Psichikos sveikatos apklausa: kas dešimtas vilnietis yra susidūręs su artimojo savižudybe

Net 1 iš 10 vilniečių yra išgyvenęs artimojo savižudybę, rodo birželio mėnesį Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atlikta psichikos sveikatos apklausa, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos spaudos konferencija
Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos spaudos konferencija / Pranešimo autorių nuotr.

Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos išvakarėse advokatas Justinas Jarusevičius dalinasi savo istorija ir teigia, jog netekties metu atsiranda nejauki tyla, tačiau paprasto dėmesio parodymas mylimo žmogaus netekusiam yra labai galingas ginklas, o užmegztas pokalbis gali padėti.

„Tėvelis išėjo prieš 17 metų. Patirtis, kurią išgyvenome tuomet jau kiek pasimiršusi, tačiau ryškiausi prisiminimai ir jausmai išlikę, – sako J.Jarusevičius. – Tada mes netekome tėčio, šeimos galvos, ant kurio pečių gulė didelė dalis namų rūpesčių. Buvome neseniai įsikėlę gyventi į naujus namus, todėl laukė daug konkrečių, kasdienių buitinių darbų, kuriuos mamai su mažamečiais vaikais įveikti buvo labai sunku. Aiškiai prisimenu, jog netekus tėčio stojo nejauki tyla. Daugybė žmonių, kurie įprastai būdavo greta, dingo – regis pamiršo mūsų telefono numerį ir adresą“.

J.Jarusevičius ragina nepalikti žmonių, išgyvenusių netektį, vienų. Nors kartais gali atrodyti priešingai, tačiau tuo metu artimojo savižudybę patyrusiems žmonėms kaip tik reikia, jog būtumėte šalia – nuo paprasto pokalbio, iki elementarios pagalbos buityje. Vyras tikina, jog greta esančio parodytas dėmesys, pakvietimas pasikalbėti, prasiblaškyti labai įkvepia, padrąsina ir nuramina.

Jam antrina ir „Vilnius sveikiau“ psichologė Gintarė Mikulienė: „Jeigu jūsų aplinkoje žmogus išgyveno artimo žmogaus savižudybę – nenusigręžkite nuo jo. Būkite šalia, užmegzkite pokalbį – klauskite apie paprastus, kasdienius dalykus. Pasiteiraukite, kaip sekasi, paklauskite ar jie pasirūpino savo baziniais poreikiais – miegu, maistu, higiena. Tik nereikėtų bandyti duoti rekomendacijų ar pamokymų, ypač, jei jie to neprašo. Kiekvienas žmogus yra unikalus, tad ir jo gedėjimo procesas unikalus ir kitoks“.

Savižudybės rizika padidėja net kelis kartus

Specialistai teigia, jog artimojo netektis dėl savižudybės yra viena didžiausių traumų žmogaus gyvenime – įvairūs suicidologijos srities tyrimai rodo, jog praradus artimąjį dėl savižudybės, pačio asmens savižudybės rizika gali pakilti net kelis kartus.

Todėl kalbant apie savižudybių prevenciją, būtina įtraukti efektyvios pagalbos vystymą ir su artimojo savižudybę susidūrusiems asmenis, tikina savižudybių rizikos valdymo algoritmo koordinatorė Vilniaus mieste Viktorija Andreikėnaitė.

Pranešimo autorių nuotr./Viktorija Andreikėnaitė
Pranešimo autorių nuotr./Viktorija Andreikėnaitė

„Svarbu pasiūlyti tinkamą, trumpalaikę bei ilgalaikę pagalbą nusižudžiusių artimiesiems. Ir tai nėra lengva. Mat priimti pagalbą mūsų visuomenėje nėra paprasta, daugelį vis dar varžo vyraujančios stigmos. Tačiau savižudybių rizikos valdymo algoritmo koordinatoriaus pareigybės atsiradimas suteikia vilčių. Taip pat nuo 2015 metų šalyje veikia nusižudžiusiųjų artimųjų asociacija „Artimiems“. Jų tinklalapyje galima rasti informacijos apie savitarpio pagalbos grupes bei psichologų kontaktus, kurie konsultuoja patyrusius savižudybės netektį. Savitarpio pagalbos grupės artimiesiems itin naudingos, nes žmogus sudėtingoje situacijoje atranda bendraminčių ir pasijaučia ne toks vienas“, – dėsto V.Andreikėnaitė.

Be to, savižudybių algoritmo koordinatorė ragina patyrus krizę kreiptis į Krizių įveikimo centrą. Jame paslaugos teikiamos anonimiškai tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu. Informacijos apie pagalbos galimybes galima ieškoti ir internetiniame tinklalapyje tuesi.lt

J.Jarusevičius įsitikinęs, jog siekiant ir toliau nuosekliai mažinti savižudybių skaičių turime garsiai apie savižudybių prevenciją kalbėtis ne tik su žmonėmis, atsidūrusiais rizikos akivaizdoje.

„Jei norime pasiekti dar efektyvesnių rezultatų, vertėtų savižudybių prevencijos temas įtraukti ir į švietimą. Vaikai jau nuo mažumės turėtų būti mokomi pažinti savo išgyvenamas emocijas, mokėti tvarkytis su išgyvenamomis psichologinėmis įtampomis. Turime drąsinti jaunąją kartą garsiai dalintis savo išgyvenimais su artimaisiais ir profesionalais. Tik taip nuo mažumės ugdydami atvirą, jautrų žmogų galime tikėtis, kad jis susidūręs su iššūkiais bei emociniais sunkumais nesusigūš, o ras jėgų dalintis savo rūpesčiais, ieškoti sprendimų ir taip išvengs suicidinių minčių ar ketinimų“, – tvirtina J.Jarusevičius.

Net ir 1 netektis yra per daug

Per pastaruosius 10 metų Lietuvos rodiklis nuo 30 (100,000 gyv.) nukrito iki 20 (100,000 gyv.). Europoje šis rodiklis yra mažiau nei 10 (100,000 gyv.). Palyginti absoliučiais skaičiais Lietuvoje 2021 m. nusižudė 565, o 2013 – 1085 žmonės. Vilniuje atitinkamai 68 ir 109 žmonės.

Išankstiniais Higienos instituto duomenimis per pirmąjį 2022 m. pusmetį visoje Lietuvoje nusižudė 239 žmonės, iš jų 21 Vilniuje.

Nors situacija iš esmės kasmet gerėja, Lietuva vis tik išlieka pirmose vietose pagal savižudybių skaičių visoje Europoje, todėl mums net ir 1 netektis yra per daug, teigia Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

„Vilnius vis dar išlieka savižudybių prevencijos lyderiu visoje šalyje. Nuolat siekiame didinti savižudybių prevencijos efektyvumą mieste. Viena iš priemonių – Vilniuje organizuojami tarptautiniai, sertifikuoti ASIST ir safeTALK mokymai, skirti atpažinti savižudybės riziką ir suteikti reikalingą pirmąją pagalbą arba nukreipti tinkamos pagalbos į specialistus. Iš viso planuojama, jog per šiuos metus Vilniuje įvyks 14 ASIST ir 10 safeTALK mokymų“, – pasakoja V.Turauskytė.

Taip pat šiais metais organizuojami suicidologų vedami specialūs mokymai skirti mokyklų pagalbos teikėjams. Mokymų metu dalyviai supažindami su svarbiausiai aspektais ir technikomis, skirtomis konsultuoti suicidinių minčių turinčius asmenis. Be to, Vilniuje Karoliniškių poliklinikoje netrukus bus teikiama paslauga šeimos nariams, kurių artimasis turi minčių apie savižudybe, žaloja save ar nusižudė.

V.Andreikėnaitė sako, jog per pastarąjį dešimtmetį išties buvo įdėta nemažai pastangų savižudybių prevencijos srityje, ypač Vilniuje, tačiau tobulėti dar yra kur.

„Turime labai gerų specialistų, tarptautinių standartizuotų mokymų, suicidologijos tyrimų centrą, savitarpio pagalbos grupes. Tačiau vis dar trūksta nuoseklumo įgyvendinant strategijas ir duomenų prieinamumo tiek dėl tyrimų, tiek dėl stebėsenos, tiek dėl pagalbos artimiesiems. Lietuvoje ir 1 savižudybė yra per daug, todėl reikalingos nuoseklios pastangos, politinė valia bei užmegztas pokalbis su tais, kam to labiausiai reikia“, – sako V.Andreikėnaitė.

Anot jos, rugsėjo 10-oji, Pasaulinė savižudybių prevencijos diena yra puiki proga natūralizuoti šią temą.

„Į savižudybių temą žiūrime kaip į baubą, bet iš esmės daugybė lietuvių yra susidūrę su savižudybe artimesnėje ar tolimesnėje aplinkoje. Ir suicidinės mintys yra natūralus dalykas, kai žmogų ištinka krizė. Jei mes leisim tam būti ir užmegsim pokalbį apie šias mintis – išbūti bus lengviau. Nelikime su tuo vieni. Viskas prasideda ir baigiasi. Mintys apie savižudybę taip pat.

„Vilnius sveikiau“ jau ketvirtus metus organizuoja savižudybių prevencijos dienos renginius. Kviečiame pabūti kartu ir sudalyvauti dviračių žygyje bei diskusijoje, užsirašyti į pokalbius su psichologais, pamatyti, kad jie yra taip pat žmonės. Lukiškių aikštėje jūsų lauks mūsų partneriai: Krizių įveikimo centras, Vaikų linija, Jaunimo linija, Pagalbos moterims linija, Vyrų krizių ir informacijos centras, su kuriais galėsite pasikalbėti. Bendraukime, išdrįskime kalbėti apie tai, kas svarbu, juk užmegztas pokalbis gali padėti“, – ragina V.Andreikėnaitė.

Daugiau informacijos apie Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos minėjimo renginius Vilniuje ir detalią dienos programą rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų