Pasak Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovo doc. Artūro Samuilio, diagnozuojamos vėlyvos krūties vėžio stadijos skaičiai rodo, kad ištyrimo galimybės dėl šios ligos yra ribotos, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Tai lemia pacienčių informuotumo stygius ir, žinoma, eilės paslaugai gauti: „Galime pasidžiaugti, kad Santaros klinikose yra sukurtas visas paketas diagnostikos priemonių ištirti pacientes dėl krūties vėžio: ultragarso, mamografijos, magnetinio rezonanso tomografijos. Nustatę išplitusį procesą, turime galimybę nustatyti ligos stadiją, atlikdami kitus tyrimus – kompiuterinę tomografiją ar pozitronų emisijos tomografijos kompiuterinę tomografiją – ir visus šiuos tyrimus atlikti vienoje įstaigoje,“ – sako doc. A. Samuilis.
Krūtų mamografijos tyrimas nėra naujas, tačiau šiai diagnostikai skirta Santaros klinikų įranga moderniausia, atitinkanti aukščiausio lygio kriterijus: „Didelę pridėtinę vertę sukuria vadinamas tomosintezės tyrimas, kuris ženkliai pagerina diagnostinę vaizdo kokybę, – aiškina Radiologijos skyriaus vedėja dr. Raminta Lukšaitė-Lukštė. – Turima įranga gali daryti ir dar vieną pažangų naujovišką tyrimą diagnozei patvirtinti ir stadijai nustatyti – krūtų kontrastinę mamografiją.“
Tomosintezės tyrimas ir kontrastinė mamografija: kokios tai naujovės?
Paaiškindamas šiuos tyrimus, doc. A. Samuilis pasitelkia visiems įprastą rentgeno nuotraukos vaizdą: „Mamogramos (rentgenogramos) trūkumas yra tas, kad tyrimo metu apimtos anatominės struktūros suprojektuojamos į vieną plokštumą – audiniai ir kitos struktūros persidengia, o nedideli pakitimai matosi prasčiau. Tomosintezė leidžia sufokusuoti rentgeno pluoštą į tam tikro gylio krūties audinius ir padaryti atitinkamo gylio pjūvio nuotraukas – taip pasluoksniui skenuojant galime matyti ne tik smulkiausius patologinius pakitimus, bet ir proceso išplitimą, ir ligą aptikti kuo anksčiau.
Tuo tarpu kontrastinės medžiagos naudojamos tam, kad būtų galima išskirti skirtingas audinių struktūras. Yra pastebėta, kad kai kurie patologiniai audiniai, tarkime, vėžys kitaip nei sveiki audiniai kaupia šias medžiagas. Taip galime detaliau vertinti krūties audinio pakitimus.“
Tiksliai krūties vėžio diagnozei reikalingi ir kiti tyrimai, kuriems atlikti taip pat naudojama ši technika. Apie darbo modelį aiškina dr. R. Lukšaitė-Lukštė: „Kurdami šį poskyrį stengėmės laikytis šiuolaikinius tarptautinius standartus atitinkančio modelio, vadinamo „vienos stotelės klinika“ (angl. one stop shop).
Jei randami pakitimai ir reikalinga biopsija, ją galima atlikti tuo pat metu kontroliuojant ultragarsu ar mamografu.
Tai reiškia, kad pacientą konsultuoja ir tyrimus atlieka komanda, kurią sudaro krūtų chirurgo konsultacija, pagal poreikį atliekamas krūtų ultragarsinis tyrimas ar mamografija, arba abu. Jei randami pakitimai ir reikalinga biopsija, ją galima atlikti tuo pat metu kontroliuojant ultragarsu ar mamografu. Pacientams patogu ir tai, kad šie tyrimai atliekami siena atskirtuose kabinetuose – jiems tereikia pereiti į kitą kabinetą, net neišeinant į koridorių.“
Vaizdiniai tyrimai atlieka kertinį vaidmenį visoje krūtų patologijos diagnostikoje – dėl to labai svarbi yra ir surinkta gydytojų radiologų komanda, dirbanti kryptingai krūtų radiologijos srityje: „Tas pats radiologas turi gebėjimą atlikti ultragarsinį tyrimą, įvertinti mamografinį vaizdą, atlikti intervencijas, vertinti krūtų magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus, tuos tyrimus susieti tarpusavyje“, – aiškina dr. R. Lukšaitė-Lukštė.
Gydytojai radiologai priklauso ir daugiadalykei specialistų komandai, kurios susitikimų metu individualiai aptariamas kiekvienas nustatyto krūties vėžio atvejis ir parenkamas geriausiai tinkamas konkrečiai situacijai gydymo metodas. Ištyrimas tampa labai personalizuotas, t. y. pacientas gauna sau asmeninį radiologą, kuris visomis metodikomis įvertina jo ligos situaciją.
Santaros klinikose kiekvieno paciento būklė vertinama kompleksiškai, atsižvelgiama į turimas kitas ligas. Inovatyvios technologijos leidžia atlikti visus reikalingus tyrimus ir pasiūlyti optimalų gydymo planą:
Labai svarbu rūpintis savo sveikata ir reguliariai tikrintis krūtis profilaktiškai, net ir neturint nusiskundimų.
„Nustačius ar pastebėjus pokyčius krūtyje, nedelsdami kreipkitės dėl krūtų ligų specialisto konsultacijai, – pabrėžia Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro gydytoja krūtų chirurgė dr. Daiva Gudavičienė. – Nustatę piktybinį krūties susirgimą, atsižvelgdami į atliktų tyrimų rezultatus ir ligos išplitimą, stengiamės atlikti krūtį tausojančias operacijas. Jei leidžia klinikinė situacija, pacientui gali būti siūloma vienmomentė rekonstrukcija, – tai yra pašalinus vėžio pažeistą krūtį, tos pačios operacijos metu ji atkuriama. Visus gydymo etapus su pacientu aptariame.“
Dr. Raminta Lukšaitė-Lukštė, kalbėdama apie naująjį Santaros klinikų Krūtų radiologinės diagnostikos poskyrį, atkreipė dėmesį, kad neatsitiktinai šis poskyris pristatomas būtent spalio pradžioje – mat šis mėnuo yra supratimo apie krūties vėžį mėnuo.
„Mes, medikai, esame įsitikinę, kad visiems žmonėms labai svarbu rūpintis savo sveikata ir reguliariai tikrintis krūtis profilaktiškai, net ir neturint nusiskundimų. Anksti nustatyta liga, gali net iki 90 proc. pakeisti ligos prognozę. Atkreipdami žmonių dėmesį į krūties vėžio problemą, Santaros klinikų gydytojai radiologai savo laisvą laiką skiria prisidėti prie krūtų ligų profilaktikos ir vėžio žinomumo idėjos bei kviečia spalio 25 d., 26 d. ir 28 d. nemokamai atlikti profilaktinį krūtų ultragarso tyrimą be šeimos gydytojo siuntimo“.
Pageidaujantys profilaktiškai atlikti krūtų ultragarsinę diagnostiką, 2023 m. spalio 25 d., 26 d. ir 28 d., turėtų iš anksto užsiregistruoti šiuo tel. nr. +37069771831. Registracija telefonu į šią akciją pradedama nuo spalio 4 dienos, nuo 9 iki 13 val. darbo dienomis.
Ką svarbu žinoti apie nemokamą krūtų ultragarsinį tyrimą?
- Reikalinga išankstinė registracija telefonu +37069771831.
- Tai yra profilaktinis skrininginis/atrankinis nemokamas tyrimas ultragarsu.
- Profesionali gydytojo-radiologo konsultacija.
- Akcijos dalyviams bus atsakyta į juos dominančius klausimus dėl atlikto krūtų tyrimo.
- Informavimas apie tolimesnius žingsnius, jeigu būtų aptikta pakitimų krūtyse.