Paprastąją pūslelinę, specialistų teigimu, sukelia Herpes simplex viruso 1 ir 2 tipai (HSV 1 ir HSV 2). Ji gali pasireikšti lūpų, urogenitalinės srities ar kitose odos srityse. Pasak klinikos „Grožio pasaulis“ gydytojos dermatologės Sandros Kavaliauskienės, dažniausiai šį virusą gauname tiesioginio kontakto būdu iš savo tėvų, bendraudami ir kontaktuodami su ligoniu, per gimdymą mama jį gali perduoti vaikui.
Šis virusas yra visam gyvenimui: pirmą kartą patekęs jis apsigyvena nervų ląstelių mazguose.
„Šis virusas yra visam gyvenimui: pirmą kartą patekęs jis apsigyvena nervų ląstelių mazguose ir ilgą laiką gali ramiai tūnoti, bet vos tik susidaro palankios sąlygos – nusilpus imunitetui, smarkiai nudegus saulėje, peršalus, patyrus stresą, jis tuoj pat pasirodo ir sukelia pūslelinei būdingus simptomus.
Tada pradeda perštėti, dilgčioti, gana greitai atsiranda pūslelių, pripildytų skaidraus turinio. Išberti gali ne tik lūpas, bet ir burnos, nosies, skruostų, kaklo ar kitų kūno sričių odą ir gleivines. Gali įsimesti antrinė infekcija“, – pasakojo gydytoja dermatologė.
Pasak specialistės, vos pajutus pirmuosius viruso Herpes simplex sukeltos pūslelinės požymius, bėrimų vietas reikia tepti 5 % acikloviro ar kitais antivirusiniais vaistais 3–5 kartus per dieną. Tinka ir cinko preparatai, dezinfektantai, epitelizaciją ir gijimą skatinančios priemonės. Jeigu bėrimas išplinta ar dažnai kartojasi, S.Kavaliauskienės teigimu, skiriami geriamieji antivirusiniai vaistai, kuriuos tenka vartoti 5–7 dienas ar ilgesnį laiką recidyvų profilaktikai.
Burnos srities opelėms tinka geliai su anestetikais, hialurono rūgštimi. Maždaug trečdaliui užsikrėtusių liga kartojasi, iš jų pusei – du kartus per metus. Esant imuninės sistemos nepakankamumui (ŽIV, onkologinės ligos, chemoterapija, radioterapija) gerokai padidėja sergamumas.
S.Kavaliauskienės teigimu, medikamentinių priemonių, visiškai sunaikinančių virusą, nėra, jos tik slopina viruso dauginimąsi. Jos siūloma profilaktika: vengti glaudaus kontakto oda – oda, oda – gleivinė, gleivinė – oda su sergančiuoju. Sergantys artimieji neturėtų bučiuoti vaikų. Taip pat galima užsikrėsti per kontaktinį sportą, pavyzdžiui, imtynes.
Pasak gydytojos dermatologės, rekomenduojama tirti nėščiąsias dėl šios infekcijos, esant aktyviai lyties organų pūslelinei atliekamas cezario pjūvis.
„Vos pajutus pirmuosius simptomus, kuo greičiau tepti acikloviro kremu. Kai kas mėgsta ir liaudiškas priemones, tačiau reikia stengtis jomis nepakenkti ir nepažeisti odos, pavyzdžiui, ilgai laikant česnako skiltelę pasireiškia dirginimas. Galimos bendrai imuninę sistemą stiprinančios priemonės: vitaminas C – 1 g per dieną, jei nesate alergiški – ežiuolės preparatai“, – patarė specialistė.