Pneumokokinė infekcija – viena sunkiausių gripo komplikacijų: kaip galima apsisaugoti?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prasidėjus gripo sezonui, kai išauga pneumokoko sukeliamų ligų, t. y. sinusito, plaučių, gerklės ir viduriniosios ausies uždegimų tikimybė, primena, kad daugumos jų galima išvengti pasiskiepijus.
Gripas
Gripas / Shutterstock nuotr.

Tai itin aktualu rizikos grupėms priklausantiems žmonėms, kuriems pneumokokinė infekcija gali būti grėsminga gyvybei, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Kaip užsikrečiama?

Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui.

„Sukėlėjas plinta oro lašeliais ir, kai patenka į žmogaus apatines kvėpavimo takų dalis, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų gleivinės uždegimas.

Pneumokokinė infekcija neretai išsivysto kaip gripo komplikacija.

Bakterijų galima aptikti ir sveikų asmenų nosiaryklėje, apie 40–60 proc. vaikų ir 3–4 proc. suaugusiųjų yra pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Pneumokokinė infekcija neretai išsivysto kaip gripo komplikacija, jeigu susirgus gripu „prisikabina“ dar ir bakterija Streptococus pneumoniae, kuri ir sukelia ausų, gerklės, plaučių uždegimą.

Apsaugo skiepai

Specialistė primena, kad pati efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė, be abejo, yra skiepai. Taip pat nereikėtų pamiršti ir kitų priemonių, padedančių išvengti ligos. Tai ir imuniteto stiprinimas, ir kruopšti rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis.

Pneumokokinė infekcija plačiai paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Didžiausią riziką susirgti sunkia šios ligos forma turi vaikai iki 5-erių metų ir vyresnio amžiaus žmonės bei sergantys lėtinėmis ir onkologinėmis ligomis.

Nuo 2014 m. vakcina nuo pneumokokinės infekcijos yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vaikai skiepijami 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus, o 2–18 m. amžiaus vaikai, kurie nebuvo paskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos nurodytame amžiuje, bet priklauso pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms, skiepijami vienkartine vakcinos doze.

Vizito pas gydytoją metu yra galimybė pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, gripo, ir nuo COVID-19 ligos

Suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms, taip pat skiepijami vienkartine vakcinos doze nuo pneumokokinės infekcijos.

„Taip pat noriu priminti, kad Lietuvoje prasidėjo gripo sezonas, kurio metu taip pat labai svarbu pasiskiepyti nuo gripo ir nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos). Tad vieno vizito pas gydytoją metu yra galimybė pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, gripo, ir nuo COVID-19 ligos“, – atkreipia dėmesį NVSC specialistė.

Kas gali nemokamai pasiskiepyti?

Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų