Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichologė apie savanorystę su onkologiniais ligoniais: „Negaliu nustoti stebėtis žmonių drąsa“

Psichologė Lina ketverius metus savanoriauja emocinės paramos tarnyboje, o prieš trejus metus prisijungė ir prie asociacijos „Kraujas“ savanorystės projekto: „Dar savanoriaujant „Jaunimo linijoje“, teikiant emocinę paramą telefonu, ne kartą buvo kilusi mintis, kad galbūt kartais užtektų atsisėsti šalia žmogaus ir kartu patylėti“, – sako Lina.
Laikosi už rankų.
Laikosi už rankų. / Fotolia nuotr.

Savanorystė – puikus būdas asmenybei tobulėti

Išgirdusi apie savanorystę onkologijos srityje, Lina nedvejodama atėjo sužinoti daugiau, kaip pati sako, ją patraukė naujos galimybės.

„Norėjosi ne tik išmėginti save naujoje veikloje, tobulėti, bet kartu pažinti onkologine liga sergančio žmogaus išgyvenimus ir patyrimą, būti šalia ir kartu padėti nueiti kelią, kuriame jie yra.

Natūralu, kad ligoninėje ilgesnį laiko tarpą gulintys žmonės gali jaustis kaip įkalinti erdvėje ir laike, nes neretai artimieji negali tokiam ilgam laikotarpiui atsitraukti nuo darbų, ligoninės personalas turi ir taip daug pareigų ir veiklos, o išlieti susikaupusius jausmus ir tiesiog nuoširdžiai pabendrauti poreikis ne tik nedingsta, tačiau dar ir sustiprėja“, – sako moteris.

Jurgitos Kunigiškytės nuotr./Savanoriaujanti psichologė Lina
Jurgitos Kunigiškytės nuotr./Savanoriaujanti psichologė Lina

Iš pradžių maniusi, kad savanoriaudama dalysis savo laiku ir patirtimi, moteris greit suprato, jog pati gauna ypatingos patirties.

„Savanorystės žavesys – tai pirmiausia prasmingas laiko praleidimas, geranoriškumas ir nesavanaudiškumas. Tai veikla, kurioje norėjau dovanoti savo laiką, būti ir dalytis tuo, ką turiu, tačiau pasirodė, kad gaunu gerokai daugiau iš žmonių, su kuriais tenka bendrauti. Savanoriaudama kartu su šiais žmonėmis augu ir tobulėju. Tikrai turiu ko pasimokyti iš pasakojamų istorijų. Ir vis dar niekaip negaliu nustoti stebėtis ir gerėtis žmonių drąsa ir jėgomis“, – atvirauja Lina.

Pirmieji apsilankymai ligoninėje – nedrąsūs

Ji prisimena vieną pirmųjų apsilankymų ligoninėje, kai viena moteris paprašė nukirpti plaukus. Lina jautėsi kiek nedrąsiai, nors ir ėjo su kolege.

„Palatoje buvo ir daugiau gulinčių pacienčių, visos su nuostaba klausėsi mūsų, kaip savanorių, prisistatymo ir smalsiai žiūrėjo į mus. Nukirpus pacientę iškilo atsidėkojimo klausimas ir buvo pasiūlyta paimti pinigus. Atsisakymas nepadėjo.

Ir atrodo, beviltiškai mėginant paaiškinti, kad savanoriška veikla tuo ir pasireiškia, kad mes padedame iš supratimo, o ne dėl pinigų, tiesiog spontaniškai išsprūdo „deramės“. Staiga palatoje stojo spengianti tyla ir visos akys sužiuro į mus. Reikėjo kažkokio sprendimo. Už apkirpimą pasiūlėme atsidėkoti tiesiog nuoširdžiu apsikabinimu. Tai buvo nuostabi padėka. Išėjome su didelėmis šypsenomis palatoje palikę besišypsančias pacientes“, – pasakoja psichologė.

Tapo ir „Drąsos ambasadore“

Bendravimas su onkologinės ligos paliestais žmonėmis Linai leido dar geriau suprasti, koks svarbus yra visuomenės požiūris, palaikymas ir kaip reikšminga yra įkvėpti drąsos bei optimizmo, todėl nedvejodama sutiko savo mintimis pasidalyti asociacijos „Kraujas“ iniciatyvoje „Drąsos ambasadoriai“.

„Kad ir kokia nelaimė ar neganda mums nutiktų, visi turime savo gyvenimą ir istorijas, norus ir svajones, džiaugsmus ir rūpesčius, emocijas ir reakcijas. Ir bendravimas su žmonėmis yra daug paprastesnis, kai ateini su nuoširdumu, atvirumu, be jokio išankstinio nusistatymo ar vertinimo.

Tad ir su onkologinėmis ligomis sergančiais pacientais bendravimas priklauso nuo to, kiek aš pati esu pasiruošusi nuoširdžiai išklausyti tai, ką man pasakoja, ir priimti tai jautriai, be vertinimo, su pagarba“, – sako Lina.

Žmogui, kuris neseniai išgirdo onkologinės ligos diagnozę, Lina pirmiausia pataria neprarasti tikėjimo ir pasitikėjimo tiek savimi, tiek aplinkiniais: „Tikiu, kad išlaikyti ramybę ir tikėjimą kartais gali būti sunku, tačiau tam ir esame mes – artimieji, ligoninės personalas, savanoriai. Leisti sau jausti ir išjausti, nes tai yra jūsų stiprybė. Linkiu rasti ramybę su pačiu savimi tokiu, koks esate.“

Svarbu išklausyti ir padrąsinti

Moteris į Santaros klinikas užsuka ne tik aplankyti pacientų, nupirkti jiems maisto produktų, apkirpti, žurnalų atnešti, tačiau labiau jų išklausyti.

„Išklausyti istorijų, kurių galbūt nenorima pasakoti artimiesiems, išklausyti emocijų, kuriomis galbūt nenorima apsunkinti ar dalytis su savo artimaisiais. O kartais tiesiog leisti jiems išlieti savo nuogąstavimus, baimes ir nerimą dėl pasikeitusios situacijos. Leisti jiems jaustis taip, kaip jiems norisi šią akimirką. Neraminti ir neguosti, tačiau padrąsinti ir padėti išlaikyti tikėjimą, kad galima pasveikti.

Be pacientų lankymo, šiuo metu koordinuoju savanorius, kartus su jais organizuojame įvairius renginius, ruošiamės naujų savanorių priėmimui, o onkologinę patirtį turintiems pacientams ir jų artimiesiems teikiu psichologinę pagalbą tiek individualiai, tiek grupiniuose užsiėmimuose“, – sako Lina.

Nemokamų užsiėmimų ciklai

Spalio mėnesį asociacija „Kraujas“ kviečia prisijungti prie trijų naujų užsiėmimų ciklų, kurie skirti visiems, su onkologine liga susidūrusiems žmonėms – tiek pacientams, tiek jų artimiesiems.

„9 užsiėmimų ciklo „Galimybė rinktis“ paskirtis – išmokti valdyti dėmesį, suvaldyti mintis, išmokti ramiai būti su savimi. Per juos bus mokoma sąmoningai pažinti save ir su mumis vykstančius procesus. Dalyviai išbandys savo minčių, emocijų ir kūno pojūčių įsisąmoninimą, sąmoningo kvėpavimo pratimus, progresyvinę raumenų relaksaciją.

Praktinių užsiėmimų metu jaukioje ir palaikančioje aplinkoje bus kalbama apie tai, kas kiekvienam iš mūsų labiausiai padeda susitaikyti su gyvenime patiriamais pokyčiais, priimti su mumis vykstančius procesus su kuo mažiau mąstymo klaidų ir iškraipymų, matyti kuo objektyvesnę situaciją“, – pasakoja asociacijos pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Spalio 19 d. prasideda pirmos grupės užsiėmimai, kurie vyks ketvirtadieniais nuo 17.30 iki 19.30 val. Spalio 20 d. prasideda antros grupės užsiėmimai, kurie vyks penktadieniais nuo 16.00 iki 18.00 val.

Spalio 31 d. prasidės 8 užsiėmimų ciklas „Sveikimo link: fizinė, psichologinė, socialinė ir dvasinė pusiausvyra“. Jame bus kalbama aktualiomis temomis baigus gydymą arba esant paliatyviai stadijai: kaip prisitaikyti prie kūno pokyčių ir negalios, kaip išvengti socialinės izoliacijos, vienišumo ir atskirties, kaip rūpintis savo emocine būsena, kuri gali padėti arba kliudyti adaptuojantis po gydymo.

Taip pat apie tai, kaip tvarkytis su ligos atsinaujinimo baime, kaip bendrauti su savo artimaisiais, kaip išmokti prašyti kitų pagalbos ir gyventi kuo prasmingesnį gyvenimą su liga ar negalia. Šios grupės susitikimai vyks antradieniais nuo 17.30 iki 19.30 val.

Visų užsiėmimų grupės dydis: 10 dalyvių. Dalyvavimas užsiėmimuose yra nemokamas, reikalinga išankstinė registracija e. paštu lina@kraujas.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs