Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Santaros klinikose – pirmoji edukacinė stotelė pacientams: nuo ligų testų iki mėginukų

Geroms idėjoms negaila nei laiko, nei pinigų. Tuo įsitikinęs Vilniaus universiteto medicinos studijų ketvirtakursis studentas Marcin Vrublevski, kuris sugalvojo ir iš dalies savo lėšomis įgyvendino unikalų projektą - pirmąją edukacinę stotelę pacientams „DERMED“.
Pacientams skirta edukacinė stotelė „DERMED“
Pacientams skirta edukacinė stotelė „DERMED“ / Santaros klinikų nuotr.

VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre duris atveria pirmoji Lietuvoje edukacinė stotelė pacientams – „DERMED“. Tai – ne pelno siekiantis VI kurso medicinos studijų programos studento Marcin Vrublevski iniciatyva sumanytas bei asmeninėmis lėšomis finansuotas projektas, kurio pagrindinė mintis yra pacientų edukacija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Prie projekto aplikacijos turinio – mokslinių straipsnių, testų, apklausų, lankstinukų skaitmenizavimo, mėginukų, nuolaidų kuponų ir kt. – kūrimo neatlygintinai prisidėjo du projekto partneriai – „NAOS Baltic“ (UAB „Bioderma“) ir dermatologinės kosmetikos prekės ženklas „Eucerin“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./ Santaros klinikos (asociatyvinė nuotr.)
Lukas Balandis / BNS nuotr./ Santaros klinikos (asociatyvinė nuotr.)

Anot M.Vrublevski, kiekvienais metais į Santaros klinikų Dermatovenerologijos centrą kreipiasi daugiau nei 25 000 pacientų iš visos Lietuvos. Nepaisant vizito tikslo (konsultacijos, procedūros, mokamos paslaugos ar artimojo lydėjimo), tiek pacientams, tiek juos atlydėjusiems asmenims tenka praleisti reikšmingą laiko dalį ligoninės pastate.

M.Vrublevski pastebėjimu, sveikatos priežiūros įstaigose beveik nėra jokių į pacientą orientuotų veiklų, kuriomis jis galėtų užsiimti laisvu metu. Neradus ką veikti, pacientai dažniausiai naršo telefone, žvalgosi, kyla jų nerimas laukiant paskirto vizito laiko.

Dar viena problema, pasak M.Vrublevski, yra patikrinto, aktualaus, medikų kuruojamo ir lengvai suprantamo turinio pacientams trūkumas.

„XXI a. turime skaitmeninės informacijos perteklių. Vartotojui, mūsų atveju – pacientui, tampa sunku atsirinkti, kokia informacija iš tiesų vertinga“, – įsitikinęs būsimasis medikas. Anot jo, medicininės žinios ir bendras supratimas apie visuomenės sveikatą neturėtų būti vien medikų atsakomybė. „Tikiu, kad patikimas, lengvai prieinamas, ne vien edukuojantis, bet ir atlyginantis už skirtą laiką – nuolaidų kuponais, prekių mėginukais, įvairiomis kitomis dovanomis – yra tikrai inovatyvus visuomenės švietimo įrankis“, – kalbėjo pasientams skirtos edukacinės stotelės sumanytojas.

Santaros klinikų nuotr./„DERMED“ – pacientams skirta edukacinė stotelė
Santaros klinikų nuotr./„DERMED“ – pacientams skirta edukacinė stotelė

Nuo testų iki nemokamų mėginukų

„DERMED“ vartotojui siūloma pasirinkti norimą atlikti testą (apie odos ar venerologines ligas), o teisingai atsakius į 5 iš 10-ies testo klausimų galima gauti nemokamų mėginukų ar nuolaidų kuponų įvairioms dermatologinėms prekėms.

„Jeigu nesinori sukti galvos sprendžiant testą, galima užpildyti bet kokią apklausą ir gauti nuolaidos kuponus el. parduotuvėse, taip pat – nemokamas farmacinių kompanijų dovanėles. Kadangi apklausos užima nemažai laiko, yra galimybė nuskenuoti QR kodą ir pratęsti pildymą savo išmaniajame įrenginyje“, – apie edukacinės stotelės iniciatyvą pasakojo M.Vrublevski.

Be testų ir apklausų "DERMED" aplikacijoje galima rasti straipsnių, brošiūrų ar net knygų – visa medžiaga suderinta ir patikrinta Dermatovenerologijos centro gydytojų, taip užtikrinant informacijos patikimumą. Visą minėtą medžiagą galima skaityti tiek planšetėje, tiek nuskenavus QR kodą pratęsti skaitymą savo išmaniajame įrenginyje.

„Vengiame sausos, neįdomios informacijos, stengiamės akcentuoti tai, kas įdomu ir aktualu, skatiname mąstyti kritiškai. Analizuodami testų atsakymus, aptinkame visuomenės žinių spragas, matome, kokia klaidinga informacija ar su sveikata susijusios praktikos vyrauja“, – kalbėjo medicinos studijų programos studentas.

123RF.com nuotr./Odos priežiūra
123RF.com nuotr./Odos priežiūra

Pirmasis Lietuvoje

Lietuvoje panašių projektų, orientuotų į interaktyvų pacientų švietimą ligoninės pastate, iki šiol nėra buvę. Remiantis sistemine mokslinės literatūros apžvalga, nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo ir lyties, edukacinės stotelės yra itin efektyvus, saugus bei patikimas visuomenės švietimo įrankis.

„Pacientai labiau pasitiki informacija, pateikta ligoninės įrenginiuose, taip pat užsienio mokslininkų jau įrodyta, kad ligoninės skyriuose, kuriuose įrengti panašūs interaktyviam švietimui skirti technologiniai sprendimai, pacientų pasitenkinimas gydymu yra statistiškai reikšmingai didesnis“, – teigė M.Vrublevski, ateityje besitikintis, kad pavyks įkurti edukacijos stoteles visoms skyriaus specializacijoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos