Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Planuojate traukti dantį? Būtinai apgalvokite šias pasekmes

Nuo pirmųjų senovės egiptiečių bandymų atkurti prarastus dantis praėjo keli tūkstančiai metų, tačiau žmonės vis dar nedrąsiai varsto odontologijos klinikų duris. „Danės odontologijos klinikos“ vadovas gydytojas odontologas-burnos chirurgas Alvydas Vaičiūnas apgailestauja, kad dėl netinkamos priežiūros net 6-mečiams tenka šalinti vos spėjusius išdygti pirmuosius nuolatinius dantis.
Dantų gydymas
Dantų gydymas / 123RF.com nuotr.

Gydytojas pranešime žiniasklaidai įspėja, kad, laiku neatkūrus prarastų dantų, žmonės ilgainiui susiduria su rimtomis sveikatos problemomis ne tik burnos srityje.

Dantų būklę lemia ne genai

Alvydas Vaičiūnas atskleidžia liūdną statistiką: mažiausiai kas antras pacientas yra praradęs bent vieną nuolatinį dantį. Deja, bet bedantė šypsena – ne tik vyresnio amžiaus žmonių problema. Burnos chirurgas sako, kad jo kėdėje atsiduria vis jaunesni pacientai.

„Vaikų dantų būklė Lietuvoje išties prasta. Tenka gydyti ir labai jaunus pacientus – pasitaiko atvejų, kai tenka šalinti ir ką tik išdygusį, bet jau sugedusį nuolatinį dantį 6 metų vaikams. Dantų implantus rekomenduojama dėti tik susiformavus žandikauliui, paprastai nuo 18-kos. Todėl dėl sugedusių dantų dar vaikystėje prasideda sveikatos problemos, kurių skaudžios pasekmės gali likti visam gyvenimui“, – apgailestauja gydytojas.

Gydytojams neretai tenka girdėti pasiteisinimus, kad „silpni“ dantys yra paveldėti iš tėčio ar mamos. Tačiau, pasak odontologo, pagrindinė gendančių dantų priežastis tiek vaikystėje, tiek senatvėje yra ne „blogi“ genai, bet nepakankama dantų priežiūra.

„Pasiteisinti nėštumu ar paveldimumu negalima. Ligos ir kiti veiksniai taip pat turi įtakos dantų būklei, tačiau jei burnos priežiūra tinkama, žmogus gali turėti kur kas mažiau problemų. Dantis reikia valyti visą gyvenimą, pradedant nuo pirmojo išdygusio danties, – pabrėžia A.Vaičiūnas. – Žinoma, negalima sakyti, kad šiais laikais žmonės nevalo dantų. Tačiau daug kas juos valo neteisingai. Kasdien tinkamai ir su tinkamomis priemonėmis valant dantų paviršių, liežuvį, problemų būtų mažiau arba jų apskritai nebūtų. Šiais laikais žmonėms tikrai netrūksta informacijos apie dantų priežiūrą, internete jos gausu.“

Pagrindinė gendančių dantų priežastis yra ne „blogi“ genai, bet nepakankama dantų priežiūra.

Taip pat gydytojas pabrėžia ir tinkamos dantų padėties svarbą: „Labai gaila, kad dantų tiesinimas vis dar laikomas tik estetinės išvaizdos korekcija, tačiau iš tiesų pirmiausia tai yra funkcinė procedūra, kurios rezultatas – lengviau prižiūrimi ir atitinkamai sveikesni dantys. Kitaip tariant, ištiesinus dantis, pirmiausia išsprendžiama sunkiai išvalomų vietų problema, taip gerokai sumažėja ėduonies rizikos, kurios negydant baigiasi dantų praradimu“.

Dėl prarastų dantų sveikatos problemos

Danties netekę žmonės dažnai delsia pasirūpinti jų atstatymu. Vieni vengia odontologų dėl nepagrįstų baimių, kiti dėl finansinių galimybių, treti nemato prasmės – juk vis tiek nieko nesimato. Tačiau burnos chirurgas A.Vaičiūnas perspėja, kad negydant prarastų dantų žmonės ilgainiui susiduria su rimtomis sveikatos bėdomis, dėl kurių organizmas pradeda griūti kaip kortų namelis.

Pasak specialisto, jei danties šalinimo vis dėlto negalima išvengti, dantį rekomenduojama atstatyti per 3–6 mėnesius. Uždelsus, prasideda problemos: įvairūs žandikaulio pakitimai, tirpsta kaulas, prarandamas žandikaulio aukštis, plotis, gali susigrūsti, išilgėti kiti dantys, pasikeisti sąkandžio aukštis, prasidėti kitų dantų kompensacinis nudilimas.

Blogai sukramtant maistą, kenčia virškinimo sistema. Dėl dantų nudilimo, sąkandžio deformacijos keičiasi veido bruožai, formuojasi papildomos raukšlės.

„Todėl prieš šalinant dantį paciento visada prašau pagalvoti, kas bus toliau. Įspėju, kad pašalinus dantį, bet nesiėmus kitų gydymo veiksmų, prasideda kitos sveikatos problemos. Jei pacientas tuo metu neturi galimybių naujo danties atstatymui, jo implantavimui, gydymo metodais visada stengiuosi išsaugoti dantį kuo ilgiau. Žinoma, jei tik yra tokia galimybė“, – pabrėžia A.Vaičiūnas.

Patobulėjusi implantacijos technika

Pasak burnos chirurgo, baimės praverti odontologo kabineto duris šiais laikais yra nepagrįstos. Medicina yra gerokai pažengusi. Gydymas atkuriant prarastus dantis sėkmingai atliekamas greitai ir neskausmingai, o komplikacijų tikimybė beveik nulinė.

Jei seniau tekdavo svarstyti, ar implantas prigis, dabar tokių dilemų nebekyla.

„Technologiniai implantų pasiekimai yra geresni. Jei seniau tekdavo svarstyti, ar implantas prigis, dabar tokių dilemų nebekyla. Dabar implantuoti galima ir to paties vizito metu, ištraukus dantį į jo vietą įsukant implantą operacijos metu. Taip gerokai pagreitinamas visas danties atstatymo procesas.“

Gydytojas pastebi, kad tinkamai prižiūrimi atstatyti dantys pacientams tarnauja visą gyvenimą.

„Ne tik nuolatiniams dantims, bet ir implantams būtinas kasdienis taisyklingas dantų valymas, dantų šepetuko, tarpdančių siūlo naudojimas. Taip pat svarbi profesionali priežiūra klinikoje atliekant profesionalią burnos higieną. Dantų ir burnos sveikata tokia pat svarbi, todėl būtinai reikia stengtis ieškoti galimybių ja pasirūpinti. Turiu pacientų, kurie taiso po vieną dantį per mėnesį. Kalbant apie burnos sveikatą galioja tos pačios gyvenimo taisyklės – nesprendžiamos problemos tik didėja, o kalbant apie sveikatą, jų pasekmės gali būti ypač skaudžios“, – akcentuoja A.Vaičiūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas