Norint suvaldyti užkrečiamųjų ligų protrūkius ir išvengti skaudžių jų pasekmių, turi būti paskiepyta ne mažiau kaip 90–95 proc. vaikų. 2019–2021 m. duomenimis, Lietuvoje šis tikslas buvo pasiektas tik skiepijant nuo tuberkuliozės ir hepatito B (paskiepyta daugiau nei 90 proc. vaikų), nuo kitų užkrečiamųjų ligų buvo paskiepyta per mažai vaikų (nepasiekta 90 proc.), rašoma NVSC pranešime spaudai.
Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje (toliau tekste – kalendorius) nustatytus terminus naujagimiai, kūdikiai ir vaikai gydymo įstaigose nemokamai skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Visais su vakcinacija susijusiais klausimais tėvai ir globėjai gali kreiptis į vaiko šeimos gydytoją arba pediatrą.
Į kalendorių yra įtrauktos vakcinos nuo užkrečiamųjų ligų, kurios gali reikštis sunkia forma, kilti komplikacijų ar net sukelti mirtį. Šis kalendorius yra paruoštas atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, vaikų profilaktinio skiepijimo tęstinumą ir užkrečiamųjų ligų epidemiologinę situaciją Lietuvoje.
Specialistai įspėja, kad mažėjant skiepijimo apimtims, gali kilti užkrečiamųjų ligų atvejų, protrūkių grėsmė. Būkime atsakingi ir apsaugokime visuomenę nuo gyvybiškai pavojingų užkrečiamųjų ligų, profilaktiškai skiepydami vaikus.
NVSC specialistai pataria tėveliams:
- Peržiūrėti savo vaikų skiepijimo istoriją atsiverčiant Skiepijimo pažymėjimą (pasą) arba informacinėje sistemoje esveikata.lt esančią informaciją pagal žemiau pateiktą kalendorių.
- Įsitikinti, kad vaikas yra paskiepytas visomis vakcinomis, nurodytomis kalendoriuje.
- Jeigu vaikas nėra paskiepytas pagal kalendorių, kreiptis į vaiko šeimos gydytoją dėl individualaus skiepijimų plano sudarymo.
- Pasitarti su vaiko šeimos gydytoju dėl rekomenduojamų skiepų, kurie nėra įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių arba pakartotinių skiepų, jeigu jau atėjo laikas.
- Kilus abejonių dėl skiepijimo aktualumo ar kitokių klausimų, kreiptis į vaiko šeimos gydytoją ar kitą patikimą šaltinį. Nepalikti neišspręstų klausimų.