Šlapimo pūslės uždegimas: kodėl vadinamas „medaus mėnesio liga“ ir kaip jį gydyti?

Laidoje „Sveikadienis“ gydytoja rezidentė Rugilė Kančaitė kalba apie ypač dažną moterų bėdą, kuri užsienio literatūroje kartais įvardijama kaip „medaus mėnesio liga“ – šlapimo pūslės uždegimą.
Šlapimo takų infekcija
Šlapimo takų infekcija / 123RF.com nuotr.

Šlapimo pūslės uždegimu, arba kitaip – apatinių šlapimo takų infekcija – serga tiek vyrai, tiek moterys, tačiau pastarosios su čia bėda susiduria dažniau. Kodėl taip yra?

Moters šlaplė gerokai trumpesnė bei vyro, o tai reiškia, kad lytinių santykių metu arba nesilaikant asmens higienos taisyklių, arba pašalus, mikroorganizmams pakankamai nesudėtinga per trumpą šlaplę patekti į šlapimo pūslę, ten apsigyventi ir sukelti uždegimą.

Reikėtų nepamiršti šlapimo takų anatomijos. Šlapimo takus sudaro du inkstai, kurie filtruoja kraują ir gamina šlapimą. Šlapimas vėliau keliauja šlapimtakiais, kurie taip pat yra du. Šlapimtakiais šlapimas atiteka į šlapimo pūslę, o iš ten išteka per šlaplę.

Šlapimo pūslės uždegimas moksliškai vadinamas cistitu.

Šlapimo pūslės uždegimo simptomai:

  • skausmingas, dažnas šlapinimasis,
  • šlapinimąsi lydi nemalonus perštėjimo ir deginimo jausmas,
  • lengvas pilvo apačios skausmas.

Kaip išvengti šlapimo pūslės infekcijos?

Tai sudėtingas ir svarbus klausimas toms moterims, kurioms ši infekcija linkusi kartotis. Taigi veiksniai, galintys sukelti šlapimo pūslės uždegimą, yra šie:

  • lytinis aktyvumas – tai vienas svarbiausių faktorių. Todėl po lytinių santykių ypač svarbu pasišlapinti (per medaus mėnesį lytinis aktyvumas paprastai būna padidėjęs, tai iš čia ir kitas ligos pavadinimas),
  • taip pat įtakos turi ir cukrinio diabeto diagnozė;
  • jau anksčiau (per metus) buvęs šlapimo pūslės arba inkstų uždegimas;
  • pasirinktas kontracepcijos būdas. Spermicidai gali padėti sukelti šlapimo pūslės uždegimą.

Kaip gydyti šlapimo pūslės uždegimą?

Iš reklamų ar močiučių rekomendacijų žinome, kad čia padeda spanguolių preparatai, tačiau moksliniais tyrimais šis poveikis sveikatai nėra įrodytas. Tačiau iš esmės spanguolių poveikio taip visai atmesti negalima. Spanguolėse yra medžiagos, kuri neleidžia bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo pūslės sienelės.

Tačiau vaistiniuose preparatuose ar natūraliose spanguolėse tos medžiagos nėra užtektinai, kad būtų pastebėtas teigiamas poveikis. Tačiau jei vartosite šiuos preparatus, jie neturėtų pakenkti. Nes sergant šlapimo pūslės uždegimu yra svarbu gerti daug skysčių.

Jei pasirinksite spanguoles, nepamirškite ir tradicinio gydymo – daugelis šlapimo pūslės uždegimų (cistitų) gydomi antibiotikais (jie žudo bakterijas, kurios sukelia uždegimą). Vartoti antibiotikus reikėtų tiek laiko, kiek juos gydytojas paskyrė, net jei vartojant juos antrą ar trečią dieną nebejaučiate nemalonių uždegimo simptomų. Antibiotikų kursas yra skiriamas tikslingai, siekiant sunaikinti visus mikroorganizmus.

Esant nemaloniems pojūčiams, taip pat galima išgerti nesteroidinių vaistų (pvz., ibuprofeno) nuo uždegimo, kurie malšins skausmą.

Atpažinę šlapimo pūslės uždegimą, neužsiimkite savigyda, o kreipkitės į gydytoją.

VIDEO: Šlapimo pūslės uždegimas: kodėl jis vadinamas „medaus mėnesio liga“ ir dažniau pasireiškia moterims?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis