Reumatologė apie kadaise poniška vadintą ligą: negydoma gali negrįžtamai pakenkti sąnariams

Podagros liga kartais iki šiol pavadinama „ponų liga“, nes kai kuriose knygose minima, kad skausmo priepuoliai užklupdavo pasiturinčius. Mat šie galėjo sau leisti be saiko valgyti daug mėsiško ir riebaus maisto, užgeriant jį vynu, rašoma LSMU Kauno ligoninės pranešime žiniasklaidai.
Reumatologė Joana Dambrauskienė
Reumatologė Joana Dambrauskienė / 123RF ir LSMU Kauno ligoninės nuotr.

„Dabar tai seniai nėra socialinį statusą rodantis negalavimas. Jis klastingas tuo, kad skausmingi podagros priepuoliai iš pradžių gali būti ne dažni ir dėl to ignoruojami. Tačiau negydoma ir nekontroliuojama liga gali negrįžtamai pakenkti sąnariams“, – perspėja LSMU Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikos reumatologė Joana Dambrauskienė.

Klaidinantys simptomai

Podagros priepuoliai dažniausiai užklumpa vyresnio amžiaus žmonės, tačiau į medikus vis dažniau kreipiasi ir jaunesni pacientai. „Pastebime ir tai, kad anksčiau šia liga daug dažniau sirgdavo vyrai. Dabar podagra vis labiau plinta ir tarp moterų“, – pastebi J.Dambrauskienė.

Podagra dažniausiai pasireiškia netikėtai užklupusiu kurio nors sąnario, dažniausiai kojos nykščio, skausmu. Atsiranda patinimas, tampa sunku vaikščioti. Taip pat gali kamuoti kitų pirštų, pėdų, čiurnų, kelių, plaštakos sąnarių, alkūnių skausmai.

123RF.com nuotr./Podagra
123RF.com nuotr./Podagra

Ligos pradžioje žmogus gali pagalvoti, kad tokie uždegiminiai procesai kilo dėl išorinių sąlygų – peršalimo, sutrenkimo. Tuo labiau, kad iš pradžių šie simptomai ilgainiui pranyksta savaime ir gali pasikartoti po gana ilgo laikotarpio.

„Nemažai pacientų pas mus į Konsultacijų polikliniką atvyksta su ortopedų traumatologų siuntimu, kai paaiškėja, kad sąnario tinimas ir skausmas sukeltas ne dėl trauminių priežasčių“, – pasakojo J.Dambrauskienė.

Delsti pavojinga

Podagra iš pradžių gali pasireikšti retai, netgi po viena ar porą kartų per metus. Tačiau ignoruojant šiuos simptomus, priepuoliai dažnėja. Nieko nedarant ir toliau kyla grėsmė, kad tai taps nuolatine lėtine liga ir šioje stadijoje pagelbėti pacientui tampa sudėtinga. Blogiausia pasekmė – negrįžtamai šlapimo rūgšties kristalų pažeisti sąnariai, kas gali netgi nulemti neįgalumą.

„Kai kuriems pacientams podagra pasireiškia baltų mazgelių pavidalu po oda, kartais ant ausų kaušelių. Tai ženklas, kad liga įsisenėjusi, šlapimo rūgšties perteklius kaupiasi depozituose, o ne tik įprastinėse vietose. Tada reikia intensyvaus gydymo nuo podagros“, – tvirtino J.Dambrauskienė.

Podagros priepuolius sukelia perteklinis šlapimo rūgšties kiekis kraujyje. „Šios rūgšties aštrūs mikroadatėlių formos kristalai kaupiasi sąnariuose, ten sukelia mechaninę trintį ir uždegimą“, – aiškino J.Dambrauskienė.

Priežastys įvairios

Šlapimo rūgšties pagausėjimą lemia įvairūs veiksniai. Dažiausiai – antsvoris, nesaikingas nesveiko maisto ir alkoholio vartojimas. „Podagra susijusi ir su kitomis ligomis – diabetu, kuris pažeidžia inkstų funkciją, inkstų akmenlige, padidinto kraujo spaudimo liga, lėtiniu širdies nepakankamumu ir dar daugelio kitų ligų. Taip pat šlapimo rūgšties koncentracijos didėjimą kraujyje skatina kai kurie vartojami vaistai“, – kalbėjo medikė.

Verta pastebėti, kad atsitiktinai rasti pakitę laboratoriniai kraujo tyrimai dar nėra ligos įrodymas. „Būna, kad žmonės pas mus kreipiasi ir nepatyrę priepuolių, o po kraujo tyrimų, kurie parodo padidėjusią šlapimo rūgšties koncentraciją. Tokiais atvejais pakanka sureguliuoti sveiką gyvenseną ir mitybą“, – sakė J.Dambrauskienė.

Pacientams, kuriems diagnozuota podagra, patariama periodiškai apsilankyti reumatologus, atlikti šlapimo rūgšties koncentracijos tyrimus, po kurių medikai nuspręs, ar reikia keisti vartojamų medikamentų dozes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis