Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Specialistai: kaip gelbėtis nuo apatijos ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą

Psichologai tvirtina, kad užsitęsusi pandemija ir karantinai turi reikšmingos įtakos žmonių emocinės savijautos pokyčiams, kurių pasekmės – išaugęs motyvacijos stygius, sustiprėjęs apatijos jausmas. Moksliškai įrodyta, jog judėjimas yra veiksmingas antidepresantas, tačiau šį vaistą visuomenė pamiršo – sveikatingumo klubų duomenimis, fiziškai aktyvių gyventojų šiuo metu bene trečdaliu mažiau nei iki antrojo karantino.
Atradus malonią fizinio aktyvumo veiklą pagerėja ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata
Atradus malonią fizinio aktyvumo veiklą pagerėja ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata / 123RF.com nuotr.

Įmonės pranešime žiniasklaidai psichologė Kristina Jievaitienė pastebi, kad pastaruoju metu, net nepaisant tam tikrų sušvelnėjusių apribojimų vasarą, žmonės yra pavargę, neretai praradę motyvaciją grįžti į įprastinį gyvenimo ritmą. Viso to pasekmės – dar prastesnė emocinė savijauta, kuri vargina, giliau demotyvuoja, galiausiai gali sąlygoti rimtas sveikatos pasekmes.

„Turime pripažinti, kad dėl pastarojo meto užsitęsusios neramios situacijos mūsų kasdienybėje prailgėjo pasyviai praleistas laikas. Neretai žmonės, nebegalėdami pilnai kokybiškai užsiimti laisvalaikiu, savo turėtą režimą turėjo pakeisti ar jo visiškai atsisakyti. Dar intensyviau pasinėrėme į darbus, buitį, teko apsiriboti buvimu namuose, kas ilgainiui tapo įpročiu ir iš dalies netgi patogumu.

Visa tai neigiamai paveikė motyvaciją dalyvauti, judėti, bendrauti. Pastaruoju metu dažnai girdžiu, kad žmonės tiesiog nebenori ar jiems sunku prisiversti vėl pradėti viską iš naujo, taip pat ir grįžti į aktyvesnį laiko praleidimą. Maža to, nerimas, baimės dėl ateities vis dar neslūgsta“, – komentuoja psichologė.

Aktyvumas sumažėjęs bene trečdaliu

Sveikatingumo klubų asociacijos vadovas Vidmantas Šiugždinis patvirtino, kad pastebėjo kritusį žmonių motyvacijos lygį.

Anot jo, asociacijai priklausančių sporto klubų duomenys rodo, kad šiuo metu, palyginti su laikotarpiu iki lapkričio pradžios, kuomet klubai buvo uždaryti dar vienam karantinui, klubų lankytojų skaičius sumažėjęs maždaug trečdaliu. Tai rodo, kad žmonės taip ir negrįžo į aktyvų gyvenimo ritmą, turėtą iki tol.

„Be to, tai, jog žmonėms trūksta motyvacijos, įrodo ir mūsų metų pradžioje atlikta reprezentatyvi apklausa, kuri parodė, kad per karantiną net 46 proc. Lietuvos gyventojų priaugo svorio“, – atkreipia dėmesį V.Šiugždinis.

Sveikatingumo klubo „Impuls“ sporto dalies vadovė Ieva Rackevičienė papildo, kad pastaruoju metu, bendraudama su į aktyvų gyvenimo ritmą bandančiais grįžti žmonėmis, vis labiau mato, jog karantino metu, kai judėjimas buvo apribotas ir aktyvumas sumažėjęs bene perpus, kaip niekada išryškėjo nepasitikėjimas, savęs realizacijos stoka.

Tai, jog žmonės nenoriai grįžta į aktyvaus judėjimo ritmą, psichologė K.Jievaitienė paaiškina motyvacijos trūkumu grįžti į prieš tai buvusį ritmą, bet kartu ir savotišku savęs apgaudinėjimu – pasiteisinimų ieškojimu.

„Žinoma, tenka pripažinti, kad ir aplinka ne visada palanki. Pavyzdžiui, reikiamos įrangos stygius dažnai žmogui tampa palengvinančiu pasiteisinimu, kodėl nebenori ar nebegali būti fiziškai aktyvus toks, koks buvo anksčiau. Tačiau tie, kieno vidinė motyvacija veikti aukšta, sunkumų pajuto kur kas mažiau ir prisitaikė prie situacijos“, – sako K.Jievaitienė.

Ieškome pasiteisinimų, kodėl nieko nedarome

K. Jievaitienė sako, kad siekiant rudenį-žiemą išvengti įvairių su emocine savijauta susijusių neigiamų padarinių pavojaus, imtis veiksmų dar tikrai ne vėlu. Svarbiausia – prisiimti atsakomybę už save, ir, jei iš tiesų norime pagerinti savo savijautą, turime imti ir daryti.

Asmeninio albumo nuotr./Kristina Jievaitienė
Asmeninio albumo nuotr./Kristina Jievaitienė

„Savaime dalykai ne visada įvyksta ir laukimas, kol kažkas kitas mums padės, įtrauks į veiklą ir panašiai, nebus sėkminga taktika. Manau, svarbu kiekvienam asmeniškai pagalvoti, kas yra malonu, ramina bei džiugina, tą ir pabandyti pritaikyti. Susidėliokite aiškesnę dienotvarkę, kelkite sau realius reikalavimus, planuokite, nes nežinomybės jausmas nėra malonus ir kartais demotyvuoja, pablogina emocinę savijautą“, – sako psichologė.

Anot jos, pagalbos sau būdai turėtų būti pasirenkami įvertinus ir emocinės būsenos pablogėjimo stiprumą. „Jei vargina erzulys, nuobodulys, nepasitenkinimas dėl varginančios rutinos, pagelbėti sau galima ir mažais nesudėtingais pokyčiais – tikslingu dėmesio nukreipimu nuo streso šaltinių. Sportuokite, skaitykite, vaikščiokite, klausykitės muzikos, pieškite, žaiskite stalo žaidimus. Tiesa, itin svarbu tame procese matyti prasmę, įtraukti tai į savo dienos planus ir leisti sau tą daryti nejaučiant papildomo nerimo ir įtampos. Tuomet nekils varginančių minčių apie neatliktus darbus ir rūpesčius“, – komentuoja K.Jievaitienė.

Aktyvumo ir psichinės sveikatos ryšys įrodytas

Judėjimo nauda psichinei sveikatai įrodyta ne viename moksliniame tyrime. Štai viena naujausių John W. Brick sveikatos fondo ataskaitų, kurioje pateikiama daugiau nei 1000 tyrimų, atliktų per pastaruosius trisdešimt metų, apžvalga atskleidžia fizinių pratimų naudą mūsų psichinei sveikatai. Iš 1158 ištirtų tyrimų 89 proc. nustatė statistiškai reikšmingą teigiamą ryšį tarp fizinio aktyvumo ar mankštos ir psichinės sveikatos.

Asmeninio albumo nuotr./Ieva Rackevicienė
Asmeninio albumo nuotr./Ieva Rackevicienė

Daroma išvada, kad judėjimo veikla turėtų būti įtraukta į psichikos ligų gydymą, ankstyvą intervenciją ir prevenciją. Pasirodo, aerobiniai pratimai gali padėti sumažinti psichikos ligų simptomus ir pagerinti žmonių, sergančių šizofrenija, atmintį. Mankšta gali padėti sumažinti depresijos simptomus – tyrime teigiama, kad poveikis panašus kaip psichoterapijos ar antidepresantų. Mankšta taip pat efektyviai padeda gydyti nerimą.

„Tam, kad pasiektume geriausių rezultatų, mes turime derinti fizinį darbą su protiniu. Dirbant protinį darbą, sportuoti yra būtina. Aktyvus judėjimas yra puikus būdas pakelti nuotaiką, sustiprinti pasitikėjimą savimi ir, aišku, gerinti produktyvumą. Nepamirškime, kad sportuojant kūnas išskiria endorfinus, kurie tiesiogiai veikia mūsų savijautą, emocijas, elgseną, miegą bei atmintį“, – sako I.Rackevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų