Rugsėjo 1-oji artėja: patikrinkite vaiko sveikatą ne dėl „varnelės“

Prasidėjusi lėtinė liga gali likti nepastebėta, jei profilaktinės sveikatos patikros metu neatliekami reikiami kraujo bei šlapimo tyrimai. Dėl savo vaiko sveikatos pasistenkite daugiau – dabar daug pigiau pasinaudokite išsamesnio ištyrimo programa pažangiose „Medicina practica“ laboratorijose!
Rugsėjo 1-oji
Rugsėjo 1-oji / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Be tyrimų nėra kalbos apie sveikatą

Sergančių vaikų kasmet daugėja. Juos jau kamuoja ir suaugusiųjų ligos. Auga sergamumas cukriniu diabetu, endokrininėmis, skrandžio, kraujotakos ligomis. Dažniau diagnozuojamas alerginis rinitas, lėtinis otitas, regos, psichoemociniai sutrikimai ir kt. Nerimą kelia vaikų antsvorio bei nutukimo problema.

Vis daugiau tėvų nori, kad į vaikų profilaktinę sveikatos patikrą, privalomai vykstančią prieš Rugsėjo 1-ąją, būtų žvelgiama plačiau – ne dėl „varnelės“. Tačiau šeimos gydytojų galimybės yra ribotos. Kol kas vaiko kasmetinė sveikatos patikra labiau sukoncentruota į fizinę raidą: ūgį, svorį, laikyseną, regėjimą.

Vis tik neatlikus bendro kraujo tyrimo gydytojas net neturėtų pradėti kalbos apie sveikatą. Bet ir šio tyrimo neretai nepakanka, jei norime anksti sustabdyti prasidėjusią lėtinę ligą.

Pavyzdžiui, bendras kraujo tyrimas parodo dažną vaikų susirgimą – geležies stokos anemiją – tik tada, kai ji įsisenėja. Bet tuomet geležies atsargos organizme jau būna išsekusios. Šios mažakraujystės pradžią bei jos slaptą formą atskleidžia tik feritino tyrimas.

O jei trūksta vitamino D, net ir jauniems žmonėms gali keistis kaulų struktūra, mažėti raumenų jėga, didėti cukrinio diabeto, aukšto arterinio kraujospūdžio ir nutukimo pavojus, kisti kiaušidžių veikla ir kt.

Daug tiksliau įvertina tuberkuliozės pavojų

Labai svarbu tiksliai išsitirti ir dėl pavojingosios tuberkuliozės. Lietuvoje sergamumas šia liga 4,5 karto viršija Europos Sąjungos vidurkį. Jau kelerius metus šalyje sparčiai daugėja ja susirgusių vaikų. Svarbu žinoti, kad latentinė tuberkuliozė nerodo simptomų, bet ją lengviau gydyti nei aktyvią tuberkuliozę.

Nors Lietuvoje naujagimiai skiepijami nuo tuberkuliozės, tai negarantuoja, kad ateityje vaikas atsilaikys prieš šią ligą. Mokyklą lankyti pradedantiems vaikams įprastai atliekamas jau per 100 metų naudojamas Mantu testas – į poodinį sluoksnį suleidžiamas didelis kiekis nukenksmintų skirtingų mikobakterijų baltymų ir laukiama reakcijos. Antro vizito metu gydytojas įvertina atsiradusio gumbelio dydį.

Tačiau Mantu testo rezultatas gali suklaidinti dėl skiepijimo nuo tuberkuliozės, nusilpusio imuniteto ir kt.

Naujas galimybes latentinės tuberkuliozės diagnostikoje atvėrė inovatyvus tyrimas „QuantiFERON-TB Gold plus“, kuris pasižymi itin dideliu specifiškumu ir jautrumu, nesukelia šalutinio poveikio. Paėmus kraujo atsakymas gaunamas vos per kelias dienas.

Lėtinės ligos praneša apie save ir neatlikus tyrimų, bet tada reikia gerokai daugiau laiko ir lėšų jas išgydyti. Nauji mokslo metai – visai čia pat. Pradėkite juos sveiki!

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rugsėjo 1-oji
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rugsėjo 1-oji

Kiekvienam vaikui – ir dovana

„Medicina practica“ medicininių tyrimų laboratorijose, veikiančiose 11 Lietuvos miestų, su didele nuolaida iki rugsėjo 30 d. galima iškart atlikti 7 profilaktinių tyrimų komplektą.

Tik vieną kartą paėmus kraujo iš venos atliekami bendras kraujo, bendras baltymo, gliukozės, kalcio, feritino ir vitamino D tyrimai.

Bendras kraujo tyrimas – tai atskaitos taškas įvertinant vaiko sveikatos pokyčius. Bendras baltymo tyrimas leidžia įvertinti bendrą organizmo, mitybos būklę, patinimus. Gliukozės tyrimas – energijos šaltinio rodiklis, perspėja dėl cukrinio diabeto. Kalcio tyrimas parodo kaulų būklę. Feritino tyrimas padeda anksti pastebėti geležies stokos anemijos grėsmę. Vitamino D tyrimas – imuninės sistemos atspindys.

Į šį komplektą taip pat įtrauktas šlapimo tyrimas, kuris padeda įvertinti inkstų ir šlapimo takų veiklą.

„Medicina practica“ laboratorijose vaikams paėmus kraujo daug pigiau atliekamas ir tiksliausias latentinės tuberkuliozės testas „QuantiFERON-TB Gold plus“, kuris nesukelia šalutinio poveikio, o atsakymas gaunamas greitai.

Be to, kiekvieno akcijos metu išsityrusio vaiko laukia dovanėlė – raktų pakabukas su „touch“ funkcija, o burtu keliu bus išrinktas laimingiausias pacientas, kuriam atiteks planšetė.

Verta atsiminti:

Prieš kraujo tyrimą būtina bent 12 val. nevalgyti, geriau išsitirti ryte iki 10 val.

Paimti kraują iš piršto yra daug skausmingiau, nei iš venos. Tyrimas iš venos yra tikslesnis.

Šlapimo tyrimai atsakymai gali būti netikslūs, jei prieš tyrimą vaikas buvo nenupraustas.

Tyrimus interpretuoti turi tik medikai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų