Natrio chlorido tirpalas
Vaistiniai preparatai, savo sudėtyje turintys veikliosios medžiagos natrio chlorido, yra registruoti kaip infuziniai tirpalai, skirti vartoti netekus skysčių. Taip pat kaip tirpalai, skirti parenteraliai (t. y. po oda, į raumenis, į veną ir į kitus organizmo audinius ir ertmes) vartojamiems vaistams tirpinti ar skiesti. Visi leidžiami vaistai yra receptiniai.
Šio preparato nereikėtų painioti su vaistais slogai gydyti. Lietuvoje nėra ir niekada nebuvo registruota vaistų, kurių sudėtyje būtų natrio chlorido, skirtų slogai gydyti.
Nosies ertmę namų sąlygomis galima plauti tiesiog virintu vandeniu ar tirpalu, paruoštu virintame vandenyje ištirpinus valgomosios druskos. Be to, vaistinėse galima įsigyti specialių nosies higienai skirtų tirpalų, vadinamojo jūros vandens.
Vaistai nuo skausmo
Lietuvoje yra tiek 400 mg, tiek 200 mg ibuprofeno preparatų, kurie visada buvo ir yra registruoti kaip receptiniai vaistai.
Tačiau Lietuvos vaistinių preparatų registre yra įrašyta ir daugiau kaip 30 pavadinimų vaistinių preparatų, kurių veiklioji medžiaga – ibuprofenas ir kuriuos galima įsigyti be recepto. Be recepto galima įsigyti net 12 pavadinimų ibuprofeno 400 mg tablečių. Tad tikrai yra iš ko rinktis.
Vaistų, kurių sudėtyje yra ibuprofeno, išdavimo tvarka priklauso nuo vaisto stiprumo ir pakuotės dydžio. Ibuprofeno preparatai, tiekiami mažesnėmis pakuotėmis, dažniausiais būna nereceptiniai. Pabrėžtina, kad visi didesnio kaip 400 mg stiprumo ibuprofeno preparatai (600 mg, 800 mg) ir leidžiamieji iburofeno preparatai yra receptiniai. Jie skirti gydyti gydytojų diagnozuojamoms ligoms (pvz., simptominis skausmo ir uždegimo gydymas, sergant reumatoidiniu artritu ir osteoartritu).
Kaptoprilis
Visi vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra kaptoprilio, yra receptiniai. Šiais vaistiniais preparatais gydoma arterinė hipertenzija, širdies nepakankamumas ir diabetinė nefropatija. O tai yra būklės, kurias diagnozuoja ir gydo tik gydytojas. Jis, atsižvelgdamas į paciento būklę ir kraujospūdį, šiam skiria konkrečią vaisto dozę. Minėtas vaistinis preparatas netinka savigydai, mat turi terapinių indikacijų, kurių nežino pacientas be medicininio išsilavinimo. Visų dydžių šio vaistinio preparato pakuotės yra receptinės.
Visgi tam tikrais atvejais kaptoprilio, kaip ir kitų receptinių vaistų, vaistininkas gali išduoti ir be recepto:
- kai vaistinis preparatas yra paskirtas pacientui diagnozuotai lėtinei ligai gydyti;
- kai pacientas to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo receptinį vaistinį preparatą vartojo paskutinius 3 mėnesius arba ilgiau;
- kai pacientas, jo teigimu, receptinius vaistinius preparatus suvartojo, tačiau juos turi vartoti nepertraukiamai ar nedelsiant ir negali patekti pas sveikatos priežiūros specialistą, turintį teisę skirti šį receptinį vaistinį preparatą.
Kontraceptikai
Nuo 2015 m. visi Lietuvoje registruoti skubios pagalbos (vadinamieji „kito ryto“) kontraceptikai išduodami be recepto (veiklioji medžiaga levonorgestrelis arba ulipristalio acetatas). Lietuvoje yra registruoti 6 vaistiniai preparatai, skirti skubiajai kontracepcijai, kai po nesaugaus lytinio akto (jo metu nebuvo naudotasi kontraceptinėmis priemonėmis arba naudota priemonė nebuvo veiksminga) praėjo ne daugiau kaip 72 valandos.
Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, skirti vartoti nuolat su pertraukomis, yra receptiniai. Juos turi išrašyti gydytojas, atsižvelgdamas į individualius esamus rizikos, ypač venų tromboembolijos, veiksnius. Išimtys daromos tais pačiais atvejais, kai ir kaptoprilio atveju.
Vitamino D ampulės
Visi vaistai, kurių sudėtyje yra vien tik vitamino D, Lietuvoje yra receptiniai. Taip yra todėl, kad vitamino D trūkumą gali diagnozuoti tik gydytojas.
„Vitamine D3 B.O.N. 200 000 TV/ml“ geriamasis tirpalas buvo registruotas kaip receptinis vaistinis preparatas. Jis skirtas suaugusiems žmonėms, kuriems vitamino D trūkumas yra patvirtintas specialiais laboratoriniais tyrimais. Minėto vaistinio preparato sudėtyje yra didelė vitamino D dozė, tad gydymą juo turi kontroliuoti gydytojas. Priešingu atveju kyla perdozavimo pavojus.
Visi vaistai, kurių sudėtyje yra vien tik vitamino D, Lietuvoje yra receptiniai. Taip yra todėl, kad vitamino D trūkumą gali diagnozuoti tik gydytojas. Tačiau vaistinėse gausu maisto papildų, kuriuose yra vitamino D. Tad prireikus galima įsigyti ir vartoti jų.
Kalio chloridas
Tik gydytojas, remdamasis laboratorinių tyrimų duomenimis, gali diagnozuoti kalio trūkumą. Tokios būklės gydymas – individualus, būtina laboratorinių tyrimų kontrolė. Kalio chlorido 750 mg pailginto atpalaidavimo kapsulių vartojimas be gydytojo priežiūros gali sukelti gyvybei pavojingą hiperkalemiją (kalio koncentracijos kraujyje padidėjimą).
Tačiau vaistinėse gausu maisto papildų, kuriuose yra kalio. Tad prireikus galima įsigyti ir vartoti jų.
Omeprazolas
Lietuvos vaistinių preparatų registre yra įrašyti 5 pavadinimų vaistiniai preparatai, kurių veiklioji medžiaga yra omeprazolas ir kuriuos galima įsigyti be recepto.
Be recepto galima įsigyti omeprazolo, skirto trumpalaikiam gastroezofaginio refliukso simptomų (pvz., rėmens, rūgšties atpylimo) gydymui. Receptinis omeprazolas skirtas gydyti ligoms, kurias nustato gydytojas.
Sumatriptanas
Šis vaistinis preparatas, skirtas migrenai gydyti, yra receptinis, tačiau vaistininkas gali jį išduoti be recepto esant ūmiam migrenos atvejui bei tais atvejais, jei pacientas šį vaistą vartojo paskutinius tris mėnesius, tačiau suvartojo, o patekti pas gydytoją nedelsiant galimybės nėra.
Ginkmedžio lapų ekstraktas
Augalinių vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra ginkmedžio ekstrakto, galima įsigyti be recepto. Lietuvos rinkoje yra 7 pavadinimų nereceptinių ginkmedžio preparatų.
Vaistai nuo alergijos
Vaistų, kurių sudėtyje yra loratadino, išdavimo tvarka priklauso nuo vaisto pakuotės dydžio. Mažesnio dydžio pakuotėmis (N10) tiekiami loratadino preparatai, skirti vartoti trumpą laiką, yra nereceptiniai. Didesnės pakuotės (N30), skirtos ilgesniam vartojimui, yra receptinės. Nereceptinės pakuotės dydis nustatomas pagal didžiausią rekomenduojamą dozę ir ilgiausią vartojimo trukmę nesikreipiant į gydytoją (ši informacija būna nurodyta nereceptinio vaisto pakuotės lapelyje).
Beje, Lietuvoje yra registruota ir kitų nereceptinių vaistų nuo alergijos, pvz., vaistai su veikliąja medžiaga klematsinu, ebastinu, feksofenadinu.
Vaistai nuo viduriavimo
Lietuvoje yra registruoti 7 pavadinimų nereceptiniai vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra loperamido.
Vaistų, kurių sudėtyje yra loperamido, išdavimo tvarka priklauso taip pat nuo vaisto pakuotės dydžio, kaip ir kitų vaistų atveju.
Viduriavimas gali būti pavojingos virškinimo trakto infekcijos simptomas. Laiku nesikreipiant į gydytoją ir nediagnozavus infekcinės ligos, kyla gyvybei pavojingų komplikacijų rizika.
Išgryninti žuvies taukai omega-3
Vaistinis preparatas, kurio veiklioji medžiaga yra omega-3 rūgščių etilo esteriai, yra receptinis, nes jo vartojimo indikacijos (ligos, kurias nustato gydytojas) atitinka receptinio vaisto klasifikacijos reikalavimus. Tačiau vaistinėse gausu įvairaus stiprumo maisto papildų, kuriuose yra žuvies taukų. Tad prireikus galima įsigyti ir vartoti jų.
Diklofenakas
Lietuvoje yra registruota 11 pavadinimų ant odos vartojamų nereceptinių vaistinių preparatų (geliai, pleistrai), skirtų lokaliam raumenų ar sąnarių skausmui malšinti. Taip pat yra 3 geriamieji diklofenako preparatai, kuriuos galima įsigyti be recepto, skirti būklių (skausmo, karščiavimo), kurias gali įvertinti pacientas, trumpalaikiam gydymui.