„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šeimos gydytoja Gintarė apie kalio jodidą ir vartojimo klaidas: ko jokiu būdu nedaryti

Kalio jodidas pastaruoju metu tapo labiausiai iš vaistinių šluojamas medikamentas visoje Lietuvoje. Kaip teigia specialistai – tai yra vaistas, skirtas tam tikroms ligoms gydyti, taip pat – skydliaukei nuo radiacijos žalos apsaugoti.
Vaistai
Vaistai / 123RF.com nuotr.

Šeimos gydytoja Gintarė Trainavičienė paaiškino, ką turėtume žinoti apie kalio jodidą, kokių klaidų nedaryti, ir pabrėžė, kad įvairūs tepalai ir tirpalai su jodu jokiu būdu nėra skirti vartoti atominės elektrinės avarijos atveju ir gali pakenkti mūsų sveikatai.

Jokiu būdu nereikėtų šio vaisto gerti profilaktiškai.

„Kalio jodidas yra skirtas vartoti tik tada, kai rekomenduoja gydytojas. Juo galima gydyti kalio trūkumą, skydliaukę ir kitas ligas, apsaugoti skydliaukę nuo radiacijos žalos, tačiau jokiu būdu nereikėtų šio vaisto gerti profilaktiškai. Tokiais atvejais galimas apsinuodijimas, pykinimas, skydliaukės funkcijos sutrikimai ir kiti negalavimai. Jeigu vartojote šiuos vaistus profilaktiškai, būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją, atlikite tyrimus, pasitikrinkite skydliaukės veiklą“, – patarė G.Trainavičienė.

Kada vartoti kalio jodidą

Specialistė pabrėžė, kad, jeigu reikėtų vartoti kalio jodidą, apie tai būtų pranešta valstybiniu mastu, todėl pataria patiems profilaktiškai jo negerti ir laukti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų.

„Kalio jodidas pakeičia radioktyvaus jodo izotopą, kurį mes gautume esant radioaktyviai spinduliuotei nelaimės atveju. Mūsų skydliaukė „nesupranta“, kuris jodas yra radioaktyvus, o kuris normalus ir juos abudu kaupia. Taigi, jeigu mes užpildome skydliaukę kalio jodidu, ji nebegalės prisijungti to radioaktyvaus jodo, kuris būtų aplinkoje. Idealu, jeigu kalio jodidas išgeriamas iki nelaimės likus 6–8 valandoms, tačiau jis suveiks bet kuriuo atveju ir suvartotas vėliau. Išgertas kalio jodidas veikia parą laiko ir per tą laiką prie mūsų skydliaukės negali prisijungti radioaktyvus jodas, kuris gali sukelti negrįžtamus skydliaukės pakitimus“, – sakė šeimos gydytoja.

Jodo tirpalas ir joduota druska – neapsaugos

Gydytoja griežtai kritikuoja pranešimus socialinėje erdvėje apie tai, kad neturint kalio jodido galima vietoj jo pasitelkti įvairius jodo tirpalus, kuriuos patariama skiesti su vandeniu ir pienu bei tepti kūną ar net gerti.

„Jokiu būdu negalima naudoti jodo tirpalų ar papildų, nes tai nepadės – įvairiuose papilduose ar tirpaluose yra per maža jodo koncentracija, taip pat pats jodas bus nestabilus. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad organizme jis nepateks į žmogaus skydliaukę ir neprisijungs prie skydliaukės audinių, kad galėtų ją apsaugoti. Tas pats galioja ir joduotai druskai. Todėl geriau nežaiskite su ugnimi, kad neapsinuodytumėte ar neperdozuotumėte, nepatirtumėte cheminių nudegimų“, – sakė G.Trainavičienė.

Kaip vartoti vaikams ir suaugusiesiems

Paklausta, kiek reikia turėti kalio jodido atsargų, šeimos gydytoja sakė, kad tai priklauso nuo radiacinio fono. „Pirmoji dozė nuo 12 metų ir suaugusiesiems būtų 2 tabletės, vaikams nuo 3–12 metų – 1 tabletė, 1 mėnesio–3 metų vaikams – 1/2 tabletės, o kūdikiams iki mėnesio – ketvirtis tabletės. Tolesnis dozavimas priklauso nuo apšvitos kiekio. Manau, kalio jodido atsargos trims paroms yra tikrai pakankamas kiekis“, – sakė gydytoja.

Ji pridūrė, kad žmonės būtinai turėtų pasižiūrėti, ar kalio jodidas galioja, ir nevartoti pasenusių vaistų, nes jie gali nesuveikti arba net sukelti apsinuodijimą. „Nuo kovo 15 d. žmonės, kurie dar buvo neatsiėmę kalio jodido tablečių, galės pasitikrinti e-sveikata.lt, ar jiems priklauso receptas ir pasiimti šias tabletes nemokamai, nes labai daug kas nebuvo kalio jodido atsiėmę“, – pabrėžė gydytoja.

Ji priduria, kad kalio jodidas apsaugo tik skydliaukę: „Daugelis mano, kad užtenka išgerti kalio jodido tabletę ir būsime saugūs, tačiau taip nėra. Šiandien mes nuo radiacijos pažeidimų galime apsaugoti tik skydliaukę“, – teigė specialistė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“