Saugokime kepenis: patarimai ir specialus valgiaraštis

Kepenys – tarsi biocheminė organizmo laboratorija. Jos dalyvauja kraujo apytakoje, gamina tulžį ir „sandėliuoja“ A, D, K ir B grupės vitaminus, geležį ir energijos šaltinį glikogeną. Tad jų sveikata rūpintis būtina. Štai dešimt patarimų, kurie padės tai padaryti.
Kepenys
Kepenys / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Sveikata Kepenys

1. Mažiau vartokite alkoholio arba visai jo atsisakykite

Piktnaudžiavimas alkoholiu – labai dažna kepenų ligų, ypač cirozės, priežastis. Rizika ir pažeidimų lygis priklauso nuo suvartojamo alkoholio kiekio. Moterims alkoholis pražūtingesnis nei vyrams: kepenis pažeidžia gerokai greičiau.

2. Tinkamai maitinkitės

Kepenims būtina gauti daug medžiagų: ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Joms kenkia itin griežtos dietos, badavimas, taip pat ir persivalgymas, aštrus, keptas ir riebus maistas.

Geriausiai valgyti 4–5 kartus per dieną. Toks mitybos režimas leidžia kepenims optimaliai darbuotis. Vegetariškas maistas kepenims labai tinka, tačiau vegetarai kartais pamiršta valgyti baltymingų produktų: riešutų, pupelių, žirnių ir kt. O baltymai kepenims labai svarbūs.

Taip pat skaitykite: Kaip alkoholis paveikia konkrečius organus

Kasdien valgykite vaisių, daržovių, grūdų ir ankštinių patiekalų. Tinka neriebi žuvis arba mėsa. Iš pieno produktų rinkitės neriebų kefyrą, jogurtą, pieną, varškę.

Moterims alkoholis pražūtingesnis nei vyrams: kepenis pažeidžia gerokai greičiau.

3. Leiskite kepenims pailsėti

Tinkama dieta – bene svarbiausia priemonė, padedanti išvengti kepenų ligų. Ji būtina, kad kepenys normaliai veiktų ir būtų sudarytos sąlygos joms atsinaujinti. Todėl kartais leiskite kepenims pailsėti.

Tam reikėtų visiškai atsisakyti gyvūninės kilmės riebalų ir valgyti daugiau visaverčių baltymų bei vitaminų gausaus maisto (liesos varškės, daržovių ir vaisių).

4. Darykite specialius kepenis valančius pratimus

Gydomoji gimnastika, sudaryta iš visiems žinomų specialių pratimų: dviračio, žirklių, pritūpimų ir šuoliukų, ne tik padės kepenims išsivalyti, bet ir bus puikus masažas. Kepenims itin tinka žvakės pratimas.

Taip pat būtų labai naudinga 20–30 minučių kiekvieną dieną pabėgioti. Pagal kinų mediciną, kepenys susijusios su raiščiais ir sausgyslėmis, todėl kepenų veiklai harmonizuoti tinka ir tempimo pratimai.

5. Neužmirškite vitaminų ir mikroelementų, kurie užtikrina normalią kepenų veiklą

Patys reikalingiausi kepenims C, E, K ir B grupės vitaminai. Vitaminas C didina organizmo atsparumą infekcijoms, normalizuoja kraujagyslių pralaidumą, padeda pasišalinti toksinams apsinuodijus, jo trūkumas lėtina medžiagų apykaitą, didina kepenų ląstelių pažeidžiamumą.

Vitaminas E reikalingas normaliai medžiagų apykaitai ir imunitetui stiprinti. B grupės vitaminai svarbūs nervų sistemos ir kepenų veiklai palaikyti.

Taip pat skaitykite: Ajurvedos praktikė: koks maistas labiausiai teršia organizmą ir kaip jį valyti

6. Gerkite žolelių arbatas ir preparatus

Vaistiniuose augaluose, be vitaminų ir mineralų, yra specialių junginių, kurie apsaugo kepenis nuo žalingo poveikio. Vienas iš augalų, saugančių kepenis ir leidžiančių joms atsigauti, – tikrasis margainis.

Jame esančios biologiškai aktyvios medžiagos stiprina ląstelių membraną, padeda susiformuoti naujoms kepenų ląstelėms. Taip pat kepenims labai naudingi tikrieji artišokai, kraujažolės, cikorijos, senų lapai, kiaulpienės, dirviniai asiūkliai, dilgėlės.

7. Stenkitės be reikalo nevartoti cheminių vaistų

Labai dažnai vartodami cheminius vaistus pamirštame, kad jie ne tik gydo, bet ir turi nepageidaujamą šalutinį poveikį. Kepenys – tarsi filtras, todėl dažnai vartodami vaistus silpniname jų apsaugines galimybes, ilgainiui jos pradeda negaluoti.

8. Neleiskite viduriams užkietėti

Kad kepenys normaliai veiktų, svarbu neleisti viduriams užkietėti. Kai žarnynas prastai dirba, prasideda puvimas, kepenims tenka susidoroti su kraują nuodijančiais toksinais.

9. Eikite laiku miegoti

Vienas paprasčiausių ir geriausių kepenų sveikatinimo būdų – horizontali padėtis. 23–1 val. – tulžies pūslės, o 1–3 val. – kepenų laikas. Jei užmigsite iki 23 val., puikiai pailsėsite. Kepenys geriausiai pailsi ir atsigauna miegant, todėl naktinis darbas jas veikia labai neigiamai.

10. Mokykitės taisyklingai kvėpuoti

Kepenys geriausiai pailsi ir atsigauna miegant, todėl naktinis darbas jas veikia labai neigiamai.

Pagal kinų mediciną, kepenis labiausiai žeidžia pyktis, o kai pykstame, sunku ramiai kvėpuoti, valdyti emocijas. Kepenų ligos dažniausiai ir kamuoja piktus, tulžingus žmones. Kvėpavimo technikos padėtų suvaldyti pyktį, nusiraminti, taigi pagelbėtų ir kepenims.

Taip pat skaitykite: 5 inkstus valantys kokteiliai

Vaistažolių mišinys

Lygiomis dalimis sumaišykite varnalėšų ir kiaulpienių šaknis, žaliąją arbatą. Palaikykite 15 min. Gerkite po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną 30 minučių iki valgio.

Valgiaraštis kepenims

Vieną dieną per savaitę laikykitės šių rekomendacijų, leiskite kepenims pailsėti.

Pusryčiai:

  • 100 g neriebios varškės
  • Obuolys
  • Stiklinė morkų ir apelsinų sulčių

Priešpiečiai:

  • Bananas

Pietūs:

  • Ryžiai su troškintomis daržovėmis
  • 100 g žuvies
  • Džiovintų vaisių kompotas

Pavakariai:

  • Arbata su pienu

Vakarienė:

  • Vandenyje virta avižų košė
  • Vaisių arba daržovių salotos
  • Stiklinė burokėlių, morkų, obuolių sulčių

Prieš miegą (naktipiečiai)

  • Stiklinė kefyro

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai