterija Neisseria meningitidis) gana plačiai paplitęs visuomenėje. 10–20 proc. asmenų gali nešioti šias bakterijas be klinikinių požymių. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimai bendraujant su sergančiu ar bakterijos nešiotoju. Ligai būdingas sezoniškumas, susirgimai yra dažnesni rudens, žiemos ir pavasario mėnesiais.

„Manoma, kad tai susiję su tuo, kad šaltuoju metų laiku daugiau laiko praleidžiama uždarose patalpose, kur kontaktai glaudesni. Kitas veiksnys – dažnesnės virusinės infekcijos, ypač – gripas, dėl kurių sumažėja kvėpavimo takų gleivinių atsparumas bakterijoms“, – sakė V.Usonis.

Organizatorių nuotr./Vytautas Usonis
Organizatorių nuotr./Vytautas Usonis

Pradiniai meningokokinės infekcijos simptomai dažnai yra nespecifiniai ir panašūs į peršalimo, tad net ir sveikatos priežiūros specialistui gali būti sunku diagnozuoti šią ligą ankstyvuoju etapu. Per pirmąsias 4–8 valandas kūdikiai gali būti mieguisti, neturėti apetito arba jų apetitas gali būti sumažėjęs, jiems gali pasireikšti karščiavimas, pykinimas, vėmimas, irzlumas ir kojų skausmas. Visais šiais simptomais gali skųstis ir vyresni vaikai.

Klasikiniai simptomai, pavyzdžiui, kaklo sustingimas, šaltos rankos ir kojų pėdos, jautrumas šviesai ir hemoraginis bėrimas (raudonomis arba violetinėmis dėmėmis), atsiranda vėlesniuoju ligos etapu, tad gyvybę išsaugantis gydymas gali būti uždelstas.

Kūdikiai ir paaugliai priklauso padidintos rizikos grupei. Didžiausia rizika susirgti šia liga kyla kūdikiams. Meningokokinė infekcija gali būti gydoma antibiotikais, tačiau svarbu, kad būtų greitai pradėta gydyti.

Dalis vaikų pasveiksta nuo meningokokinės infekcijos be rimtų pasekmių. Tačiau net ir taikant tinkamą gydymą 1 iš 10 atvejų gali baigtis mirtimi, o 1 iš 5 po šios ligos išgyvenusių pacientų gali išsivystyti fizinė ar protinė negalia visam gyvenimui.

Grėsmingos komplikacijų pasekmės

Ši liga yra pagrindinė meningito (galvos ir stuburo smegenų dangalų infekcijos) ir sepsio (kraujo užkrėtimo, kai infekcija patenka į sisteminę kraujotaką) priežastis. Ji progresuoja labai greitai ir gali pasibaigti mirtimi praėjus 24-48 valandoms nuo pirmųjų simptomų atsiradimo.

„Meningokokinė infekcija itin klastinga savo klinikiniais požymiais, kurie gali svyruoti nuo besimptomio nešiojimo iki žaibinių formų, sąlygojančių apie 90 proc. mirštamumą. Pirmieji ligos simptomai niekuo nesiskiria nuo plačiai paplitusių virusinių infekcijų. Specifiniai požymiai – odos bėrimai – atspindi jau toli pažengusią ligą: kraujo krešumo sutrikimą, padidėjusį kraujagyslių pralaidumą, su tuo susijusias kraujosruvas į gyvybiškai svarbius organus ir grėsmingai greitai progresuojantį dauginį organų nepakankamumą“, – pasakojo V.Usonis.

Net ir taikant moderniausias gydymo priemones mirštamumas yra labai didelis, o pasveikę nuo žaibinės meningokokinės infekcijos patiria sunkių ir ilgalaikių liekamųjų reiškinių, tokių kaip galūnių amputacijos, smegenų pažeidimai, klausos praradimas.

Modelių ieškojo po visą pasaulį

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė sakė, kad daugelis negalią turinčių vaikų šiandien Lietuvoje dėl savo sveikatos patiria atskirtį. „Šiems vaikams skiriama nepakankamai dėmesio, vis dar menkai suvokiami jų poreikiai. Mes visi, Lietuvos žmonės, turime pareigą negalią turinčius vaikus kuo labiau integruoti į mūsų visuomenę ir padėti jiems tapti pilnaverčiais visuomenės nariais. Atskirtį patiriantis vaikas šiandien – milžiniška visuomenės problema rytoj“, – mintimis dalijosi R. Dičpetrienė.

Anne Geddes įkvepiančių išgyvenimo istorijų ieškojo visame pasaulyje. Darbuose yra įamžinta 15 vaikų iš 8 pasaulio šalių: Australijos, Kanados, Brazilijos, Vokietijos, Airijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Fotografė siekė atspindėti ligą išgyvenusių vaikų įkvėpimą ir stiprybę, o tėvams – sukurti akimirkas, kuomet pažvelgę į savo vaikų nuotraukas jie galėtų pagalvoti, kad jų dukra ar sūnus dar niekada neatrodė taip gražiai.

Nuo balandžio 22 iki gegužės 11 d. Anne Geddes fotografijų ciklą „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ galima pamatyti prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ Kaune.

Lietuvoje Anne Geddes fotografijos darbų paroda organizuojama bendradarbiaujant Vaikų ligoninei, visuomeninei organizacijai „Gelbėkit vaikus“ ir sveikatos priežiūros bendrovei „GlaxoSmithKline“.

Organizatorių nuotr./Rasa Dičpetrienė
Organizatorių nuotr./Rasa Dičpetrienė

Ne tik menininkė, bet ir vaikų teisių ambasadorė

Anne Geddes yra viena labiausiai pasaulyje gerbiamų fotografių, pelniusi ne vieną apdovanojimą. Jos darbai publikuoti 84 šalyse.

Ji didžiuojasi būdama tarptautinio lygio vaikų teisių ambasadore ir aktyviai dalyvauja daugybėje socialinių iniciatyvų bei projektų vaikų labui. Ji yra tarptautinės meningito ligos šviečiamosios iniciatyvos ambasadorė, o taip pat JAV labdaros fondo „USA March of Dimes“ ambasadorė savanorė, akcentuojanti prieš laiką gimusių kūdikių problemas ir priešlaikinio gimdymo priežastis.

Fotografė taip pat bendradarbiauja su Jungtinių Tautų iniciatyva „Every Woman Every Child“ (liet. Už kiekvieną moterį, kiekvieną vaiką) ir ragina pasaulio bendruomenę skirti pakankamą dėmesį nėščių moterų sveikatai ir gerovei bei ką tik gimusiems kūdikiams. Be to, ji atstovauja tarptautinę Jungtinių Tautų fondo „Shot@Life“ kampaniją, kuria siekiama gerinti pagrindinių skiepų nuo mirtinų ligų prieinamumą vaikams besivystančiose šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų