Spanguolės – iš tikrųjų gydo ar tai tik dar vienas placebas?

Apklausos parodė, kad daugelis žmonių vieni kitiems pataria vartoti spanguolių sultis siekiant išvengti šlapimo organų infekcijų. Ar jų patarimai teisingi?
Spanguolės
Spanguolės / „Fotolia“ nuotr.

Sveikatinančios savybės

Spanguolių gydomosios savybės žinomos jau šimtus metų. Rašoma, kad indėnai jas naudodavo žaizdoms gydyti, esant prastam apetitui ar virškinimo sutrikimams bei skorbuto gydymui.

Tai sveikatai itin naudingas produktas: šiose uogose daug maistinių medžiagų ir antioksidantų, vitaminų C ir E. Kai kurie tyrimai rodo, kad spanguolėse esantys polifenoliai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, užkirsdami kelią trombocitų sukibimui.

Taip pat jos teigiamai veikia sergančiuosius onkologinėmis ligomis – padeda sulėtinti naviko vystymąsi. Turbūt plačiausiai spanguolių nauda žinoma kenčiantiems nuo urogenitalinės sistemos uždegimų – įrodyta, kad spanguolėse esantis didelis proantocianidų kiekis saugo nuo tam tikrų bakterijų prikibimo prie šlapimo takų sienelių.

Sutrikdo bakterijų komunikaciją

Žurnale „Scientific Reports“ publikuotas neseniai McGill‘o universitete (McGill University in Montreal, Canada) darytas tyrimas su vaisinėmis muselėmis (patikrintu ir patikimu metodu studijuojant žmonių infekcijas ląsteliniu ir molekuliniu lygmeniu). Rezultatai nudžiugino: vaisinės muselės, maitintos spanguolių ekstraktu, lengviau sirgo bakterine infekcija, greičiau sveiko ir, pasirodo, netgi ilgiau išgyveno.

Tyrėjai susitelkė ties konkrečiu infekcijų sukėlėju – žaliamėle pseudomona (P. aeruginosa). Ši bakterija sugeba pasinaudoti šeimininko imuninės sistemos nusilpimu, kad įsiterptų į organizmą ir pradėtų infekciją. Ji beveik niekada neužkrečia sveikų audinių, bet beveik nėra tokio audinio, kurio P. aeruginosa nesugebėtų infekuoti, jei tik to audinio apsauginės savybės kažkokiu būdu yra pažeistos. Sukeliama infekcija yra ypač rimta pacientų, hospitalizuotų dėl onkologinių ligų, AIDS, cistinės fibrozės ar nudegimų, problema. Šių pacientų atvejais mirtingumas gali siekti 50 proc. P. aeruginosa ląstelės iš kitų bakterijų išsiskiria savo atsparumu antibiotikams, todėl yra ypač pavojingos.

Mokslininkai pabrėžė, jog jų tyrimas rodo, kad spanguolėse esantys proantocianidai ne nužudo bakterijas, o sutrikdo jų komunikaciją, kartu sutrukdydami infekcijai plisti. Tuo tarpu antibiotikų sukeliama bakterijų žūtis yra vienas iš mechanizmų, skatinančių atsparumo antibiotikams didėjimą – vaistai nesunaikina pačių stipriausių, mutavusių mikroorganizmų, ir šie gali toliau sėkmingai daugintis bei palaikyti niekaip neįveikiamą infekcinį procesą organizme.

Nepadėjo išvengti pasikartojančios infekcijos

Tačiau visai neseniai pasirodė ir kitas mokslinis pranešimas, kad ilgalaikės studijos paliudijo ką kita: tyrime dalyvavusioms moterims spanguolių kapsulės nepadėjo išvengti pasikartojančios šlapimo organų infekcijos ir nebuvo veiksmingesnės nei placebas.

Jeilio universiteto (Yale University) mokslininkai vykdė studiją, į kurią įtrauktos 185 slaugos namuose gyvenančios moterys (amžiaus vidurkis – 86 metai), nes pastebėta, kad šlapimo organų infekcija yra labiausiai paplitusi tarp slaugos namų gyventojų, bakterijos randamos nuo 25 iki 50 proc. slaugomųjų šlapime. Tyrimo dalyvės kasdien gaudavo po 2 kapsules spanguolių preparato arba placebo.

Apskaičiuota, kad spanguolės nebuvo statistiškai reikšmingai efektyvesnės: per metus laiko užfiksuota 10 šlapimo takų infekcijos epizodų tarp spanguoles vartojusiųjų ir tik šiek tiek daugiau – 12 epizodų – tarp gavusiųjų placebą. Tyrimo rezultatai prieš kelias dienas išspausdinti Amerikos medikų asociacijos žurnale (The Journal of the American Medical Association).

Profilaktikai tinka

Taigi šiųmetėje infekcinių ligų konferencijoje kilo klausimas, ar spanguolės yra veiksmingos, ar ne.

Daugumos gydytojų nuomone, spanguolės gali padėti išvengti šlapimo organų infekcijos: „Jos rūgština šlapimą ir trukdo bakterijoms daugintis bei prikibti prie šlapimo takų sienelių“.

Tačiau nesilaikant higienos ir jau prasidėjus infekcijai organizme, visų pirma teks vartoti antibiotikus, kad šlapimo organuose įsikūrusios bakterijos būtų visiškai sunaikintos. O pasveikus galėsite pasimėgauti spanguolių sultimis ar pavartoti spanguolių kapsulių – tai bus puiki gresiančios pasikartoti infekcijos profilaktika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis