Pasak Kardiolitos klinikų gydytojo urologo Giedriaus Skulčiaus, tai dažniausiai ir tampa šlapimo pūslės uždegimo priežastimi.
Šlapimo pūslės uždegimą, kitaip dar vadinamą cistitą, lemia įvairios priežastys. Tačiau dažniausiai – tai bakterinės kilmės liga. 85% atvejų ligą sukelia normali žarnyno mikroflora. Maždaug pusė visų moterų bent kartą per savo gyvenimą suserga šlapimo pūslės uždegimu. Taip yra todėl, kad moterų šlaplė yra trumpa, o tokiu būdu sukėlėjas lengviau patenka į šlapimo pūslę.
Liga priklauso nuo lyties ir amžiaus
Maždaug pusė visų moterų bent kartą per savo gyvenimą suserga šlapimo pūslės uždegimu.
Šlapimo pūslės uždegimu serga tiek vyrai, tiek ir moterys. Tačiau dailiosios lyties atstovės su nemaloniais šios ligos simptomais susiduria 30 kartų dažniau negu vyrai. Labiausiai tai lemia anatominiai lyčių skirtumai.
Lytiniai santykiai didina riziką susirgti šia liga, kaip ir moterų naudojamos barjerinės kontraceptinės priemonės. Mat dėl jų paviršiuje esančių tam tikrų medžiagų yra naikinama įprasta makšties mikroflora – natūralus organizmo apsaugos mechanizmas.
Su amžiumi rizika susirgti šlapimo pūslės uždegimu didėja. Vyresnio amžiaus moterys ar esant menopauzei šiuo susirgimu serga 5 kartus dažniau negu vidutinio amžiaus moterys, mat estrogenų trūkumas veikia makšties gerųjų bakterijų sumažėjimą ir patogeninių mikroorganizmų įsivyravimą.
TAIP PAT SKAITYKITE: Gyvenimas po menopauzės: kas galėtų padidinti sumažėjusį lytinį potraukį?
Svarbiausia – higieniniai įpročiai
Su problema susidūrusiems žmonėms reikėtų labiau saugoti dubens sritį, nesimaudyti šaltame vandenyje, nesėdėti ant šaltos žemės, laiptų, drėgnos žolės, stengtis nesušalti kojų, neperšalti ir t. t.
Pilnai neišgydžius uždegimo, nepašalinus ligos atsiradimui įtaką darančių veiksnių ar tęsiantis blogiems higieniniams įpročiams, tikimybė pakartotinai susirgti šia liga padidėja. Taip pat svarbu nuolat stiprinti organizmą, tinkamai maitintis, reguliariai užsiiminėti fizine veikla.
Kaip atpažinti ligą?
Cistitas pasireiškia dažnu, negausiu, skausmingu šlapinimusi, kuris būna lydimas pilvo apačios maudimo ar diskomforto. Šlapinimosi metu juntami skausmai, deginimas, perštėjimas. Kartais šlapime gali būti pastebimas ir kraujas. Nesant uždegimo simptomų, bet dažnai pastebint kraujo pėdsakus šlapime, reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytojus.
„Ligos diagnostika dažniausiai paremta paciento nusiskundimų vertinimu. Diagnozuojant susirgimą pasitarnauja bendras šlapimo tyrimas, kuriame randamos uždegiminės kraujo ląstelės (leukocitai) ar ligos sukėlėjai (bakterijos). Jei paskyrus gydymą, šlapimo pūslės uždegimo simptomai neišnyksta ar uždegimas linkęs dažnai atsinaujinti, reikalingas šlaimo pasėlis, kuriuo identifikuojamas pats ligos sukėlėjas ir nustatomas jo jautrumas antibiotikams “, – diagnostikos subtilybes komentavo urologas G.Skulčius.
TAIP PAT SKAITYKITE: Nemaloniausias moterų susirgimas jau suvaldomas: Kėgelio pratimais, asmeninių riebalų injekcijomis ar lazeriu
Eiga ir gydymas
Paprastai šlapimo pūslės uždegimas gydomas antibiotikais. Antibakterinė terapija, priklausomai nuo susirgusiojo lyties, pasirinkto antibiotiko, labiausiai tikėtino ligos sukėlėjo, trunka nuo 1 iki 7 dienų. Neretai susirgus pirmą kartą, galimas ir savaiminis pasveikimas. Visgi antibakterinė terapija rekomenduojama, kadangi tokiu būdu pasveikstama greičiau, ligos sukėlėjas sunaikinamas, liga nelinkusi atsinaujinti.
Netinkamai gydomas šlapimo pūslės uždegimas gali atsinaujinti, tapti lėtiniu, jis gali būti net akmenų šlapimo pūslėje formavimosi priežastimi. Dažnai atsinaujinantis šlapimo pūslės uždegimas, be visa ko, turi būti gydomas ilgalaike profilaktine antibakterine terapija.
Kasdienė ligos profilaktika
Vyresnio amžiaus moterys ar esant menopauzei šiuo susirgimu serga 5 kartus dažniau negu vidutinio amžiaus moterys
Susirgus šlapimo pūslės uždegimu, ir neturint galimybės patekti pas gydytojus, rekomenduojama gerti daug skysčių, ypač vandens. Tai itin svarbu vasaros laikotarpiu, kai karšta. Mat šlapinantis iš šlapimo pūslės pašalinami ligos sukėlėjai. Varginant stipresniam skausmui – simptomus slopina vaistai nuo skausmo ir uždegimo.
„Svarbu tinkami higieniniai įpročiai. Tarpvietę reikėtų šluostyti iš priekio link nugaros (ne atvirkščiai). Taip neleisite bakterijoms analiniame regione patekti į šlapimo pūslę ir sukelti jos uždegimo. Rekomenduojama praustis po dušu, vengti maudymosi vonioje, kadangi taip naikinama įprastinė makšties mikroflora, kuri yra natūralus kovos prieš ligos sukėlėjus barjeras.
Svarbu kasdien tinkamai plauti intymias kūno vietas, nenaudojant daug asmens higienos priemonių ir per daug energingai nutrinant ir neplaunant. Šlapintis patartina, kai tik jaučiate norą, svarbu ilgai neužsikentėti. Taip pat rekomenduojama pasišlapinti prieš ir po lytinių santykių“, – ligos profilaktikos rekomendacijas dėstė urologas G.Skulčius.