Ką moteris gali padaryti, kad sukontroliuotų šį nemalonumą ir galėtų mėgautis seksualiniu gyvenimu nepriklausomai nuo šių hormoninių pokyčių?
Menopauzė oficialiai prasideda, kai 12 mėnesių iš eilės moteriai nėra menstruacijų. Maždaug 1 proc. moterų menopauzė prasideda iki 40 metų amžiaus – tai vadinama priešlaikine menopauze arba pirminiu kiaušidžių nepakankamumu. Apie 5 proc. moterų menopauzę patiria nuo 40 iki 45 metų. Tai dar vadinama ankstyva menopauze.
Prieš ir visu šiuo periodu gali pasireikšti naktinis prakaitavimas, svorio pokyčiai, sumažėjęs libido, kuriam įtaką gali padaryti ir makšties sausumas. Jaučiant šiuos pokyčius, moteris patiria ne tik fizinį diskomfortą, bet ir nemalonią emocinę būseną – kas vyksta su kūnu, kada tai pasibaigs, ar įmanoma vėl mėgautis intymiais santykiais?
Kodėl sutrinka lytinis pasitenkinimas ir ką daryti?
Pasak klinikos gydytojos akušerės ginekologės Snieguolės Martinkienės, moters organizme prasidėjus hormoniniams pokyčiams, mažėja moteriškųjų estrogenų gamyba, o tai daro įtaką makšties gleivinei.
Retais atvejais makšties sausumas pasireiškia vos po 35 metų, tačiau prasidėjus menopauzei, net 90 proc. moterų jaučia diskomfortą, sausumą, elastingumo sumažėjimą, o tai daro įtaką lytiniam gyvenimui – sunku atsipalaiduoti.
„Deja, bet moterys daug dėmesio skiria išorinei išvaizdai, o lytinę sveikatą, edukaciją pamiršta. Intymumo išlaikymas su partneriu prasidėjus pokyčiams, menopauzei, yra itin svarbus, nes tai didžiulis sveikatos, nuotaikos šaltinis.
Bet šis laikotarpis gali moterį stabdyti dėl jaučiamo sausumo, skausmo, diskomforto. Tačiau tai jokiu būdu nėra rodiklis stabdyti lytinį gyvenimą“, – atkreipė dėmesį gydytoja S.Martinkienė.
Visos moterys menopauzę išgyvena skirtingai, kai kurios pradeda net labiau mėgautis seksu, nes nebesijaudina dėl neplanuoto nėštumo, jaučia laisvės jausmą. Kitos gali pastebėti, kad nebejaučia seksualinio potraukio arba nebenori mylėtis dėl makšties sausumo ir kitų simptomų
Kodėl ir kas vyksta moters organizme? Didžiajai daliai moterų po 40 metų mažėja hialurono rūgšties koncentracija audiniuose, o tai ir mažina makšties drėgmę.
Tam įtaką daro ir hormoniniai pokyčiai: premenopauzė, menopauzė, kūdikio žindymas, kai dėl tam tikrų vykusių procesų, makšties gleivinė praranda tonusą, atsiranda sausumas, hormoninės spiralės naudojimas.
Kokie veiksniai padės atsipalaiduoti?
Gamta neplanavo, kad moterys po menopauzės būtų seksualiai aktyvios, dėl šios priežasties reikia šiek kūrybos ir papildomų priemonių. Natūralu, jog pirmiausiai svarbu atsipalaiduoti, pasitikėti savimi, partneriu, o svarbiausia – savo kūnu.
Nors menopauzės metu jis išgyvena labai daug iššūkių, būtent dėl to ir išlieka tokiu magišku – gebančiu prisitaikyti, o moteris gali jam padėti tai padaryti kreipdama mintis ir panaudodama papildomas pastangas bei priemones.
Būkite fiziškai aktyvios: sportas, sveikata, kokybiškas maistas yra tai, kas stiprina pasitikėjimą savimi, o tuo pačiu ir didina seksualinį potraukį, padeda išmokti mylėti savo kūną. Tai gali būti atpalaiduojanti joga ar šokiai, o galbūt ilgi pasivaikščiojimai su partneriu, kurie taps ir bendru pomėgiu, ir proga pasikalbėti, palaikyti vienas kitą.
Fizinis aktyvumas yra ir reguliarus seksualinis gyvenimas, tad nenustokite to daryti prasidėjus menopauzei, kūnas prisitaikys, kai tik atsipalaiduosite ir vėl patikėsite, kad intymumas yra visapusiškai malonumas net ir menopauzės metu ir po jos.
Išbandykite papildomas priemones: kremai, lubrikantai, įvairūs produktai gali padėti atkurti drėgmę trumpam, tačiau svarbu įvertinti jų sudėtį ir pasitarti su specialistais, stebėti kūną, kad komforto nesugadintų dirginimas, nemalonūs pojūčiai. Efektyvi pagalba gali būti ir natūralios priemonės.
Nors menopauzės metu jis išgyvena labai daug iššūkių, būtent dėl to ir išlieka tokiu magišku.
Pasak gydytojos ginekologės S.Martinkienės, atstatyti drėgmę gali padėti plazmoliftingas – procedūra, kurios metu naudojamas moters kraujas, iš kurio išskiriamos atsinaujinimo procesuose dalyvaujančios ląstelės (trombocitai), kurios turi labai daug įvairių biologinių veiksmingų veiksnių, veikiančių elastino ir kolageno sintezę, atsakingą už odos elastingumą.
„Suleidus trombocitus į makštį, paskatinama kolageno ir elastino gamyba, gerėja gleivinės tonusas, atstatoma drėgmė, o tai reiškia, kad intymūs santykiai tampa malonesni ir moteriai, ir jos partneriui, išnyksta diskomfortas, nemalonūs pojūčiai, moteris gali atsipalaiduoti“, – komentavo gydytoja ginekologė S.Martinkienė.
Nesidrovėkite kalbėtis su partneriu: pasidalinkite, ką patiriate ir kaip norite tai spręsti – natūraliomis, papildomomis priemonėmis ar sportu, galbūt jums reikalingas palaikymas ir daugiau dėmesio. Mylėkite savo kūną, save – tai padės išgyventi šį laikotarpį kaip iššūkį, po kurio tapsite dar seksualesne ir stipresne moterimi.