Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Specialistai atsako: ką svarbu žinoti vartojant paracetamolį?

Atėjus šaltajam sezonui, žmonės pradeda skųstis peršalimu, gripu ar kitomis virusinėmis infekcinėmis ligomis ir jų sukeliamais simptomais. Pajutus ligos simptomus, dažnai vartojamas paracetamolis – vaistas, malšinantis skausmą, uždegimą, karščiavimą, rašoma Kauno klinikų pranešime žiniasklaidai.
Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė
Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė / Kauno klinikų nuotr.

„Pastaruoju metu teko konsultuoti pacientus, kurie savarankiškai 3-5 paras gydėsi paracetamoliu, o per parą suvartoto vaisto kiekis viršijo 10 g. Tai neabejotinai toksinė vaisto dozė, sukelianti ūminį kepenų pažeidimą, dėl kurio yra buvę atvejų, kai pacientai buvo gydomi reanimacijoje arba neišgyveno. Svarbu tai, kad specifinių perdozavimo požymių nėra, o kepenų pažeidimo simptomai yra ženklas, kad paracetamolio perdozavimo gydymas jau yra pavėluotas“, – sako Kauno klinikų gydytojas toksikologas Jonas Šurkus.

Svarbiausia vartojant paracetamolį – neviršyti didžiausios rekomenduojamos paros vaisto dozės. „Suaugusiam žmogui tinkama vaisto dozė – 60 mg vienam paciento kūno svorio kilogramui per parą, t. y. apie 4 g (4000 mg). Tačiau jei pacientas sveria mažiau nei 50 kg, ši dozė bus mažesnė. Norime priminti, kad prieš vartojant paracetamolį būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku“, – aiškina Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.

Gydytoja pabrėžia, kad jei paracetamolį vartojantis žmogus sveria 80 kg ar daugiau, vis tiek negalima viršyti maksimalios 4 g paros dozės. Vaikams įprasta paracetamolio dozė – 10–15 mg vienam kilogramui kūno svorio vienos dozės metu, kas 6 val. (iki 5 kartų per parą).

Lietuvoje 37-iais pavadinimais registruoti 84 vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra įvairūs kiekiai paracetamolio. „Kai kuriuose milteliuose geriamajam tirpalui paracetamolio kiekis siekia ir 1000 mg (t. y. 1 g.), – teigia J. Šurkus. – Noriu pabrėžti, kad ne tik paracetamolis, bet ir kiti temperatūrą mažinantys vaistai pasižymi toksinio poveikio tikimybe.“

S.Stankevičiūtė priduria, kad prieš vartojant vaistą, būtina atkreipti dėmesį, ar nebuvo vartota kitų preparatų, kuriuose yra paracetamolio, ir paskaičiuoti, koks paracetamolio bendras paros kiekis jau yra suvartotas.

Gydytojai pataria – vartojant paracetamolį ir jo turinčius preparatus, užsirašyti, kokias dozes, kurią valandą išgėrėte – tai padės sekti vaisto kiekio suvartojimą.

Vis dėlto gydytoja klinikinė farmakologė S.Stankevičiūtė ragina nedelsiant kreiptis į gydytojus, jei kurį laiką buvo vartojamas paracetamolis ar kiti sudėtiniai vaistai, kuriuose buvo paracetamolio, ir pacientas pajuto pykinimą, pilvo skausmą, odos niežulį ar pakito sąmonės būsena.

Kauno klinikų informacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais