Šeimos krizė ar tik eilinis ginčas?

Galbūt tapome labai impulsyvūs ir kaprizingi, nes kartais krize pavadiname šiokį tokį emocinį diskomfortą ir skubame skirtis, ieškodami naujų santykių. Pirmiausia turėtume gerai pagalvoti, prieš pradėdami bendrą gyvenimą su mylimu žmogumi...
Santykių krizė
Santykių krizė / Vida Press nuotr.

Nesusipratimai – tai dar ne krizė. Tai kasdienybė. Ginčai – taip pat. Jų kiekis tikrai neturi įtakos šeimos laimei, bent jau taip teigia tyrimo, paskelbto žurnale „Journal of Social and Personal Relationships“. Amerikiečiai sociologai nustatė: jei vyras ir žmona beveik nesiginčija ir nesipyksta, tai reiškia, kad jų santykiai gerokai pravėsę ir ta „padori“ tyla, o ne santykių aiškinimasis, dažniau nuveda skyrybų link.

Aišku, mitas apie idealią mūsų „puselę“ labai poetiškas ir romantiškas, bet tolimas nuo realybės. Jei mes svajojame apie santykius be jokio debesėlio, tai ilgą laiką su vienu žmogumi jie neįmanomi. 

Kokios būna krizės?

Kaip valstybėse, taip ir šeimose, krizių būna įvairių.

Profesionali krizė – bendro gyvenimo įgūdžių stygius. Ji lengviausiai įveikiama, bet būtent ją nepatyrę sutuoktiniai linkę vadinti katastrofa. Tačiau vienam išmokti visada išsiplauti savo puodelį, o kitam – neišmėtyti drabužių po butą juk įveikiama, ar ne? 

Ekonominė krizė – nuolatinis pinigų stygius. 

Politinė krizė – taisyklių, kurių turėtų būti kiekvienoje šeimoje, ignoravimas ir spontaniškos revoliucingos nuotaikos.

Idėjinė krizė – nesuvokimas, kas partnerius laiko drauge ir kas juos sieja. Tai sunkiausias atvejis. 

Psichologai pataria atkreipti dėmesį būten į idėjinę krizę, kuo dažniau kalbėtis apie tai, kas jus vienyja, nes tuomet visos kitos krizės bus lengvai įveikiamos. 

Profilaktikos priemonės

Pirmiausiai, kol dar nepradėtas bendras gyvenimas, vertėtų savęs paklausti, ar esate pasirengę artimiems santykiams? Net jei atrodo, kad sutikote būtent TĄ žmogų, verta atsižvelgti į nepalankias išorines aplinkybes: gerokai skirtingą partnerių amžių, kitokius įsitikinimus, taip pat ir religinius, skirtingas kultūras, tautybes ir atstumą tarp mylimųjų, nors įsimylėjimo fazėje beveik visiems atrodo, kad tai dėmesio nevertos smulkmenos.

Ne tik mama ar labiau patyrusi draugė, bet ir santykių specialistai vienu balsu tvirtina: klausykitės ne tik širdies, bet ir proto balso, o ideali jūsų „pusė“ turėtų būti žmogus, kuris derės su jumis fiziškai, intelektualiai, dvasiškai ir emocionaliai. Skamba sudėtingai? Tada atsiminkite, jog svarbiausia – jei sutampa prioritetai, o visa kita pataisoma. 

Taigi, žvelgdami į potencialų partnerį, paklauskite savęs: ar norėčiau, kad mano vaikai būtų į jį panašūs ir paveldėtų jo savybes? Ir ar pasitikiu juo besąlygiškai?

Vida Press nuotr./Santykių krizė
Vida Press nuotr.

Iš pat pradžių vertėtų atsisakyti santykių iš gailesčio ar iš nevilties (dažnai merginos, išsiskyrusios su mylimuoju, puola į naujus santykius, norėdamos apmalšinti draskantį skausmą). 

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip atsiprašyti, kad jums atleistų (o savimeilė nenukentėtų)?

Psichologai pataria neskubėti apsigyventi kartu. Skamba paradoksaliai, bet geriau pažinti partnerį galima tik „iš tolo“, kol dar neužsimezgusi didelė psichologinė ir fizinė priklausomybė.  

Bėgti – ne išeitis

Atsiminkite: jei įpratote bėgti vos pradėjus nesusikalbėti, brandiems santykiams dar nesubrendote.

Nesusipratimai, nuolatiniai konfliktai, pažadai susirinkti daiktus ir išsikraustyti – atrodo, kad viskas pažengė taip toli, jog grįžti į busvusią idilę negalėsite. Neskubėkite. Atsiminkite: jei įpratote bėgti vos pradėjus nesusikalbėti, brandiems santykiams dar nesubrendote. Dar nesuvaldėte savo išdidumo, kaprizingumo ir kategoriškumo, tad net jei dabar nusisuksite nuo to žmogaus ir ieškosite kito, su kitu liks tos pačios problemos. Ir taip – be galo...

Meilė – tai ne tik efemeriškas jausmas, tai įgūdžių tobulinimas ir bendravimo kvalifikacijos kėlimas. Tai – kaip vairavimas. Juk iškart nesėdate į automobilį – pirmiau mokotės vairavimo teorijos, paskui – praktikos, kantriai stengiatės išmokti įvairiausių subtilybių, kol pagaliau išlaikote egzaminą. Bet net ir vėliau nelaikote savęs tobulybe, šlifuojate įgūdžius slidžiame kelyje ar ekstermaliomis sąlygomis...

Vida Press nuotr./Besiginčijanti pora
Vida Press nuotr.

Patarimas moterims: dažniau patylėkite!

Jei vyrams, stojus santykių krizei, vis siūloma kalbėtis su savo išrinktąją, ją girti, tai moterims – atvirkščiai. Sudėtingais momentais vyras nori pabūti vienas su savo mintimis. Duokite jam laiko. Susilaikykite nuo patarimų, kurių jis neprašo, nes tai vyras suvokia kaip nepasitikėjimą – esą jis pats negali nieko vertingo sugalvoti ir nuspręsti. Vyrui svarbu jausti savo stiprybę ir sugebėjimą rasti išeitį, šeimą jis vertina kaip vieną iš sėkmingų savo projektų, tad jei pajunta, kad juo abejojama, ilgainiui pats ima abejoti šeimos projekto sėkmingumu…

Patarimas abiems

Būkite pasiruošę „išsiversti“, ką kalba ir kaip jaučiasi jūsų partneris. 

Stenkitės konstruktyviai kalbėtis, aptardami suituacijos esmę, o ne pasiduodami emocijoms. Nė minutei nepamirškite, kad jūs abu skirtingi ir dažnai kalbatės skirtingomis (vyrų ir moterų) kalbomis, tad nepasiklyskite vertime! Būkite pasiruošę „išsiversti“, ką kalba ir kaip jaučiasi jūsų partneris. Nebijokite pauzių. Mes įpratę ginčydamiesi iškart atsikirsti – kartais naudingiau tiesiog patylėti, o tęsti jau ramesniu tonu. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis