Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prostatitas: šeši prevencijos būdai

Prostatitas – viena dažniausiai pasitaikančių vyrų ligų. Ja Lietuvoje serga daugiau nei 70 proc. vyrų. Tai prostatos liaukos uždegimas, kuris sukelia skausmą dubens srityje, dažną norą šlapintis ir daugybę kitų nemalonių pojūčių.
Vyras
Siekiant išsaugoti vyrišką sveikatą, reikėtų saikingai valgyti / Photos.com nuotr.

„MediCa  klinikos“ šeimos gydytoja Vilma Gavelienė teigia, kad dėl prostatito dažniausiai kreipiasi 35-60 amžiaus vyrai. Nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, net 25 proc. jaunų ir vidutinio amžiaus vyrų taip pat turi šią problemą.

„Dažniausiai prostatitu suserga vyrai, kuriems  dažnos  šlapimo takų infekcijos, dirba sėdimą darbą, nevengia alkoholio, gyvena nesaugų lytinį gyvenimą. Liga gali užklupti ir nusilpus imunitetui, stipriai peršalus šaltame vandenyje  ar sutraumavus prostatos liauką“, – sakė V. Gavelienė. Jos teigimu, ši liga ne tik nemaloni dėl ją lydinčių simptomų, bet ir pavojinga. Susirgus ir laiku nesikreipus į medikus ūminis prostatitas išsivysto į lėtinį, kurio gydymas yra ilgas ir sunkus. Laiku negydomas prostatitas gali komplikuotis ir net sukelti prostatos vėžį.  

Gydytojos V. Gavelienės teigimu, labai svarbu, kad vyrai laiku pradėtų rūpintis savo sveikata. Taip jie išvengtų ne tik sunkių prostatito simptomų, bet ir sumažėtų rizika susirgti prostatos vėžiu. Ką kiekvienas vyras turėtų žinoti, kad išsaugotų savo sveikatą? Specialistai pataria: stebėkite savo mitybą, nevenkite žolelių arbatų, gerkite daug vandens, judėkite, saugokitės šalčio ir mylėkite į sveikatą.

1. Stebėkite savo mitybą

Anot „Camelios“ vaistininko Dainiaus Viederio, siekiant išsaugoti vyrišką sveikatą, reikėtų saikingai valgyti arba visai atsisakyti riebaus (lašinių, riebios mėsos, grietinės, sviesto, dešros), aštraus (paskaninto garstyčiomis, pipirais, krienais) maisto. Taip pat nepatartina piktnaudžiauti  kava, alumi ir kitais stipriaisiais alkoholiniais gėrimais, nes organizmui į juos sureagavus į prostatą patenka daugiau kraujo ir ji padidėja. Verčiau vartoti daugiau maisto produktų, kurie saugo prostatą: gerti žaliąją arbatą, valgyti sojų produktus, vynuoges, kopūstines daržoves bei žuvį.

„Ypač naudingi vyrams pomidorai, arbūzai ir greipfrutai, kuriuose galima rasti provitamino likopeno. Jis ne tik neleidžia prostatai padidėti, bet ir saugo organizmo ląsteles nuo žalingo aplinkos poveikio“,  – sako D. Viederis. 

2. Nevenkite žolelių arbatų 

Tyrimais nustatyta daugelio augalų teigiamas poveikis vyrų sveikatai. Prostatito profilaktikai galima naudoti nykštukinės palmės ekstraktą, kuris, kaip labai efektyvi priemonė prostatos veiklai gerinti, naudojamas jau dvylika amžių.

„Šiandien dažnai užmirštamos gerosios dilgėlių savybės, kurias puikiai žinojo mūsų tėvai ir seneliai. Dilgėlių stiebų ekstraktas bei lapų arbatos taip pat teigiamai veikia prostatą, skatina šlapimo išsiskyrimą ir nutekėjimą. Be to, dilgėlės turi ir daug antioksidantų, saugančių nuo žalingo aplinkos poveikio. Prostatito profilaktikai vyrams kartą per dieną vakare siūlyčiau išgerti arbatos iš dilgėlių lapų, jonažolių, medetkų žiedų bei viržių“, –  patarimu dalijosi vaistininkas. 

3. Gerkite pakankamai vandens

Šeimos gydytoja Vilma Gavelienė taip pat pataria nepamiršti gerti vandens. „Jei žmogus sveria 60 kilogramų, jam kasdien reikėtų išgerti  beveik 2 litrus vandens.  Geriant vandenį ne tik nuo toksinų apsivalo visas organizmas, bet ir neužsilaiko šlapimas, kuris galėtų patekti į prostatos liaukas. Taip sumažėja tikimybė, kad kartu su šlapimu į prostatą pateks bakterijos, galinčios sukelti prostatos uždegimą“, – apie vandens svarbą vyrų sveikatai pasakojo Vilma Gavelienė. 

4. Judėkite

Viena didžiausių šiuolaikinio vyro problemų – mažas fizinis aktyvumas.  „Jei visą dieną darbe praleidžiate sėdėdami, ilgainiui sutrinka kraujotaka jūsų mažojo dubens organuose. Tada susidaro palankios sąlygos vešėti prostatitui.  Pasistenkite daugiau vaikščioti pėsčiomis, nevažiuokite trumpų atstumų automobiliu, ilgai užsisėdėję vienoje vietoje būtinai pasivaikščiokite“, – pataria D. Viederis.  

Anot jos, taip pat reikėtų skirti laiko ir daryti dubens raumenims skirtus pratimus. Juos nesunkiai galima atlikti ir namuose. Pavyzdžiui, stovėdami kiek galite aukščiau link pilvo kelkite kelius arba gulėdami tiesiai pusiau sulenkite kelius ir kelkite į viršų dubenį. 

5. Saugokitės šalčio

Anot gydytojos Vilmos Gavelienė, vyrams ypatingai reikėtų  saugotis ir šalčio. Persišaldymas, sušalimas gali paskatinti prostatito vystymąsi, todėl šaltuoju metų laiku renkitės ilgesnį paltą ar striukę. Pasirūpinkite šilta apranga taisydami automobilį garaže ar besimėgaudami poledine žvejyba. Prostatos uždegimą galima pasigauti net ir trumpam prisėdus ant šalto suolelio ar šaligatvio. „Sveikuolių“ maudynės šaltame vandenyje ar pliūkštelėjimas į šaltą vandenį  po kaitinimosi pirtyje taip pat kenkia prostatai. 

6. Mylėkite į sveikatą 

„Prostatos uždegimą gali sukelti ir nesaugių lytinių santykių metu plintančios bakterijos bei  grybeliai. Ilgas  susilaikymas,  taip pat nėra gerai. Prostatito simptomus mažina karštos vonios bei pastovūs lytiniai santykiai, kurių metu gerėja prostatos drenažas ir mažėja infekcijos užsilaikymo  galimybė, – teigia gydytoja V. Gavelienė.  Norint išlaikyti prostatą sveiką, patariama gyventi reguliarų lytinį gyvenimą su pastovia partnere. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs