Sausai kosite, peršti gerklę? Tai nebūtinai peršalimas – ieškokite virškinimo problemų

Šiltuoju metų laiku mėgstame save palepinti: gamtoje skanaujame ant žarijų keptą, rūkytą maistą, gazuotus gėrimus, šaltus užkandžius, tačiau dažnai po vasaros malonumų jaučiame sunkumą skrandyje, pradeda kilti rūgštys ar net atsiranda kosulys. Tai gali būti ne tik peršalimo, bet gastroezofaginio refliukso ligos požymiai.
Gerklės skausmas
Gerklės skausmas / „Fotolia“ nuotr.

„Camelia“ vaistininkas Andrius Rodovičius pasakoja, kad pakoregavus savo rutiną, šio nemalonaus susirgimo galima išvengti.

„Gastroezofaginio refliukso liga, paprasčiau vadinama refliuksu, yra klastinga. Ji kamuoja daugybę žmonių, tačiau nemažai jų linkę simptomų nesureikšminti, nes jie neatrodo rimti. Ypač dažnai žmonės į gydytojus ar vaistininkus kreipiasi galvodami, kad tai – peršalimas, gerklės, stemplės uždegimas ar kita, su refliuksu nesusijusi, liga“, – pabrėžia vaistininkas A.Rodovičius.

Šių laikų liga

Vaistininkas teigia, kad tai – liga, atsirandanti dėl modernaus, šiuolaikinio gyvenimo būdo: „Tai išsivysčiusių šalių gyventojų problema. Tokių, kuriose visuomenė nebetaupo ir gali sau daug leisti. Refliuksas ypač būdingas didmiesčių gyventojams, kur dominuoja greitas gyvenimo būdas.“

Gastroezofaginė refliukso liga yra nekontroliuojamas skrandžio turinio ar rūgščių grįžimas į stemplę. Tai itin dažnai tapatinama su visiems pasitaikančiu momentiniu skrandžio rūgštingumu, nes būtent rūgštys ir sukelia nemalonius simptomus. Visgi ši liga kamuoja kur kas intensyviau nei tiesiog kylantis rėmuo.

Refliuksas ypač būdingas didmiesčių gyventojams, kur dominuoja greitas gyvenimo būdas.

Pagrindinės šios ligos priežastys, anot A.Rodovičiaus, gali būti suskirstytos į kelias grupes.

„Refliukso atsiradimą gali sukelti anatominės priežastys, tarp kurių – stemplinės angos išvarža, antsvoris ir nutukimas. Refliuksą dažnai patiria ir besilaukiančios moterys, ypač trečiąjį nėštumo trimestrą. Kita galima priežastis refliukso atsiradimui – netinkama mityba, kai vartojama daug alkoholio ir gazuotų gėrimų, riebaus, kepto, aštraus maisto ir padažų. Taip pat persivalgymas vakarais bei nesubalansuota mityba. Ligos formavimąsi skatina ir rūkymas, stresas, pamaininio darbo ir miego režimo nesilaikymas“, – tvirtina vaistininkas.

Simptomai – panašūs į kitų ligų

Vaistininkas A.Rodovičius priduria, kad refliukso simptomai gan tapatūs kitoms ligoms ir dažnai gali būti nesureikšminami ar ignoruojami ilgą laiką.

„Žmonėms gali būti sunku suprasti, kad, pavyzdžiui, kosulys, kuris juos kamuoja, yra ne peršalimas. Jis gali įspėti ir apie netvarkingos virškinimo sistemos problemą. Jeigu sausai kosėjate vakarais ir rytais, žinokite, kad tai – vienas dažniausių refliukso požymių.“

Kiti dažni šios ligos simptomai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį, yra padidėjęs rūgštingumas, dantų problemos, užkimimas, balso stygų uždegimas, dantų ar liežuvio apnašos, prastas burnos kvapas, krūtinės ir gerklės skausmai, skausmas po valgio, pasunkėjusi astma, padidėjęs seilėtekis ir kiti.

Gydymas – kompleksiškas

Vaistininkas A.Rodovičius tęsia, kad pirmojo gydymo etapo metu reikia neutralizuoti rūgštį, kad šioji toliau nebegriaužtų stemplės, gerklės, burnos. Jei rėmuo kartojasi arba pasilenkus atryjama rūgštimi, siūlomas gydymas protonų siurblio inhibitoriais. Jų galima įsigyti ir nereceptinių, bet tinkamiausius preparatus po apžiūros parinks gydytojas. Vaistų vartojimo kursas įprastai trunka 4–12 savaičių.

Vis dėlto, medikamentinis gydymas gali ir nepadėti, arba padėti tik laikinai, jeigu pacientas nesprendžia pirminių šios ligos priežasčių, pavyzdžiui, nesubalansuotos mitybos ar antsvorio. Ypač reikėtų vengti valgymo vakare, kai iki miego lieka mažiau nei 2 val. Geriau tai daryti dažnai (5–7 kartus per dieną), valgyti po nedaug ir reguliariai.

123RF.com nuotr./Rėmuo
123RF.com nuotr./Rėmuo

Norint pašalinti tokius ligos simptomus, kaip pykinimas ar virškinimo sutrikimai, vaistininkas siūlo išbandyti šaltalankių aliejų: vartojant prieš valgį sutepama gleivinė, skatinama audinių regeneracija, maistas mažiau dirgina. Chroniško kosulio gydymui taip pat naudojami aliejinio pagrindo preparatai – purkštukai su šaltalankiu, medetka ar kitomis vaistažolėmis.

„Drastiškiausias šios ligos gydymo būdas – chirurginis. Visgi tokios operacijos nauda – negarantuota. Problema gali būti sutvarkoma, bet vis tiek reikia laikytis rekomendacijų ir reguliariai lankytis pas medicinos specialistus. Neišsprendus priežasčių, sukeliančių refliuksą, ir nepakeitus gyvenimo būdo, žala niekur nedings ir liga toliau progresuos“, – priduria A.Rodovičius.

Gresia komplikacijos

Negydomas refliuksas ne tik apsunkina kasdienį gyvenimą, verčia jausti nepatogumą, bet gali sukelti ir sunkių komplikacijų. „Dažniausios ir lengviausios šios ligos pasekmės negydant yra obstrukcinis bronchitas, lėtinis laringitas ir dantų emalio pažeidimai. Vėliau, nesiimant veiksmų, gresia rimtesni susirgimai“, – pabrėžia vaistininkas.

Sergant refliuksu, rūgštims nuolat skalaujant vidaus organus, pažeidžiama stemplė, smarkiai padidėja skrandžio opos rizika. Ekstremaliais atvejais negydomas refliuksas gali sukelti ir onkologinius susirgimus, pavyzdžiui, skrandžio ar stemplės vėžį. Atkreipti dėmesį ir konsultuotis su specialistais derėtų tuomet, kai išvardytieji refliukso simptomai lengva forma patiriami dažniau nei du kartus per savaitę, o sunkesni – bent kartą per savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis