Po filmo apie ŽPV moterys atsivėrė: „Mes visos vaikštome pernelyg plonu ledu“

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos salėse įvyko dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ („Someone You Love: The HPV Epidemic“) premjera. Pasibaigus šiam stipriam ir daug emocijų sukeliančiam filmui, kurį laiką vyraudavo tyla. Tačiau ją nutraukdavo moterų klausimai apie gimdos kaklelio vėžį filmo peržiūroje dalyvavusioms gydytojoms – iš pradžių nedrąsūs, bet vėliau moterys atskleisdavo ir savo išgyvenimus.
Dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ peržiūra
Dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ peržiūra / Organizaotorių nuotr.

Moterys neliko abejingos

„Tai filmas apie mus – skubančias, besiaukojančias, ne visada randančias laiko sau“, – po filmo sakė renginio moderatorė žurnalistė Ieva Kašauskaitė ir kvietė renginio dalyves naudotis galimybe čia ir dabar gauti atsakymus į joms rūpimus klausimus. Šis kvietimas buvo išgirstas – moterys aktyviai diskutavo apie ligą, o dalis jų išdrįso labai atvirai papasakoti savo istorijas ir patirtis. Po šių atvirų pokalbių kone visos vieningai sutarė: „Mes visos vaikštome pernelyg plonu ledu...“

Filme dalyvavo ir į jautrius vakaro dalyvių klausimus atsakinėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Onkoginekologijos centro vadovė prof. Daiva Vaitkienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Nadišauskienė, Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos departamento Ginekologijos dienos chirurgijos skyriaus vedėja Irena Šlepavičienė ir Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė ginekologė Birutė Intaitė.

Ligos sukėlėjas – žinomas

Gimdos kaklelio vėžys iš kitų išsiskiria tuo, kad jo priežastis yra žinoma – jį sukelia žmogaus papilomos virusas, žinomas kaip ŽPV. Šiuo virusu gali užsikrėsti kiekviena lytiškai aktyvi moteris. Tačiau net ir užsikrėtus ŽPV dar nereiškia, kad moteris susirgs. Svarbiausia – nepamiršti kelio pas gydytoją.

Prof. Daiva Vaitkienė pabrėžė, kad šiandien Lietuvoje pilną arsenalą prevencinių tyrimų ir priemonių, kurie užtikrina, kad moterys nemirtų nuo gimdos kaklelio vėžio: „Pavyzdžiui, kartu atliktas citologinis ir ŽPV tyrimai, neaptikus pokyčių, leidžia moteriai ramiai gyventi penkerius metus. Tai tyrimai, kurie gali aptikti net ne ligą, o jos riziką. Jei ji nustatoma, tuomet moteris privalo tikrintis dažniau. Visuomet akcentuojame, kad patikra yra skirta sveikam žmogui, o kai organizmas pradeda siųsti signalus, kad kažkas ne taip, tuomet jau būna diagnozuojama liga. Tuo tarpu laiku nustatytas gimdos kaklelio vėžys yra išgydomas“, – kalbėjo medikė.

Anot prof. Rūtos Nadišauskienės, gal dėl įgimto drovumo apie gimdos kaklelio vėžį ir jį sukeliantį ŽPV vis dar mažai kalbama: „O kas liūdniausia, tai moterims atrodo, jog jei jaučiasi gerai, nieko neskauda, nėra jokių nemalonių simptomų, tai nėra jokio reikalo eiti pas ginekologą“. Profesorė akcentavo, kad dažnai liūdną diagnozę išgirsta ne tik tos moterys, kurios dešimtmetį ar daugiau nesilankė pas ginekologą, bet ir tos, kurios lankėsi, tačiau nepasidomėdavo, koks yra tyrimo atsakymas, todėl laiku nebuvo imtasi reikiamų priemonių.

Gydytoja Irena Šlepavičienė pastebi, kad moterys randa begalę priežasčių neapsilankyti pas ginekologą: „Vienos teisinasi laiko trūkumu, kitos dėmesį pirmiausia koncentruoja į šeimą, darbą, savo grožio puoselėjimą. Tuo tarpu gražios ir laimingos mes, moterys, būsime tuomet, kai būsime sveikos. Todėl reikia ne tik apsilankyti pas gydytoją, bet ir domėtis ligos prevencija“.

ŽPV – stigma visame pasaulyje

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ autoriai yra du vyrai žurnalistai dokumentalistai Frederic Lumiere ir Mark Hefti, iki tol kūrę filmus karo tematika.

Abu žurnalistus suintrigavo žinia apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) ir tai, kad yra gerai žinoma, jog kai kurie šio viruso tipai sukelia vėžį. Taip kilo idėja sukurti filmą apie ŽPV virusą ir pražūtingą gimdos kaklelio vėžį.

Autoriai sako, kad net ir JAV ši tema ilgą laiką buvo absoliutus tabu. „Šį virusą supanti stigma yra baisiausias dalykas. Jei daugiau moterų šnekėtų su savo draugais ir savo šeimos nariais apie šį virusą, diagnozę, tada žmonės nebijotų nebūtų dalykų, aktyviau tikrintųsi. Juk beveik kiekvienas turi šansą užsikrėsti šiuo virusu per savo gyvenimą. Šis tabu tiek gajus visuose socialiniuose sluoksniuose, kad minios vyrų ir moterų net gėdijasi palaikyti ŽPV prevencijos kampanijas socialiniuose tinkluose. Metas pribaigti šią stigmą ir pradėti šviesti žmones“, – įsitikinę filmo kūrėjai.

Pavojingiausi – du ŽPV tipai

Yra nustatyta daugiau kaip 100 žmogui pavojingų ŽPV tipų, tačiau tik 14-a jų siejami su didele gimdos kaklelio vėžio rizika. Net 70 proc. ligos atvejų sukelia didžiausios rizikos 16-as ir 18-as ŽPV tipai. Todėl konsultuojantis su savo gydytoju periodiškai moterims rekomenduojama atlikti ne tik valstybinės finansuojamą citologinį tepinėlio tyrimą (PAP tyrimą), bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimą. Pastarasis nustato, ar moteris užsikrėtusi pačiais pavojingiausiais ŽPV tipais bei kitais didelės rizikos viruso tipais.

Deja, beveik pusei moterų, nepaisant gausaus prevencinių tyrimų arsenalo, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs. Tačiau gera žinia šioms moterims ta, kad šiandien Lietuvos medikai turi visas galimybes joms taikyti inovatyviausią gydymą – biologinę terapiją, kuri drauge su jau taikoma chemoterapija, prailgina moterų, kurioms nustatytos metastazės dėl gimdos kaklelio vėžio, išgyvenamumą.

Asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad šia iniciatyva siekiama įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus. „Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu“, – sako Z. Zamžickienė.

Filmo peržiūras ir diskusijas su gydytojomis inicijavo asociacija Onkologija.lt, kūrybininkė Dovilė Filmanavičiūtė–Miss Sheep ir kompanija „Roche Lietuva“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs