Pilvo pūtimo priežastys
Virškinimo sistemai veikiant tiksliai kaip laikrodžiui organizme neprisikaupia tiek dujų, kad kiltų tokie nepatogumai kaip pilvo diegliai, raugėjimas ar nevaldomai išeinančios dujos. Pasak BENU vaistininkės Audronės Levickienės, šie simptomai pasireiškia tada, kai dėl tam tikrų priežasčių sutrinka virškinimas.
„Dažnai pilvo pūtimas vargina mėgstančius labai greitai valgyti. Kartu su maistu jie praryja ir labai daug oro. Patekęs į žarnyną, oras susimaišo su ten esančiu skystu turiniu. Pradeda formuotis tirštos, iš oro burbulų sudarytos putos. Dėl jų padidėjęs žarnyno turinys tempia žarnų sieneles: pradedame jausti dieglius, pilvo pūtimą, kartais – ir šleikštulį“, – sako vaistininkė.
Pilvo pūtimas gali kilti ne vien dėl to, kaip valgome, bet ir nuo tam tikrų maisto produktų. „Lęšiai, svogūnai ir šviežiai kepta duona, taip pat – kopūstai, brokoliai ir pupelės kai kuriems žmonės skatina dujų susikaupimą. Su pilvo pūtimo simptomais neretai susiduria ir vegetarai bei žaliavalgiai, vartojantys daug angliavandenių. Šis nepatogumas užklumpa net ledinukų ar kramtomosios gumos mėgėjus, taip pat – neatsispiriančius gazuotiems gėrimams“, – įspėja A.Levickienė.
Pasak vidaus ligų gydytojos Ramintos Gaidelytės, perteklinį dujų kaupimąsi žarnose lemia ir įvairios ligos. „Sergant dirgliosios žarnos ar malabsordcijos sindromu, kyla funkciniai žarnyno sutrikimai: sutrinka jo motorika bei absorbcija. Pilvo pūtimą taip pat sukelia žarnyno nepraeinamumas, uždegiminės žarnyno ligos, inkstų akmenligė, kasos ligos, tokios kaip pankreatitas.
Dujų pasišalinimas iš žarnyno sumažėja ir sulėtėjus dujų slinkimui žarnomis, kenčiant nuo žarnų sienelių raumenų paralyžiaus. Jį sukelia pilvaplėvės uždegimas, anemija, stuburo smegenų pažeidimai, netgi psichologinės priežastys – depresija, nerimo sutrikimas“, – teigia gydytoja.
Išeitis – mitybos pokyčiai
Pasak vaistininkės, kova su pilvo pūtimu prasideda nuo lėtesnio valgymo. „Maistą reikėtų kramtyti neskubant, mėgaujantis juo, taip pat – vengti didelių kąsnių, o tarp jų nurijimo daryti kelių sekundžių pertraukėles. Taip išvengiama ne tik pilvo pūtimo, atsirandančio dėl praryto oro. Daugiau kramtant, išsiskiria ir daugiau seilių, geriau virškinamas maistas: skrandžio nebevargina sunkumo jausmas“, – patarimais dalijasi A.Levickienė.
Savo maisto racioną galima sureguliuoti taip, kad nebevargintų dujų sankaupos. „Minėtų pilvo pūtimą skatinančių produktų, tokių kaip svogūnai, brokoliai ar pupelės, nereikėtų visiškai išbraukti iš mitybos. Pastarieji turi daug vertingų angliavandenių ir yra svarbi subalansuotos mitybos dalis. Jų sukeltas pilvo pūtimas mažinamas valgant ląstelienos turintį maistą, pavyzdžiui, avokadus, morkas, avižas ar migdolus. Nuslopinti pilvo pūtimą taip pat galima geriant pipirmėčių, imbierų, ramunėlių arbatas, ryte prieš valgį – šiltą vandenį su citrina“, – įžvalgomis dalijasi A.Levickienė.
Vaistininkės teigimu, jei mitybos pokyčių nepakanka, galima išmėginti pilvo pūtimą mažinančius preparatus. „Varginant stipresniam pilvo pūtimui, pravartu išgerti preparatų su veikliąja medžiaga simetikonu, skatinančia dujų rezorbciją iš virškinamojo trakto ir jų pasišalinimą. Tinka ir aktyvuotos anglies tabletės: tik atsiminkite, kad jos absorbuoja viską, ką sutinka savo kelyje. Todėl, vartojant kitus vaistus, anglies tabletes reikėtų gerti praėjus 3–4 valandoms po atitinkamų medikamentų suvartojimo.
Dar vienas variantas – gerosios bakterijos, kitaip – probiotikai. Jos padeda virškinti maistą, šis lengviau slenka virškinamuoju traktu, ir taip išvengiama dujų sankaupų. Visgi, jei pilvo pūtimas tampa kasdieniu palydovu, nereikėtų atidėti vizito pas gydytoją – jis gali išduoti rimtas, netgi gyvybei pavojingas ligas“, – įspėja vaistininkė.
Pavojaus sveikatai signalai
Vidaus ligų gydytojos R.Gaidelytės teigimu, esant tam tikriems pilvo pūtimo požymiams būtina kreiptis į medikus. „Nedelskite, jei pilvo pūtimas atsiranda staiga, dujos visiškai negali pasišalinti, taip pat – sutrinkta tuštinimasis: pakinta išmatų konsistencija, spalva, kiekis ir tuštinimosi dažnis. Kreiptis į gydytojus būtina ir tada, jei ima varginti pilvo skausmas, pakyla temperatūra, vargina bendras silpnumas, be aiškios priežasties mažėja kūno svoris. Taip pat jokiu būdu neignoruokite išmatose pasirodžiusio šviežio ar suvirškinto (juodos spalvos) kraujo“, – įspėja gydytoja.
Pasak R.Gaidelytės, svarbu stebėti, kiek ilgai trunka pilvo pūtimas. „Jei dujų susikaupimas vargina kelerius metus ir per tą laiką neatsirado minėtų pavojingų požymių – svorio netekimo, nuolatinio pilvo skausmo, kraujavimo – pacientą galima nuraminti, nes pavojaus sveikatai nėra. Tokiu atveju belieka koreguoti mitybą ir keisti gyvenimo būdą: stengtis atsikratyti streso, įjautrinančio mūsų žarnyną, kai kada pavartoti pilvo pūtimą mažinančius medikamentus“, – apibendrina gydytoja.