Apie pilvo pūtimo priežastis ir būdus, kaip to išvengti, kalbamės su „Eurovaistinės“ vaistininke Laura Vanagaite.
Pilvo pūtimas – vienas iš dažniausių negalavimų, kuriais skundžiasi sergantys virškinamojo trakto ligomis. Jis pasireiškia nemaloniu pilvo tempimu, gurgimu, o
Bulves, kurios yra labai krakmolingos, valgyti galima tik su šviežiomis daržovėmis.
kartais ir dideliais skausmais bei raižymu. Galimi ir kiti lydintys simptomai – šleikštulys burnoje, riaugėjimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Į mitybos įpročius nereiktų numoti ranka
„Pilvo pūtimu dažniausiai skundžiasi tie, kurių nesubalansuota mityba bei blogas įprotis greitai valgyti. Greitai valgant su maistu į skrandį patenka daug oro, kuris, patekęs į žarnyną, susimaišo su ten suvirškintu maisto turiniu. Nors kartais gali atrodyti, kad suvalgėte nedaug, tačiau reikia žinoti, kad kai kuris maistas skatina dujų kaupimąsi“, – perspėja vaistininkė.
Tiems, kam būdingas dažnas pilvo pūtimas, specialistė pataria skirti didesnį dėmesį mitybai. Vertėtų pasidomėti maisto derinimo taisyklėmis bei nenumoti ranka į valgymo laiką.
Mėsą ir žuvį L.Vanagaitė rekomenduoja valgyti su daržovių garnyru, o ne su bulvėmis, kaip dažnai esame įpratę. Maitintis reiktų įprasti reguliariai, daryti pertraukas tarp valgymų, kad maistas turėtų laiko susivirškinti. Pertraukos tarp valgymų turėtų būti nuo 2 iki 4 valandų, priklausomai nuo maisto porcijos iki baltymų kiekio, nes jie virškinami ilgiausiai.
„Maisto derinimas svarbus, nes organizmas yra sudarytas iš skirtingų pH terpių. Burnoje – silpnai šarminė, skrandyje – stipriai rūgštinė, plonajame žarnyne – silpnai šarminė, storajame žarnyne – silpnai rūgštinė. Todėl žalias daržoves galima derinti su bet kokiu maistu“, – sako vaistininkė, akcentuodama, kad bulves, kurios yra labai krakmolingos, valgyti galima taip pat tik su šviežiomis daržovėmis.
Specialistė pabrėžia dar vieną maisto derinimo taisyklę – negerti skysčių valgant arba iškart po valgio. Nerekomenduojama vartoti gazuotų vaisvandenių, alkoholinių gėrimų, tokių kaip alus, sidras ir kiti putojantys gėrimai.
Tiems, kurie turi polinkį į dujų kaupimąsi žarnyne, L.Vanagaitė pataria vengti kai kurių produktų valgymo vakare, tai būtų švieži vaisiai, ankštinės daržovės, saldumynai, įvairūs padažai bei ruginė duona.
Tiems, kurie turi polinkį į dujų kaupimąsi žarnyne, patariama vengti kai kurių produktų valgymo vakare, tai būtų švieži vaisiai, ankštinės daržovės, saldumynai, įvairūs padažai bei ruginė duona.
„Jei pilvo pūtimas pasireiškia retai, dėl to nevertėtų nerimauti. Kartais užtenka pakeisti mitybos įpročius. Lėčiau kramtykite maistą, neskubėkite, venkite didelių kąsnių ir darykite pertraukas tarp valgymų, tuomet išsiskirs daugiau skrandžio seilių ir maistas geriau susivirškins“, – sako vaistininkė.
Pilvo pūtimas gali signalizuoti ir rimtas ligas
L.Vanagaitė perspėja, kad stiprūs ir dažnai pasikartojantys pilvo spazmai gali sukelti uždegimines reakcijas, inkstų akmenligę, kasos ligas (pankreatitą). Be to, dažnas ir skausmingas pilvo pūtimas gali signalizuoti rimtas ligas – kasos nepakankamumą, kepenų cirozę, tulžies pūslės ir latakų ligas, virškinimo trakto kraujotakos sutrikimą, refliuksą, opaligę, dirgliosios žarnos sindromą. Tokiu atveju reikia kreiptis į specialistus.
Rekomenduojama vartoti vaistus ir kitas priemones, slopinančias fermentacijos procesus žarnyne. Dažniausiai rekomenduojamas preparatas – semitikonas, kuris yra geriausiai toleruojamas ir saugus vartoti. Jame nėra cukraus darinių, todėl jis tinka net ir diabetu sergantiems žmonėms. Puikiai tinka ir gerosios bakterijos – probiotikai bei aktyvuotos anglies tabletės.