Kodėl man reikia į soliariumą?
Dažniausiai į soliariumus buvo einama siekiant gražaus įdegio. Jei ketinate eiti tokiu tikslu, būtina nusimatyti lankymosi planą, įsigyti reikalingus kremus ir nepersistengti. Pasikonsultuokite su soliariumų darbuotojais, kurie patars, kokios trukmės seansus turėtumėte rinktis ir kaip dažnai lankytis, kad pagal jūsų odos tipą pasiektumėte norimą įdegį.
Tačiau pastaruoju metu vis dažnesniu lankymosi soliariume tikslu tampa siekis gauti vitaminui D pasigaminti reikiamą ultravioletinių spindulių kiekį. Jei dažnai jaučiate nuovargį, kankina prasta nuotaika, dažnai sergate peršalimo ligomis, nusilpęs imunitetas – tai gali būti ženklai, kad jums trūksta vitamino D ir net gi vertėtų pasidaryti jo tyrimus.
Esant vitamino D trūkumui žiemos metu pakanka į soliariumą eiti kartą į savaitę ir rinktis 5-7 minučių seansus, esant higienos normas atitinkančioms lempoms (kurių apšvieta neviršija 0.3 W/m2 normos), kad pasigamintų reikiamas vitamino kiekis. Jei soliariumą paskyrė gydytojas – rekomenduojama laikytis jo nurodymų dėl lankymosi trukmės ir dažnio.
Kokybė svarbiau nei kiekybė
Esant vitamino D trūkumui žiemos metu pakanka į soliariumą eiti kartą į savaitę ir rinktis 5-7 minučių seansus.
Vienas iš soliariumų lankytojų tikslų – gauti norimą įdegį ar paruošti odą prieš ilgai lauktas atostogas. Tad svarbu atminti, kad neegzistuoja „greitas ir saugus“ įdegis viename – jis arba greitas, arba saugus.
Todėl rekomenduojama suplanuoti savo vizitus iš anksto ir geriau apsilankyti keletą kartų daugiau, tačiau trumpesniems seansams. Taip pat labai svarbu įsitikinti, kad soliariumų lempos atitinka Europos Komisijos nustatytus standartus, ir jų apšvieta neviršija rekomenduojamos 0.3 W/m2 normos.
Saikas yra labai svarbus
Kad ir kaip norėtųsi kuo greičiau gauti šokoladinį įdegį, mūsų oda neturi perkaisti ir nudegti. Jeigu po soliariumo jaučiate niežulį ar erzinantį karštį, reiškia persistengėte. 7-10 minučių soliariume yra ta norma kurios turėtumėte laikytis, kad gautumėte naudos savo organizmui – jisai spės pasigaminti vitamino D, ir oda tokiu atveju neperdegs. Žinoma, esant EK rekomenduojamai lempų apšvietos normai, kuri neviršija 0.3 W/m2.
Taip pat nerekomenduojama lankytis soliariume kiekvieną dieną – tarp seansų turi būti ne mažesnė nei 24 valandų pertrauka, bet dar geriau – dvi dienos. Taip pat nerekomenduojama po seanso soliariume tą pačią dieną degintis saulėje.
Rekomenduojama naudoti kremus
7-10 minučių soliariume yra ta norma kurios turėtumėte laikytis, kad gautumėte naudos savo organizmui.
Specialiai deginimuisi soliariumuose skirti kremai odą sudrėkina ir padeda įdegiui išlikti ilgiau. Pasikonsultuokite soliariumų studijoje dėl odą apsaugančių kremų naudojimo – vieni kremai skirti naudoti deginimosi soliariume metu, kiti po deginimosi, kad sudrėkintų odą ir užtvirtintų įdegį.
Žinokite savo odos tipą ir deginkitės atitinkamai
Soliariumų studijų darbuotojai visuomet padės jums nustatyti jūsų odos tipą ir pagal tai patars, kokio stiprumo lempos, kokia deginimosi trukmė ir dažnumas jums tinkami. Taip pat savo odos tipą galite nusistatyti internete (vienas iš greitų testų – http://tanresponsibly.com/find-out-your-skin-type/) ir gausite bendrines rekomendacijas deginimuisi.
Žinoma, tai nėra galutinė išvada ir pateikiamos rekomenduojamos normos, tačiau – savaime suprantama – jei esate labai šviesios odos, deginimasis turėtų būti trumpas, retas, siekiant, kad oda priprastų prie ultravioletinių spindulių.
Greičiau įdegantys šiek tiek tamsesnio gymio žmonės prie saulės ir soliariumų adaptuojasi greičiau. Kai kuriuose šaltiniuose net gi teigiama, kad degintis soliariume yra saugiau nei saulėje, nes mes galime geriau kontroliuoti deginimosi trukmę ir stiprumą, pasirinkdami atitinkamas lempas.
O saulės intensyvumas labai skiriasi priklausomai nuo dienos laiko, šalies, metų laiko – priklausomai nuo šių faktorių ir odos tipo rekomendacijos buvimui saulėje gali būti labai skirtingos.
Degintis soliariume yra saugiau nei saulėje, nes mes galime geriau kontroliuoti deginimosi trukmę ir stiprumą, pasirinkdami atitinkamas lempas.
Kaip pasirinkti soliariumų studiją
Kaip jau supratome, saugiam ir atsakingam deginimuisi labai svarbu EK reikalavimus atitinkančios lempos, kokybiška deginimuisi soliariumuose skirta kosmetika, profesionalūs soliariumų studijos darbuotojai ir jų atsakingas požiūris į klientus.
Žinoma, ne mažiau svarbi ir pati įranga – kad būtų žinomi ir patikimi soliariumų įrangos gamintojai (nors daugiau lemia šioje įrangoje naudojamos lempos). Pasirinkę soliariumų studiją nebijokite paprašyti lempų stiprumo atitikimo EK reikalavimams sertifikatų, taip pat lempų galiojimo ir paskutinio keitimo laiko bei Visuomenės sveikatos centro išduoto leidimo.
Atsakingai veikianti studija pateiks šiuos dokumentus bei paaiškins, ką reiškia duomenys juose. Svarbu žinoti, kad kiekviena studija privalo turėti Visuomenės sveikatos centro išduotą leidimą „Higienos pasą“, kuris patvirtina, kad ši soliariumų studija yra prižiūrima – Visuomenės sveikatos centro darbuotojai kartu su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistais reguliariai tikrina ir matuoja soliariumų lempų skleidžiamą spinduliuotę ir jos atitikimą EK reikalavimams bei higienos normoms.
Deja, vis dar yra tokių neatsakingų soliariumų studijų, kurie teikia paslaugas neturėdami tam leidimų, tad jų lempų kokybė ir spinduliuotės stiprumas neprižiūrimas ir gali būti kenksmingas. Jei studija atsisako pateikti šiuos dokumentus ar bando išsisukti nuo jų teikimo – galbūt reikėtų pagalvoti apie studijos keitimą?