Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

S.Čapkauskienė papasakojo, kokios priežastys lemia riebalų kiekio organizme didėjimą

Svarstyklės mums parodo skaičių, kuris apibūdina tik bendrą mūsų išvaizdą. Siekiant ne tik gražiai atrodyti, tačiau ir puikiai jaustis, svarbu žinoti bei analizuoti savo kūno kompozicijos proporcijas.
Jei sportuojate, neišvengiamai turėsite sureguliuoti ir savo mitybą
Jei sportuojate, neišvengiamai turėsite sureguliuoti ir savo mitybą / 123RF.com nuotr.

Sveikos gyvensenos specialistė ir biomedicinos mokslų daktarė Sandrija Čapkauskienė dalinasi žiniomis, kodėl kūno sudėties analizė mums tokia svarbi ir atskleidžia, kur slypi blogos savijautos priežastys, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Mariaus Bendzelausko nuotr. /Sandrija Čapkauskienė
Mariaus Bendzelausko nuotr. /Sandrija Čapkauskienė

Kūno kompozicijos analizė – sveikos gyvensenos link

Pasak biomedicinos mokslų daktarės, docentės Sandrijos Čapkauskienės, vien tik žinoti savo svorį tikrai nebepakanka. Naujausi tyrimai rodo, kad kūno sudėtis ir išsami jos analizė yra labai svarbi sveikatos būklės įvertinimui.

„Įprastai figūrą reikėtų vertinti pagal kūno svorį. Visgi, šis rodiklis ne visada yra objektyvus, nes į kūno masę įeina kaulų, raumenų, vidaus organų, riebalinio sluoksnio, vandens svoris. Todėl gerai savijautai ir išvaizdai yra būtina optimali visų šių audinių proporcija organizme“, – aiškina pašnekovė.

Kūno kompozicijos matavimai suteikia vertingos informacijos dietologams, medikams, sporto specialistams bei mokslininkams. Be to, kūno kompozicijos analizė nepakeičiama ir būtina, norint suprasti įvairių maitinimosi formų, fizinių pratimų, ligų, augimo ir kitų aplinkos veiksnių poveikį žmogaus organizmui.

Vienas iš svarbiausių rodiklių – riebalų kiekis organizme, esantis po žmogaus oda ir darantis įtaką tam, kaip ryškiai matosi raumenys ir kokia yra jūsų figūra. Norint užtikrinti gerą fizinę būklę ir savijautą, pasak dr. doc. S. Čapkauskienės, labai svarbu ne tik būti fiziškai aktyviems, bet ir išlaikyti optimalų riebalų kiekį organizme.

Įprasta, kad ypač vyresniame amžiuje, vidiniai riebalai aktyviau kaupiasi ant vidaus organų bei padidėja jų perteklius, o tai didina lėtinių ligų riziką. Žinoma, bet kokie kraštutinumai nėra geri – mažesnis nei būtinas riebalų kiekis organizme taip pat gali sukelti sveikatos sutrikimus.

Priežastys, kodėl išsibalansuoja riebalų kiekis organizme, gali būti įvairios. „Pirmiausia tai persivalgymas, gausus valgymas vėlai vakare, daug riebaus maisto dienos racione, nuolatinis perdirbtų produktų vartojimas, cukrus, įvairios dietos, nereguliarus valgymas, stresas“, – pabrėžia dr. doc. S. Čapkauskienė.

– Na, o subalansuota mityba ir tinkamai parinkti, ekologiški, kiek įmanoma natūralūs maisto produktai, kasdieninis fizinis aktyvumas, optimalus darbo ir poilsio režimas, streso valdymas, bendravimas su artimaisiais, buvimas gryname ore – visa tai padeda išlaikyti reikiamą riebalų kiekį organizme bei gerą savijautą.

Riebalų kiekį organizme sužinoti paprasta

Biomedicinos mokslų daktarės teigimu, būdų, kaip nustatyti riebalų kiekį organizme, yra ne vienas, tačiau patiems tai padaryti gali būti sunku, nes tam reikia specialių priemonių. Dažniausiai pasitaikantys metodai – tai kūno svorio, ūgio ir riebalų matavimas naudojant įprastas svarstykles, stadiometrus, centimetrines matavimo juostas ir odos raukšlių matuoklius.

„Šį rodiklį pačiam žmogui apskaičiuoti yra gana sudėtinga, todėl tam reikalingi specialūs prietaisai, tam tikros metodikos. Tačiau puiku tai, kad technika yra pažengusi taip toli, jog riebalų kiekį organizme mes galime stebėti tiesiog savo išmaniajame laikrodyje“, – sako dr. doc. S.Čapkauskienė.

Biomedicinos mokslų daktarė atvirauja, kad jos pačios svorio pokyčiai minimalūs, svyruojantys po 2 kilogramus per metus.

„Dėl šios priežasties, kūno sudėties analizę atlieku kas kelis mėnesius, keičiantis sezonui. Norėdama ją atlikti paprastai naudoju išmaniąsias svarstykles arba išmanųjį laikrodį. Noriu priminti, kad kiekvieną dieną svertis ar atlikti kūno sudėties analizę nerekomenduojama, nes labai daug faktorių gali lemti kūno kompozicijos pokyčius paros bėgyje. Svertis reikia ryte, po rytinio tualeto, neišgėrus vandens ir be drabužių“, – akcentuoja pašnekovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs