Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Švenčių laikotarpis gali būti apgaulingas. Nors viskas spindi puošniais žaisliukais, juntama pakili ir džiugi nuotaika, tačiau pastebimai padaugėja ir nerimą išgyvenančių žmonių. Jį sukelia ne tik pasiruošimas šventėms, bet ir besibaigiantys metai, naujų pasitikimas, buvusių ir būsimų tikslų išsikėlimas. BENU vaistininkė Laura Mockutė vaistinės pranešime žiniasklaidai dalijasi patarimais, kaip svarbu naujais metais skirti laiko sau ir pasirūpinti savo emocine būsena.
Nemiga
Nemiga / 123RF.com nuotr.

Išsiderinęs miego ritmas, emocijų perteklius, skubėjimas ar netikėtai užklupęs vienišumo jausmas – visa tai dažnos pošventinio nerimavimo priežastys. Tačiau stresas, kaip sako vaistininkė, yra dalis mūsų gyvenimo, nuo jo nepabėgsime.

„Jis reikalingas tam, kad žmogus adaptuotųsi prie pasikeitusių situacijų. Svarbu tik išmokti jį atpažinti ir tinkamai suvaldyti, tada lengviau įveiksime sunkumus. Kitu atveju jis gali paimti viršų ir mūsų emocijos taps nebekontroliuojamos“, – pastebi vaistininkė.

Natūralus nerimas po švenčių

Naujų metų pradžia – tai atskaitos taškas, kai žmonės linkę įvertinti save ir užsibrėžti naujus metų tikslus. Kaip sako L.Mockutė, tai geras metas susimąstyti ne tik apie materialius dalykus, bet į sąrašus įtraukti ir dėmesį sau, skiriant laiko savo emocinei būsenai. Ją paveikti gali ne tik pošventinis nuovargis, bet ir paprasčiausias vitaminų trūkumas.

„Paprastai kalbant, mūsų nervinės sistemos pagrindą sudaro B grupės vitaminai. Esant jų trūkumui pasireiškia nuovargis, emocinis išsekimas, nervingumas, dirglumas ir t. t. Jie yra atsakingi už visiškai funkcionuojančią nervų sistemos veiklą. Užsitęsus B grupės vitaminų trūkumui gali išsivystyti net depresija“, – akcentuoja specialistė.

Dieną nerimui sumažinti vaistininkė rekomenduoja preparatus, kurių sudėtyje yra valerijono, melisos, apynių, pasifloros, levandos, šafrano, amino rūgšties. Svarbu laiku pastebėti nerimo ženklus, nes perdėtas nerimastingumas iššaukia ir nemigą – o tai dar vienas kelias į depresiją.

Nereikia baimintis spręsti nemigos problemų

Nepailsėjęs žmogus negali susikaupti, ilgainiui nebejaučia pozityvumo ir taip patenka į užburtą negatyvo ratą. Pervargęs organizmas praranda atsparumą sunkumams ir kiekviena smulkmena gali virsti didžiule, sekinančia problema. Žmogus praranda kontrolę ir taip gali iššaukti ilgalaikius emocinius sutrikimus. Nuolat neišsimiegant, pažeidžiamas ir cirkadinis ritmas, sutrinka melatonino gamyba.

Miegui pagerinti galima drąsiai vartoti maisto papildą melatoniną.

„Jei kalbame apie trumpalaikius miego sutrikimus, nereikia bijoti padėti sau lengviau užmigti. Vyrauja nuomonė, kad jeigu išgersiu nereceptinį preparatą miegui pagerinti – tapsiu priklausomas. Bet tai netiesa. Miegui pagerinti galima drąsiai vartoti maisto papildą melatoniną. Tai natūralus miego hormonas, kurio vartojimas nesukelia priklausomybės.

Ilgainiui, su amžiumi melatonino koncentracija organizme mažėja, todėl sveika yra jo atsargas papildyti. Melatoninas yra atsakingas už miego kokybę, mažina užmigimo trukmę, reguliuoja miego ritmą, padeda atsipalaiduoti ir organizmui kovoti su uždegimais“, – pasakoja L.Mockutė.

Ritmas, įpročiai ir malonūs pomėgiai

Ramesniam miegui ar stresui dieną suvaldyti vaistininkė pataria neužmiršti ir laiko patikrintų ilgalaikio poveikio priemonių. Tam ypač pasitarnaus atsipalaidavimo pratimai, tinkami maitinimosi ir miego įpročiai.

„Po švenčių svarbu sugrįžti į savo įprastą gyvenimo ritmą. Trumpalaikėms problemoms išspręsti tikrai padės įvairios melisų, mėtų, ramunėlių arbatos – raminantys preparatai žolelių pagrindu. Kiekvienu atveju jus pakonsultuos vaistininkas.

Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje svarbu išmokti stresą valdyti jums tinkamais būdais. Galbūt daugiau sportuoti. Sumažinti, o gal visai atsisakyti kofeino, alkoholio, cigarečių ir kitų stimuliantų vartojimo. Neužmiršti veiklos, kuri džiugintų, o gal susirasti ir jums priimtiną socialinės paramos ratą. Šiais metais pažadėkite sau spręsti problemas, neužsisklęsti ir padėti sau tą nerimą įveikti“, – pataria L.Mockutė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?