Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

PMS ir kitos problemos, kurias sukelia vitamino D trūkumas

Tikriausiai žiemą nerasite lietuvio, kuriam netrūktų vitamino D. Pastarąjį organizmas pradeda gaminti pabuvus saulėje bent 15 minučių, o su maistu jo gauname nepakankamai. Kokios įtakos tai gali turėti mūsų sveikatai?
Ligos
PMS / Fotolia nuotr.

Diabetas

Pastebėta, kad diabetu ar prediabetu sergantiems žmonėms trūksta vitamino D labiau, nei tiems, kurių cukraus kiekis kraujyje neviršija normos ribų. Manoma, kad vitamino D trūkumo ir nutukimo „sinergija“ padidina diabeto ir kitų metabolinių sutrikimų riziką.

Širdies ligos

Širdies ligų ir vitamino D ryšys yra įrodytas ne vienu moksliniu tyrimu. Tie, kuriems ypač trūksta šio vitamino, turi triskart didesnę riziką mirti nuo širdies smūgio. Tačiau dar trūksta tyrimų, įrodančių, kad aukštesnis vitamino D kiekis sumažina širdies bei kraujagyslių ligų tikimybę.

PMS

Mokslininkai tikisi, kad vitamino D papildai yra alternatyva įprastiems vaistams nuo PMS.

Pastebėta, kad moterys iki 44 metų, kurioms netrūksta vitamino D ir kalcio, rečiau patiria priešmenstruacinio sindromo simptomus. Mokslininkai tikisi, kad vitamino D papildai yra daug žadanti alternatyva įprastiems vaistams nuo PMS, pavyzdžiui, ibuprofenui.

Plaukų slinkimas

Moterims, kurioms labai slenka plaukai, žymiai labiau trūksta vitamino D, nei toms, kurių plaukų slinkimas laikomas normaliu. Šis vitaminas turi įtakos plaukų augimo ciklui, jis sutrumpinta plauko ramybės būseną ir paskatina augimo fazę.

Vida Press nuotr./Moteris susirūpinusi plaukais
Vida Press nuotr./Moteris susirūpinusi plaukais

Alzheimeris ir demencija

Vitamino D trūkumas susijęs ir su smegenų pakitimais, kognityvine funkcija, atmintimi. Jei jo trūksta nuolat, tai gali paskatinti Alzheimerio ligą arba silpnaprotystę. Pradeda mažėti intelektas, atsiranda suvokimo, elgesio pakitimų, suprastėja koncentracija ir atmintis.

Astmos priepuoliai

Nors dėl vitamino D trūkumo astma ir nesusirgsite, astmatikams tai padidina riziką patirti priepuolius ir tenka dažniau kreiptis į medikus. Taigi atsmatikams labai svarbu palaikyti reikiamą vitamino D lygį, siekiant sumažinti galimą priepuolių riziką.

Depresija

Tyrimai rodo, kad yra ryšys tarp žemo vitamino D kiekio bei klinikinės depresijos simptomų. Manoma, kad maisto papildai šiuo atveju gali padėti gydyti net ir sunkią depresiją, nes vitaminas D daro didelę įtaką mūsų nuotaikai.

Osteoporozė

Vitaminas D padeda organizmui pasisavinti kalcį, o šis atsakingas už kaulų augimą, stiprumą ir tankį. Pastebėta, kad ypač moterims, kurios kenčia dėl kaulų lūžių, smarkiai trūksta šio vitamino. Kadangi osteoporozės rizika didėja su amžiumi, nuo penkiasdešimties patariama vartoti daugiau vitamino D.

Shutterstock nuotr./Osteoporozė
Shutterstock nuotr./Osteoporozė

Europos Sąjungoje vitamino D paros norma yra 10 mikrogramų.

Prieš puldami pirkti vitamino D papildų, pasikonsultuokite su gydytoju ir atlikite kraujo tyrimą. Nors iš saulės gaunamo vitamino D perdozuoti neįmanoma, gaunant jo per daug su maistu ar papildais tas perteklius nepasišalina. Tai gali sutrikdyti kalcio apytaką, sukelti širdies, inkstų problemų.

Europos Sąjungoje vitamino D paros norma yra 10 mikrogramų. Sergant aukščiau minėtomis ligomis, nėščioms ar žindančioms moterims, vyresniems nei 50 metų žmonėms ir visiems žiemos laikotarpiu patariama šio vitamino vartoti daugiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais