Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po maudynių ėmė niežėti ausį? Gydytojas patarė, ko imtis ir ko nedaryti

Vasara vis dar džiugina karštais orais ir maudynėmis įvairiausiuose vandens telkiniuose. Tačiau nutinka ir taip, kad po maudynių žmogus pajunta, jog ausys lyg užgultos, prasideda niežtėjimas, perštėjimas, o po kurio laiko ir stiprūs ausies skausmai. Gydytojas otorinolaringologas Arminas Kvackas portalui manodaktaras.lt sako, kad vasarą gerokai išauga pacientų skaičius, kuriems diagnozuojamas išorinės ausies landos uždegimas, kartais vadinamas „plaukiko“ liga. Norint jo išvengti, reikėtų laikytis kelių patarimų.
Ausies skausmas
Ausies skausmas / 123RF.com nuotr.

Gydytojas otorinolaringologas sako, kad išorinės ausies landos uždegimas nėra labai dažnas susirgimas, bet jam būdingas sezoniškumas, dažniau susergama vasarą. Kai prasideda maudymosi sezonas, tokių ligonių skaičius išauga 10 kartų.

„Vasarą, kai karšta, suprakaituojame, dažniau norisi nusimaudyti. Gamtoje esančių telkinių, netgi baseinų ar įprasto dušo vandenyje esantys sukėlėjai patenka į ausies kanalą ir gali sukelti išorinės ausies landos uždegimą, mediciniškai vadinamą išoriniu otitu“, – pasakoja gydytojas A.Kvackas.

Pasak jo, maudynės ir vandenyje esantys mikrobai yra pagrindinė ligos priežastis, bet ja gali susirgti ir kitokių sveikatos problemų turintys žmonės. Pavyzdžiui, sergantys odos ligomis ar turintys sisteminių ligų, diabetą, pastebima, kad dažniau suserga ir šia liga.

Traumuodami ausies odą mes tarsi atidarome kelią vandenyje esantiems mikrobams.

Medikas tvirtina, kad išoriniu otitu serga ir vyrai, ir moterys. O vaikai serga kiek dažniau dėl menkesnių higienos įgūdžių ir todėl, kad labiau mėgsta kaišioti į ausis ne tik pirštus, bet ir kitokius daiktus. Labiau rizikuoja tie, kurie mėgsta ausis valytis kosmetiniais vatos pagaliukais, kuriuos iš viso reikėtų pamiršti.

„Kai į ausį pakliūva nelabai švarus vanduo, jis gali sukelti niežėjimą, nemalonius pojūčius, kyla noras jį iš ausies pašalinti, todėl kišame į ausis pirštus ar tuos pačius vatos pagaliukus, todėl labai dažnai pasidarome mikro traumą. Didžiojoje dalyje ausies landos esanti oda yra labai plona, ją pažeisti labai lengva. O traumuodami ausies odą mes tarsi atidarome kelią tiems vandenyje esantiems mikrobams, jie pradeda daugintis ir sukelia uždegimą“, – sako gydytojas.

Kokie simptomai?

Medikas pasakoja, kad pirmiausia žmogus pajunta niežėjimą, perštėjimą, prasidedantis uždegimas sukelia nemalonius pojūčius, kad kažkas ausyje „vyksta“. Tai tarsi įspėjamieji signalai, kurie dažniausiai prasideda po maudynių.

„Į mus pacientai dažniausiai kreipiasi, kai prasideda gana stiprus ausies skausmas. Ausies landa ne tik peršti, bet ir pradeda tinti, tas tinimo procesas sukelia stiprų skausmą, nes landą įnervuoja keletas nervų. Žmonės skundžiasi, kad skauda ne tik ausį, būna skausminga kramtyti maistą, skausmas plinta į žandikaulį ir aplink ausį. Skausmas neretai būna toks stiprus, kad jam numalšinti prireikia ir nuskausminamųjų vaistų. Mes, medikai, net ir rekomenduojame jų išgerti“, – teigia gydytojas.

Pasak mediko, be skausmo dar gali prasidėti pūliavimas, iš ausies pradeda tekėti sekretas, o tai žmones irgi labai išgąsdina. Dėl sutinusios ausies landos, susikaupusio sekreto gali pablogėti klausa, žmogui atrodo, kad ausyje susidarė tarsi koks kamštis.

Kaip gydomas išorinės ausies landos uždegimas?

Gydytojas otorinolaringologas A.Kvackas įspėja, kad jokiu būdu negalima užkimšti ausies vata, o pacientai neretai taip pasielgia:

„Jeigu bėga sekretas, tai tegul ir bėga, galima pavalyti iš išorės, bet negalima leisti, kad ausies landoje kauptųsi pūliai ar uždegiminis sekretas. Uždengtoje ausyje padaroma daug palankesnė terpė plisti infekcijai. Dar vienas dalykas, ko šiukštu negalima daryti, tai krapštyti ausies, kišti į ausį pirštų ar ausų krapštukų.“

Asmeninio archyvo nuotr./Arminas Kvackas
Asmeninio archyvo nuotr./Arminas Kvackas

Medikas taip pat nerekomenduoja lašinti pirmų pasitaikiusių vaistinėje pasiūlytų lašiukų ar kokių nors aliejų.

„Netinkami vaistai gali tik apsunkinti ausies apžiūrą. Prilašinus netinkamų lašiukų, ausį tenka išvalyti, kad būtų galima tinkamai ją apžiūrėti, o tai gali būti labai skausminga“, – sako gydytojas.

Medikas nepataria eksperimentuoti su liaudies medicina, alijošius ar kiti augalai nenumalšins skausmingų simptomų, jis taip pat nerekomenduoja aprišti ausį ar dėti šildančių kompresų.

Išorinės ausies landos uždegimo gydymas nėra sudėtingas. Jis paprastai užtrunka iki 5 parų. „Nustačius būtent šią diagnozę paskiriami tinkami antibiotikų lašiukai, dažnai dar kartu su hormonais, kurie sumažina perštėjimą ir tinimą, o antibiotikas sunaikina bakterijas. Laikantis visų gydymo rekomendacijų pasveikstama gana greitai. Labai svarbu ausies nekrapštyti ir jos dar kartą nesušlapinti“, – tvirtina gydytojas otorinolaringologas.

Ar pasitaiko komplikacijų?

Gydytojas A.Kvackas sako, kad uždelstais atvejais, kai žmonės pavėluoja kreiptis į medikus, išorinės ausies landos uždegimo gydymas gali ir užsitęsti. Sudėtingesniais atvejais liga gali būti gydoma ir mėnesį, nes vis pasikartoja, atsinaujina, o kartais gali pavirsti ir lėtine. Labai retais atvejais, kai, pavyzdžiui, žmogus turi gretutinių ligų, išorinės ausies landos uždegimo gydymui gali prireikti ir geriamų antibiotikų.

Ko šiukštu negalima daryti, tai krapštyti ausies, kišti į ausį pirštų ar ausų krapštukų.

Pasak mediko, 95 proc. susirgimų išgydomi lengvai, jeigu pacientai laikosi rekomendacijų, ypač ko negalima daryti, bet pasitaiko, kad liga komplikuojasi aplinkinių audinių uždegimais, gali „užsidegti“ ausies kaušelis, uždegimas paveikia minkštuosius audinius, padidėja limfmazgiai. Kartais pacientai sukarščiuoja, o tai jau rodo sunkesnės infekcijos požymius. Labai retais atvejais infekcija įsibrauna dar giliau, pasiekia kaulus, bet tokie atvejai, gydytojo teigimu, daugiau būdingi pacientams, kurie turi sunkesnių gretutinių ligų ar silpnesnį imunitetą.

Kaip išvengti „plaukiko“ ligos?

„Kadangi tai yra vasaros periodo liga, reikia žinoti, jog išsimaudžius vandens telkinyje, kad ir kaip niežtėtų ar perštėtų, negalima nieko kišti į ausis. O jeigu labai niežti, tai galima paspaudinėti aplink ausies kaušelį iš išorės, kad viduje esantis vanduo pats ištekėtų.

Sausu, švariu rankšluosčiu ar servetėle galima pavalyti nebent išorinę ausies dalį. Jeigu ausies landa bus apsaugota nuo mikro pažeidimų, išvengsite ir išorinės ausies landos uždegimo“, – tvirtina pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai