Internetinio tinklalapio Contraceptioninfo.eu atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje informacijos apie kontraceptines priemones prieinamumo rodiklis yra vienas žemiausių Europos Sąjungoje. Galbūt dėl šios priežasties apie hormoninę kontracepciją mūsų šalyje sklando daugybė mitų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak „Camelia“ vaistininkės Kristinos Zacharevič, hormoninių kontraceptinių priemonių pasirinkimas šiandien yra labai platus. Moterys gali rinktis priemones, atsižvelgdamos į savo norus, gyvenimo būdą, poreikius. Iš hormoninės kontracepcijos priemonių populiariausios – kontraceptinės tabletės, nes jų sukurta daug ir įvairių, yra ne vienas gamintojas, tačiau daug moterų nevengia ir kontraceptinio pleistro ar žiedo.
„Apie pastarąsias dvi priemones nereikia galvoti kasdien. Tai puiki alternatyva moterims, kurios bijo, jog pamirš kiekvieną dieną tuo pačiu metu išgerti tabletę, nes to nepadarius didėja tikimybė neplanuotai pastoti.
Teorinis šių visų trijų kontracepcijos metodų patikimumas – žiedo, pleistro ir tablečių – nedarant jokių vartojimų klaidų, siekia apie 99 procentus“, – sako vaistininkė ir priduria, kad visos šios priemonės yra parduodamos su receptu, tad tinkamas kontracepcijos priemones kiekvienai moteriai turi parinkti gydytojas ginekologas, atsižvelgdamas į jos sveikatos būklę, gyvenimo būdą ir poreikius.
Apie šiuolaikines kontracepcijos priemones vis dar sklando daug įvairių neigiamų mitų. Vartojant hormoninius kontraceptikus priaugama svorio, didėja plaukuotumas ir mažėja vaisingumas, todėl ateityje bus problemų, norint pastoti – tai tik keli jų, kurie vis dar populiarūs Lietuvoje ir apie kuriuos moterys teiraujasi ne tik gydytojų, bet ir vaistininkų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ginekologas apie kontracepciją: „Didžiausias mitas, kad kontraceptikai sukelia nevaisingumą“
„Tikrai pasitaiko moterų, kurios nuogąstauja dėl nemalonių šalutinių poveikių, kuriuos joms sukels hormoninė kontracepcija, tačiau įvairūs nuogąstavimai yra nepagrįsti, jei kalbame apie šiuolaikines kontraceptines priemones. Jose esančios veikliosios medžiagos veikia itin panašiai kaip ir natūralūs moters organizmo hormonai – nesukelia skysčių ir druskų pertekliaus, todėl neskatina svorio augimo.
Anksčiau, kai buvo sukurtos pirmosios kontraceptinės tabletės, kažkiek tiesos gal ir buvo. Šiandien kontraceptinės priemonės yra skiriamos ir moterims ne tik kaip apsauga, bet ir norinčioms išvengti nemalonių pojūčių ir nepatogumų, pavyzdžiui, skausmingų ar itin gausių menstruacijų“, – sako K.Zacharevič.
Moterims ir merginoms, kurios neturi pastovaus partnerio, vaistininkė siūlo nepamiršti, kad hormoniniai kontraceptikai saugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, todėl neturint pastovaus partnerio itin svarbu naudoti ir barjerinį metodą – prezervatyvą.
Nenaudojant hormoninės kontracepcijos, išskirtiniais atvejais, kai jis plyšta arba yra pamirštamas, moterims siūlomos skubiosios kontracepcijos tabletės. Išgėrus tokią tabletę po nesaugaus lytinio akto per 72 val., nepageidaujamo nėštumo rizika sumažėja net iki 85 procentų.
Kuo greičiau skubios kontracepcijos tabletė yra išgeriama, tuo tikimybė pastoti – mažesnė. Vaistininkė pastebi, jog šių priemonių pardavimai padidėja šiltuoju metų laiku: „Tai natūralu, nes žmonės labiau atsipalaiduoja, pamiršta ir mažiau koncentruojasi į kasdienius rūpesčius, tad kartais apsisaugojimo klausimas lieka užmirštas, tačiau mūsų šalyje moterys yra sąmoningos ir tikrai nepiktnaudžiauja vartodamos skubios kontracepcijos tabletėmis – prisimena, kad ši priemonė yra skirta tik nenumatytiems atvejams ir neturėtų būti vartojama dažnai.“