Šiuo metu vyras dirba Policijos departamento informacinių technologijų specialistu ir sako, kad alkoholio nevartoja jau beveik pusantrų metų.
Pirmą kartą alkoholio paragavo sulaukęs 14-kos
„Kaip nusprendžiau mesti? Dabar galvoju, kad to giliai širdyje troškau jau seniai. Manau, kiekvienas sveikas žmogus tai jaučia. Norėčiau pacituoti vieną medikę, su kuria dažnai pabendraujame. Ji pasakė, kad nesuvokia, kaip psichiškai sveikas žmogus gali į save pilti alkoholį. Taigi, noras buvo jau seniai.
Anksčiau alkoholis man asocijavosi su linksmybių pradžia, tačiau supratau, kad tų linksmybių jau 20 metų nėra, o alkoholis vartojamas iš inercijos, įpročio, neva „po sunkios savaitės“, – pasakoja vyras.
Pirmą kartą Romualdas alkoholio paragavo sulaukęs 14 metų – tuo metu Vilniuje su draugu įsigijo alaus. Nuo to laiko alkoholis tapo dažnu palydovu. Vyras neslepia, kad jo jaunystė buvo audringa, todėl be alkoholio atrodė nė iš vietos. Pagrindinis jo gėrimas kelis dešimtmečius buvo alus, kurio išgerdavo per vakarą apie keturis litrus.
Vyras neslepia, kad jo jaunystė buvo audringa, todėl be alkoholio atrodė nė iš vietos.
„Nors gerdavau ne kiekvieną dieną, o dažniausiai nuo penktadienio iki sekmadienio, būdavo tokių mėnesių, kai blaivios dienos būdavo vos kelios“, – prisimena jis.
Savijauta išdavė, kad reikia kažką keisti, o kai Romualdas nusipirko laikrodį, matuojantį širdies ritmą, ir šis parodė aukštumas, suprato, jog taip tęstis nebegali.
Išgelbėjo pamatyta laida
Ilgainiui vyras jautėsi vis blogiau, buvo sunkiau atlikti darbus: „Aš alkoholyje mačiau vien tik minusus – nuo savijautos iki to, kad smarkiai kirto per kišenę. Pasakiau sau, kad už nuodus moku per daug, o dar ir blogai jaučiuosi, pats gėrimas yra neskanus. Visgi, buvo eilinis trečiadienis, ir aš jau laukiau penktadienio, kad galėčiau nusipirkti alaus.
Gėriau kavą ir nusprendžiau pažiūrėti laidą su Ignu Bakėjumi ir Vidu Bareikiu „Nulis laipsnių“. Ten V.Bareikis pasakė įdomų pavyzdį, kuris man suveikė. Jis kalbėjo apie sūrį – jeigu nueitume į parduotuvę ir pamatytume, kad ant vieno sūrio būtų parašyta, jog jis radioaktyvus, nuo jo susitraukia smegenys, būna bloga ir byra šeimos, ar jį pirktumėte? Tikrai ne. Tad kodėl vietoj mineralinio vandens imate alų, kuris būtent taip veikia?
Kai peržiūrėjau šią laidą, aš supratau, kad aš nebevartoju. Tą penktadienį jaučiausi taip, kad negeriu jau tris mėnesius“, – prisimena Romualdas lemtingą laidą ir joje išgirstus žodžius.
Alkoholyje mačiau vien tik minusus – nuo savijautos iki to, kad smarkiai kirto per kišenę. Pasakiau sau, kad už nuodus moku per daug.
Tų laidų žiūrėjimas dar labiau sustiprino norą negerti ir būti panašiu į tuos, kurie nevartoja. „Galvojau, kad noriu būti, kaip jie. Man vienas iš buvusių sugėrovų yra papriekaištavęs, kad į tuos, kurie geria, aš žiūriu kaip į antrarūšius. Taip nėra, tačiau kai aš vartojau, į save visada žvelgiau kaip į antrarūšį. Man buvo gėda stovėti kasoje su alaus pakuotėmis, kur stovi mamos su vaikais ir mato, ką perku. Tu jauti, kad esi žemiau“, – sako Romualdas.
„Tu turi pats suvokti, kad alkoholis nuodas“
Vyras sako, kad metęs gerti, netapo kitų mokytoju ir neima kitų mokyti, ką jie turėtų daryti, kad privalo mesti gerti. „Šeima mano apsisprendimą palaiko, kai kurie draugai galvojo, kad čia laikina ir aš persigalvosiu, kiti kaip tik sako, kad didžiuojasi, gerbia sprendimą ir net norėtų pasukti mano keliu“, – sako Romualdas.
Jis pastebi, kad metęs gerti pasikeitė į gerąją pusę. „Alkoholis labai žudo gėdos, atsakomybės jausmą, todėl dabar kur kas atsakingiau žiūriu į darbus, šeimą, vaiką, protas dirba aštriau, geriau miegu, geriau jaučiuosi.
Vieną kartą buvau stipriai peršalęs ir ryte atsikėliau jausdamasis tarsi sulaužytas. Tada pagalvojau, kad anksčiau, vartodamas alkoholį, aš jausdavausi taip kone kiekvieną dieną. Ir tai aš pats sąmoningai dariau savo kūnui ir organizmui! Šiandien galiu pasakyti, kad šitas sprendimas nebegerti yra vienas geriausių. Neįsivaizduoju, kad galėčiau vėl pradėti gerti“, – tikina vyras.
Jis pataria norintiems mesti suvokti, kad alkoholis ne draugas, o nuodas. Niekas kitas nepadės, kol nesuprasi, kad tikrai nori atsisakyti.
„Anksčiau atrodė, kad alkoholis yra laisvė, tačiau kaip tik priešingai – suvaržoma finansinė laisvė, veikla. Penktadienį jau neturi pasirinkimo, nes gersi, šeštadienį galbūt turėjai planų, tačiau jų neįvykdysi, nes reikės atsigauti... Neįgyvendini pažadų, pridarai klaidų. Šiandien aš turiu pasirinkimą daryti tai, ką noriu, ir būtent tai suprasti padėjo alkoholio atsisakymas“, – pokalbį baigia vyras.
Medicinos psichologė, dirbanti su priklausomybėmis, Aina Adomaitytė: „Svarbiausia yra žmogaus noras ir apsisprendimas keistis“
– Žmogus vartojo alkoholį daugiau kaip 24 metus, kol vieną dieną nusprendė mesti. Tam didžiausią įtaką padarė pamatyta laida ir suvokimas, kad alkoholis – tai nuodas. Kaip dažnai žmonės patys meta gerti, be psichologo pagalbos?
– Vieni sprendimų priėmimui ilgai ruošiasi, planuoja, bando ir vėl apsigalvoja, pasitaria su savimi ir panašiai, o kiti vienu momentu padaro gal net sau netikėtą sprendimą ir jo laikosi.
Su priklausomybėmis, rūkymu, alkoholiu, lošimu susiduriantis asmuo dažnai ilgą laiką ir gausiai įkalbinėjamas savo artimos aplinkos, spaudžiamas, jam net iškeliamos sąlygos keistis, bet jis to visaip vengia ir tęsia sau žalingą elgesį.
Bet ateina laikas, ir žmogus jau būna pasiruošęs padaryti kardinalius savo gyvenime sprendimus – tai gali būti ir jį patį nustebinantys sprendimai, kaip, pavyzdžiui, po ilgų metų jis meta rūkyti, gerti ir nusprendžia to niekada nebedaryti.
Tai, kad žmogus priimtų sprendimus, vienam reikia skatinimo ir paramos, kitam – viską prarasti, trečiam – medikamentinės ir psichologinės pagalbos, o kartais net ir visi išvardinti būdai nepadeda, ir sprendimai lieka nepadaryti, žmogus toliau save žaloja ir tik vegetuoja, o jau nebegyvena.
Svarbiausia yra žmogaus noras ir apsisprendimas keistis, ir tik tuomet, jei yra poreikis, medikamentinis gydymas ir psichologinė pagalba padeda to siekti, palengvina ir padeda išlikti blaivybėje.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kunigas K.Dvareckas: beprotiška artimųjų meilė ne gelbsti, bet skandina
– Kada žmogų galima vadinti alkoholiku? Ar tai nepriklauso nuo išgeriamo kiekio alkoholio? Ar alkoholikas yra ir tas, kuris kelis kartus išgeria vyno, ir tas, kuris geria kiekvieną dieną be sustojimo?
– Visais atvejais svarbiausia ne įvardinimas ir ne ligos diagnozė leidžia teigti, kad asmuo alkoholikas, bet vartojant alkoholį vykstantys pokyčiai. Alkoholio vartojimas pradeda keisti mūsų mąstymą ir elgesį, nuo ko kinta santykiai, gyvenimo tikslų siekimas ir savęs realizacija, kadangi alkoholis viską sulėtina, kol galiausiai sustabdo ir sunaikina.
Visi, šiandien jau priklausomi nuo alkoholio asmenys, pradėjo gerti nedideliais kiekiais ir tapo alkoholikais to neplanuodami. Sąvoką „gerti saikingai“ reikia keisti sąvoka „gyventi blaiviai“! Nepamirškime, kad prigimtinė žmogaus būsena yra blaivi, tik gyvenimo eigoje mes pradedame save žaloti – vartodami.
Alkoholio vartojimas pradeda keisti mūsų mąstymą ir elgesį, nuo ko kinta santykiai, gyvenimo tikslų siekimas ir savęs realizacija.
Reiktų prisiminti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) įspėjimą:
– Net ir po mažų alkoholio dozių smegenų funkcijos atsistato tik po 8–20 parų, todėl smegenys ardomos nuolat! Joks alkoholio kiekis nėra saugus.
– Didesnio nei trijų standartinių alkoholio vienetų vartojimas vieno epizodo metu reikšmingai didina tikimybę patirti: traumų, problemų santykiuose su artimaisiais ar bendradarbiais, skrandžio skausmus, pagirias, nuovargį ir pan. Reguliarus didesnio nei dviejų alkoholio vienetų vartojimas gali sukelti: kepenų pažeidimus, širdies ligas, depresiją, alkoholizmą ir kitas ligas.
– Kas žmones skatina gerti? Kodėl žmonės mano, kad alkoholis padeda atsipalaiduoti?
– Daug dalykų veikia, dėl ko asmuo pradeda vartoti. Dažnai tai nutinka jauname amžiuje, kur brandos stoka ir nesuvokimas neleidžia suprasti galimų pasekmių ateityje. Vartojimą veikia tokie faktoriai, kurie ir po vieną, ir visi daro didelę įtaką, ir kuo jų daugiau, tuo didesnė tikimybė vartojimui ir tapimui priklausomu nuo vartojimo – tai genetika, fiziologija, aplinka, elgesys. Žmogui poreikis didėja, kol galiausiai tampa nebekontroliuojamas.
Alkoholio įtaka centrinei nervų sistemai (CNS):
- 1–2 SAV (0,1–0,5 promilės) – euforija; (Standartinis alkoholio vienetas (SAV) – 1 SAV – 10 g gryno spirito)
- 3–5 SAV (0,6–1,0 promilės) – sprendimų ir koordinacijos sutikimai, kartais agresija;
- 10–13 SAV (2,0–2,5 promilės) – centrinės nervų sistemos slopinimas;
- Daugiau kaip 3 promilės – atminties ir sąmonės sutrikimai;
- 4–5 promilės – kvėpavimo slopinimas, koma, galima mirtis.
Taigi, alkoholis turi įtakos atsipalaidavimui, tik gali sukelti ir žymiai daugiau problemų, net mirtį. Tad reikėtų galvoti apie kitus galimus atsipalaidavimo būdus, prisiminti, kas yra įdomu, kokia veikla džiugina, o ne rinktis, kas lengviausia, bet labai žalinga.
– Ką galvojate apie nealkoholinius alkoholio pakaitalus – vyną, šampaną, alų? Ar jie neskatina ir toliau vartoti? Tuo pačiu ir reklama – ar nealkoholinio gėrimo reklama nėra tapati alkoholinei, nes dažnam vis tiek asocijuojasi su alkoholiu?
– Būtent – tai yra ne naujas produktas, o pakaitalas, tai atsakykime sau, ar mums patinka pakaitalai, nesvarbu kokie? Žinoma, kad ne! Tai yra alkoholio pakaitalas, kuris mus psichologiškai veikia neigiamai.
Manau, kad sveikai mąstantis žmogus suvokia: jei jis nenori vartoti, jam patinka blaivi būsena, tai jis ir nesirinks nealkoholinio vyno ar alaus, nes yra daug kitokių pasirinkimų. Jei nevartoju, man nėra svarbu vyno ar alaus skonio gėrimas, tai svarbiau tada, kai norėčiau vartoti, bet dėl kokių nors priežasčių negaliu, todėl apgaudinėdamas save renkuosi nealkoholinį gėrimą.
Lietuvoje, kur alkoholio vartojimo kultūra labai stipriai įaugusi, ir vartojančių asmenų skaičius didžiulis, alkoholio pramonei tai nauja galimybė dar daugiau uždirbti. Bet baisiausia, kad tai galimybė užsiauginti būsimą vartotoją, arba „nepaleisti“ vartotojo, kol jis negali vartoti alkoholinio gėrimo.
Lietuviškų gamintojų nealkoholinio alaus tara yra vos ne analogiška savo dizainu kaip jų gaminamo alkoholinio, todėl tai stiprina asociacijas su vartojimu. Ne šiaip sau kalbame apie vaikiško šampano įtaką ir asociaciją su būsimu alkoholinio gėrimo vartojimu, todėl tas pats tinka ir jau išvardintiems nealkoholiniams pakaitalams.
Besigydančiam ir siekiančiam blaivybės asmeniui siūlome nesirinkti nealkoholinių gėrimų ir taip neišprovokuoti vartojimo.
Besigydančiam ir siekiančiam blaivybės asmeniui siūlome nesirinkti nealkoholinių gėrimų ir taip neišprovokuoti vartojimo.
– Kaip metus gerti vėl nepaslysti? Kuo svarbus artimųjų ir draugų palaikymas?
– Labai svarbu prisiminti, kodėl buvo padarytas toks sprendimas, dėl ko buvo atsisakyta vartojimo. Dar svarbiau matyti, sugebėti įvertinti ir džiaugtis pokyčiais, kurie vyksta blaivybės periode. Daugelis žmonių vartojimą įvardija kaip savaime nutikusį dalyką, o kaip išmokti nevartoti, atsisakyti, išlikti blaiviam – tai nauja patirtis ir jai iš pradžių reikia daug pastangų, kad galiausiai taptų gyvenimo būdu.
Dar labai svarbu nepasiduoti, net jeigu nesiseka laikytis savo plano, o palūžus svarbu vėl sukaupti visas jėgas ir bandyti iš naujo. Svarbu įsidėmėti, kad įpročių keitimas reikalauja laiko ir pastangų, bet jei bandysite, tai ilgainiui pavyks vis lengviau ir lengviau.
Aišku, svarbu suvokti, kad negaliu sau iškelti tik tikslo nebegerti ir toliau likti nesaugiose aplinkose, kur vartojama, daug galimos neigiamos įtakos ir skatinimų. Jei nevartoju, tai ir aplinka turi keistis, turiu išmokti kitų atsipalaidavimo, pasilinksminimo būdų.
– Kaip fiziškai ir psichologiškai pasikeičiame atsisakę alkoholio?
– Pokyčiai jaučiami jau sumažinus suvartojama kiekį, o jo atsisakius laukia dar didesnis tiek fizinės, tiek psichinės sveikatos pagerėjimas.
Alkoholio atsisakymas, ar bent ryškus jo vartojimo sumažinimas duos:
- mano gyvenimas taps kokybiškesnis;
- gyvensiu apie 5–10 metų ilgiau;
- geriau miegosiu;
- sutaupysiu pinigų;
- pagerės mano santykiai su artimaisiais, būsiu laimingesnis;
- mažiau arba visai jokių depresyvių nuotaikų;
- tikslų siekimas lengvesnis, nes labiau pasitikėsiu savimi ir daugiau pasieksiu gyvenime;
- man geriau seksis darbe;
- kiti žmonės mane labiau gerbs;
- sumažės tikimybė, kad turėsiu gyventi su negalia;
- sumažės tikimybė, kad sirgsiu depresija ar nusižudysiu;
- sumažės tikimybė mirti nuo kepenų pažeidimų;
- sumažės tikimybė, kad mirsiu nuo vėžio ar širdies ligų;
- pagerės mano seksualinis gyvenimas (vyrams);
- sumažės tikimybė, kad netikėtai pastosiu (moterims);
- sumažės tikimybė, kad man gims kūdikis su alkoholio vartojimo nulemtais vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimais (moterims);
- sumažės tikimybė, kad mirsiu gaisre ar paskęsiu;
- sumažės tikimybė, kad turėsiu problemų su policija;
- sumažės tikimybė, kad mirsiu nuo sužalojimo kelių eismo įvykių metu.
Sergant priklausomybės ligomis pagalbą rasite:
* Priklausomybės ligų centre. Šiuo metu Lietuvoje veikia penki centrai: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.
* AA (Anoniminių alkoholikų) klubuose, kurie veikia daugelyje Lietuvos miestų.
* Informaciją gali suteikti jūsų šeimos gydytojas.
* Lietuvoje veikiančiuose reabilitacijos bendruomenėse bei centruose.
„Rinkis gyvenimą“ – 15min turinio projektas, iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.