Šiuolaikinis gyvenimo ritmas – receptas skrandžio problemoms

Pusryčiams – kavos puodelis, pietums – prie darbo stalo sukramsnotas sumuštinis, o vakarienei – sotus patiekalas, po kurio dar pasilepinama užkandžiais ir vienu kitu gėrimu su laipsniais. Kažką primena? Panašios „dietos“ laikosi bene kas antras dirbantis žmogus, nesusimąstydamas, kaip ji atsiliepia skrandžiui ir bendrai savijautai.
Projekto partnerio nuotr.
Projekto partnerio nuotr.

Tokio elgesio pasekmė – bent 30-40 proc. žmonių skrandžio rėmuo pasitaiko kartą per mėnesį, o 4-7 proc. jis vargina kasdien. Iš pradžių tai gali būti tik nemalonūs atsirūgimai rūgštimi, tačiau vėliau jaučiamas ir rėmuo, prasideda skrandžio ir stemplės skausmai. Visa tai bendrai vadinama gastroezofaginiu refliuksu (GERL).

Galvoja, kad peršalo

Ypač pavojinga, jei GERL simptomai pasireiškia naktimis, kai žmogus miega – galima taip ir nesuprasti, kur yra tikroji problema. Sočiai ir riebiai užvalgius, po valandos ar dviejų einama miegoti. Skrandis ir stemplė atsiduria horizontalioje padėtyje, o dėl išsivysčiusio GERL nesuveikia skrandžio vožtuvas, kuris turi garantuoti, kad skrandžio sultys nekiltų aukštyn.

Viso to rezultatas – visą naktį kankinantis rėmuo, kuris lemia prastą miego kokybę, ryte skauda rūgščių išdegintą gerklę, norisi krenkšti, kosėti. Dėl prastos savijautos apkaltinamas peršalimas, kitą vakarą vėl persivalgoma ir istorija prasideda nuo pradžių. Ilgainiui, nekreipiant dėmesio į simptomus ar jų nesugebėjus išsiaiškinti, stemplėje skrandžio turinys išdegina žaizdeles. Prasidėjus uždegimui formuojasi randai, o jei liga tampa lėtine, gresia ir stemplės vėžys, kurio kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 200 atvejų. Žinant, kad vėžys įprastai išsivysto tik per 10-20 metų nuo GERL pradžios, galima įtarti, kad dar po dešimtmečio prasidės tikra tokių susirgimų epidemija.

Kaip apsisaugoti

Patarimai saugantys nuo GERL nebus naujiena nė vienam, susipažinusiam su sveikos mitybos taisyklėmis. Turintiems problemų su rėmeniu patariama valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Rekomenduojama valgyti mažiau riebaus, rūkyto, aštraus maisto. Taip pat reikia vengti alkoholio, kavos ir gazuotų gėrimų, daug konservantų turinčių maisto produktų. Rekomenduojama kramsnoti daugiau žalių ar minimaliai apdorotų vaisių ir daržovių, bent kartą per dieną užvalgyti sriubos.

Artėjant Velykoms atsiminkite, kad nebūtina suvalgyti visų kiaušinių, kuriuos nudažėte, be to, majonezą patariama keisti švelniu krienų padažu. Venkite vartoti daug alkoholio ir riebaus maisto, atėjus vakarui užsiimkite lengva fizine veikla (pavyzdžiui, išeikite pasivaikščioti), o ne baltos mišrainės naikinimo maratonu.

Prieš miegą daroma klaida

Klaidinga manyti, kad naktį sukilusi skrandžio rūgštis nepakenks, jei bus išgerta rūgštingumą mažinančių vaistų. Šie vaistai neveikia skrandžio vožtuvo, tad nepadės sulaikyti į stemplę kylančių skrandžio sulčių ir nesukels reikiamo efekto, netgi atvirkščiai – gali sutrikdyti rūgščių pusiausvyrą skrandyje ir apsunkinti virškinimą. Vietoje to reikia pasitelkti priemones, padedančias užblokuoti kelią skrandžio turiniui į neteisingą pusę.

Vienas tokių būdų – vaistinis preparatas „Gastrotuss“. Tai mechaninio poveikio medicinos priemonė, skirta gydyti GERL, mažinant su liga susijusius simptomus. Patekusi į skrandį ši vaistinė priemonė suformuoja „plūdurą“ – natūralią plėvelę skrandžio paviršiuje, neleidžiančią pratekėti skrandžio sultims.

Mažam ir dideliam

„Gastrotuss“ yra mechaninio poveikio priemonė, kuri, kitaip nei dalis vaistinių preparatų, nesikiša į žmogaus virškinimo sistemos darbą, neveikia metabolizmo ar organizmo imuninės sistemos. Dėl šių savybių preparatą saugu vartoti ne tik suaugusiems, bet ir kūdikiams bei naujagimiams, kuriems skirta priemonė „Gastrotuss Baby“

Suaugusiems ir vaikams iki 12 metų rekomenduojama po valgio ir prieš miegą išgerti vieną „Gastrotuss“ maišelį (20 ml), o vaikams iki 12 metų gali pakakti ir pusės maišelio. Naujagimiams ir kūdikiams rekomenduojama 2,5-3 ml preparato „Gastrotuss Baby“ sugirdyti po maitinimo praėjus 5-10 minučių arba vartoti taip, kaip nurodė gydytojas.

Projekto partnerio nuotr./,,Gastrotuss''
Projekto partnerio nuotr./,,Gastrotuss''

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai