Pasak „Eurovaistinės” vaistininkės Jovitos Juodsnukytės, pilvo pūtimas yra tikras nemalonių pojūčių kompleksas, pasireiškiantis pilvo skausmu, besikaupiančiomis dujomis, veržimu, pilvo gurgimu. Pagrindinė pilvo pūtimo priežastis dažniausiai yra oro rijimas valgant, o tai nulemti gali tiek tam ligos, kurios skatina seilių rijimą (stomatitas, faringitas, glositas), tiek ir kasdieniai valgymo įpročiai.
„Su maistu patekęs oras pasiekia žarnyną, jame susimaišęs su žarnyno turiniu sudaro masę turinčią daug oro burbulų, ši oro prisotinta masė sudaro spaudimą, tempimą žarnyno sienelėse. Dėl to pasireiškia nemalonūs pilvo pūtimo padariniai.
Todėl valgant reikėtų negerti daug gazuotų gėrimų, gerai sukramtyti maistą, o kramtant stengtis neskubėti ir daug nekalbėti“, – paaiškina specialistė ir įspėja, kad svarbu nepiktnaudžiauti ir produktais, kurie skatina pilvo pūtimą: lęšiais, pupelėmis, kopūstais, svogūnais, šviežiais duonos gaminiais.
Ypač svarbu prižiūrėti vaikų mitybą, mažylių skrandis neretai yra jautresnis, todėl gali greičiau sureaguoti į neįprastus patiekalus. Vaistininkė atkreipia dėmesį ir į saldumynų vartojimą – geriant gazuotus gėrimus, čiulpiant saldainius ar kramtant gumą gerokai padidėja nemalonių pilvo pūtimo simptomų tikimybė.
Streso įtaka
Ir vis dėlto, nors labai dažnai pilvo pūtimo priežasčių ieškoma mitybos įpročiuose, vis dažniau priežastis slypi dar giliau – suaugusius paveikia nuolatinė įtampa ir stresas.
Pasak vaistininkės, tarp smegenų ir virškinamojo trakto yra kompleksinis, sudėtingas ryšys, tad pajutus stresą, labai dažnai pasireiškia ir virškinamojo trakto simptomai: pilvo pūtimas, nevirškinimas, dingsta arba padidėja apetitas. Norint išvengti streso, vaistininkė pataria kokybiškai leisti laiką po darbo, netaupyti atostogų dienų, skirti laiko sau.
Geriant gazuotus gėrimus, čiulpiant saldainius ar kramtant gumą gerokai padidėja nemalonių pilvo pūtimo simptomų tikimybė.
„Stresas turi didžiulę įtaką virškinamojo trakto veiklai, todėl reikia stengtis laisvalaikiu atsiriboti nuo stresą keliančios veiklos, nepamiršti ir daugiau pajudėti. Stresą kontroliuoti svarbu ir todėl, kad ilgalaikė įtampa gali paskatinti ne tik momentinį nemalonių virškinimo problemų atsiradimą, bet ir lėtinių ligų atsiradimą – dirgliosios žarnos sindromą, opaligę, rėmenį”, – sako specialistė.
Pirmoji pagalba
Pasak J.Juodsnukytės, dažnas pilvo pūtimas gali pasireikšti ir dėl opaligės, refliukso. Paaštrinti nemalonius pojūčius gali ir vartojami vaistai. Pavyzdžiui, vartojant gydytojo išrašytus antibiotikus, svarbu prisiminti, jog jie veikia žarnyno mikroflorą, todėl norint išvengti pilvo sienelės skausmo, tempimo ar gurguliavimo reikėtų kartu vartoti ir gerąsias bakterijas.
Visgi, jei nuo skausmo apsisaugoti nepavyko, greitai pataisyti skrandžio veiklą galima preparatų pagalba.
„Nuo pilvo pūtimo geriausiai gali padėti vaistai, kurių pagrindinė veiklioji medžiaga yra simetikonas. Jei kartu su pilvo pūtimu atsiranda ir pilvo spazmai, tuomet naudinga vartoti preparatus, sudėtyje turinčius drotaverino. Esant nestipriam pilvo pūtimui galima į pagalbą pasitelkti aktyvintą anglį, ji yra puikus pagalbininkas apsinuodijus, pasireiškus viduriavimui ar padidėjus rūgštingumui“, – pataria vaistininkė.
Jei pilvo pūtimas atsiranda retai, esant dideliam stresui ar suvalgius maisto, kuris jį paskatiną, tai yra normalu. Pasak J.Juodsnukytės, sunerimti ir kreiptis į gydytojus vertėtų tada, kai pilvo pūtimas kamuoja dažnai, po kiekvieno valgymo atsiranda skausmas, nepasišalina dujos, sutrinka tuštinimasis, pradedama dažnai viduriuoti, išmatose pasirodo kraujas, pakyla temperatūra, mažėja svoris.