„Feisbuke įrašu pasidalinau, norėdama reabilituoti šeimos gydytojus. Mes iš tiesų darome viską, ką galime. Jei žmogui nustatomas teigiamas COVID-19 testas, tą įrašą mes pamatome pirmieji. Tada susisiekiame su pacientu, pakonsultuojame, kokius žingsnius toliau atlikti, ką jam daryti, kaip elgtis. Aišku, neįmanoma atsakyti už visus šeimos gydytojus, viskas priklauso nuo jų turimo darbo krūvio, tačiau tikrai stengiamės daryti viską, kas šioje situacijoje reikalinga“, – 15min portalui sakė Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.
„O aš pati iš tiesų nesitikėjau tokio fenomeno. Gal žmonėms iš tiesų trūksta informacijos? O išties tik tiek galiu pasakyti – dar labiau įveiklinti šeimos gydytojų kažin ar reikia.
Mes, šeimos gydytojai, visus lengvus COVID-19 infekcijos patvirtintus atvejus konsultuojame telefonu, patarime, kaip žmogui elgtis konkrečiu atveju, kaip dezinfekuoti paviršius, valyti tualetą ir netgi kaip gyventi drauge vienoje erdvėje su kitais šeimos nariais, kad juos apsaugotų ir jų neužkrėstų“, – 15min portalui komentavo J.Dūdienė.
Pateikiame gydytojos įrašą.
Kas būdingai lengvai koronaviruso formai?
COVID-19 pandemijos metu vis girdime nuolat skambančias abejones – „kas čia per liga, kam mus gąsdinate mirtimi, jei pacientai jaučia tik lengvus peršalimo simptomus ir gydosi namuose“.
Tikrai taip, kiekvienas mes turime skirtingą imunitetą – tad organizmo sureagavimas į virusą visiems pasireiškia skirtingai – ir simptomų pradžia (nuo 2 iki 14 dienų nuo užsikrėtimo), ir simptomų stiprumu.
Galima besimptomė forma, lengva ir vidutinio sunkumo eiga – tokie pacientai gydomi namuose; sunki ir kraštutinių būklių eiga – pacientai gydomi ligoninėse.
Kadangi šiuo metu koronavirusas plinta labai sparčiai, pajutus net ir lengvus peršalimui būdingus simptomus, reikėtų likti namuose. Tik atlikus tyrimą iš nosies ir gerklės (nosiaryklės), mes galime sužinoti, ar susirgimo kaltininkas koronavirusas.
Lengvai koronaviruso sukeltai infekcijai būdingi visiems pažįstami simptomai, pasireiškiantys nebūtinai visi kartu:
- karščiavimas (nuo 37,1 iki 38–39 °C temperatūros, gali būti vieną dieną iki 40, kitą - jau tik 37, gali užsitęsti ilgiau);
- nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, raumenų skausmai (kai kas pasakoja, kad jaučiasi, lyg stipriai pasportavę, pastebi, kad skauda nugarą, kaulus laužo, sako – „gripuoju“);
- gerklės perštėjimas, sausas kosulys;
- sloga, nosies užgulimas; uoslės, skonio jutimo praradimas (jie pasveikus atsistato);
- gali pasireikšti pilvo skausmais ir viduriavimu.
Lengvos eigos COVID-19 yra gydoma namuose, vartojant vaistus simptomams palengvinti.
Kada galima įtarti vidutinio sunkumo COVID-19 ligą?
Stiprėjantis kosulys ir dusulys, krūtinės užgulimas mums jau yra perspėjimas, kad būtina atlikti išsamius tyrimus – kraujo, plaučių rentgeno nuotrauką ir kraujo įsotinimą deguonimi (tam naudojamas pulsoksimetras – prietaisas, dedamas ant rankos piršto), kurie parodytų, ar nevyksta komplikacija – plaučių uždegimas. Tai jau būtų vidutinio sunkumo COVID-19 liga, ir jau gydytojai spręstų dėl papildomo gydymo.
Ir net nustačius plaučių uždegimą, paskyrus antibiotikus, nesant kitų lėtinių ligų (tokių kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ar inkstų ligos) pablogėjimo, stabilios būklės pacientai, sergantys vidutinio sunkumo COVID-19 liga, gali būti palikti gydytis namuose, atidžiai stebint būklę, konsultuojantis telefonu su šeimos gydytoju.
Kaip sau padėti, kaip malšinti lengvos eigos COVID-19 simptomus?
- Vartoti daug daug skysčių – tinka visos arbatos – žolelių ir uogų, vanduo.
- Leisti sau karščiuoti, jeigu tai nesukelia ypač nemalonios savijautos – tik peržengus 38 °C temperatūrą mūsų organizmas pasigamina ypatinguosius karius prieš virusus – interferoną, tad gausiai geriant skysčius, esant šiltoms (raudonoms) plaštakoms ir pėdoms, temperatūros galima ir „nemušti“. Žinoma, jeigu nėra kitų būklių, bloginančių bendrą savijautą.
- SVARBU! Atskirai svarbu paminėti, kad kai kuriems žmonėms vaistas nuo temperatūros ibuprofenas gali padidinti kraujospūdį. Todėl net ir nesergantys kraujospūdžio liga pasimatuokite savo kraujo spaudimą, ir tai verta aptarti su savo šeimos gydytoju. Ibuprofenas ir paracetamolis yra saugūs vaistai, svarbu neviršyti jų paros nustatytų dozių. Ir „neprigerti“ šių vaistų su kokteiliais – karštaisiais gėrimais, kurių sudėtyje taip pat yra paracetamolio. Skaitykite sudėtį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
- Gerklės perštėjimui ir sausam kosuliui geriausiai tiks čiulpiamos pastilės, jos sudrėkins gerklės gleivinę, nuramins kosulį (ypač mentolis, saldymedis, islandinė kerpena, šalavijas); taip pat tinka skalavimas šalavijo, medetkų arbatomis, šiltų garų inhaliacijos. Labai rekomenduoju neskubėti pradėti vaistų, skirtų atsikosėjimui skatinti, – tokiu būdu tik užsiveda intensyvus kosulys. Sauso kosulio gydymui visiškai pakanka gausiai gerti arbatas ir čiulpti pastiles gerklės gleivinės drėkinimui.
- Slogai gydyti – purškiami vaistai skiriami 3–5 dienoms, vertingas nosies plovimas druskingu vandeniu (yra griežtos taisyklės). Toliau – rekomenduojama tartis su gydytoju.
- Gerosios bakterijos (visada yra gerai padėti virusų pakirstam mūsų organizmui – gerai veikianti žarnyno mikroflora yra galingas mūsų imuninės sistemos ramstis).
- SVARBU! Nepradėti antibiotikų savarankiškai, sergant COVID-19 lengva forma, kitaip tariant, „profilaktiškai“; juos vartoti TIK esant viruso komplikacijoms (o tai gali būti ir bronchitas, ir plaučių uždegimas) ir TIK tuomet, kai pagal kliniką ir kraujo tyrimus matome, kad prisidėjo bakterinė infekcija, gydytojai paskiriame. Jokiu būdu nerekomenduoju antibiotikų gerti „dėl visa ko, kad nesikomplikuotų virusas“.
Ir viskas! Lengva ligos forma perserga apie 80 proc. užsikrėtusių koronainfekcija, dalis užsikrėtusiųjų net nejunta jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus; o apie 20 proc. prireikia ištyrimo ligoninėje; apie 6–8 proc. paliekami gydymui ligoninėje, kuris trunka įvairiai - nuo 2 iki 4–6 savaičių, todėl toks svarbus tikslas, kad kaip įmanoma labiau sulėtintume viruso plitimą.
Bendradarbiaukite su savo šeimos gydytoju! Nenustebkite, mes, šeimos gydytojai, kartais galime paskambinti jums ir savaitgalį, nes vieni pirmųjų sužinome COVID-19 patvirtinančius savo pacientų rezultatus, tam, kad įspėtume kontaktus ir aptartume būklės stebėjimo taktiką.
Kartu su slaugytojomis būklę seksime visos ligos metu – tam naudosime telefonines konsultacijas, kad nuspręstume, kada reikia išsamesnių tyrimų. O būklei stipriai blogėjant – ypač atsiradus dusuliui – nedelsdami skambinkite 112.
Veikdami kartu, įveiksime pandemiją. Saugokime vieni kitus. Venkime nebūtinų kontaktų.