„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Specialistė atsakė: kas išduoda, kad jums trūksta magnio, ir kaip jį tinkamai vartoti

Nuovargis, mieguistumas, irzlumas, raumenų spazmai ar silpnumas, pykinimas, apetito trūkumas, galūnių dilgčiojimas ir koncentracijos stoka – pirmieji negalavimai, kurie gali išduoti, kad jums trūksta magnio. „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė vaistinės pranešime žiniasklaidai sako, kad šis mineralas ypač svarbus, nes užtikrina daugelio organizmo funkcijų stabilumą, o ilgalaikė ar ženkli jo stoka sukelia rimtus padarinius.
Stresas
Nuovargis / 123RF.com nuotr.

„Magnis atpalaiduoja raumenis, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, užtikrina tinkamą kaulinio audinio formavimosi procesą, stimuliuoja energijos ir baltymų gamybą bei palaiko normalų gliukozės kiekį kraujyje. Šis mikroelementas taip pat mažina aukštą kraujo spaudimą, retina astmos priepuolius ir gerina plaučių darbą“, – teigia J.Jankauskienė.

Ji tęsia, kad dėl ilgalaikio ir ženklaus magnio trūkumo didėja insulto ir infarkto tikimybė, vystosi osteoporozė, širdies ir kraujagyslių ligos bei depresija.

„Magnio stoką gali iššaukti gausus prakaitavimas sportuojant, geriami šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, perteklinis alkoholio ar kofeino vartojimas. Taip pat viduriavimas, didelės fizinio darbo apkrovos, nesveika mityba, stresas, nėštumas ar žindymas bei paauglystės metu pastebimas intensyvus augimas“, – sako vaistininkė.

Kodėl magnio reikia abiem lytims?

J.Jankauskienė teigia, kad normalus magnio kiekis organizme – 0,70–1,05 mmol/l ir paaiškina, kodėl reikalingomis jo atsargomis turėtų pasirūpinti ir moterys, ir vyrai.

Magnis užtikrina normalią nėštumo eigą ir palengvina priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus, pavyzdžiui, dėl jo veikimo sumažėja ar visiškai išnyksta skausmas pilvo apačioje. Šis mineralas taip pat veikia kaip natūralus antidepresantas – ramina, mažina padidėjusį jautrumą, nervingumą, sunkumo ir įtampos jausmą krūtinėje.

„Magnis palengvina ir menopauzės laikotarpį – padeda mažinti jo metu jaučiamą nuovargį, prakaitavimą ir arterinio kraujo spaudimo svyravimus. Be to, moterys gerokai dažniau nei vyrai serga hipertonine liga, dėl kurios įprastai padidėja kraujospūdis, tad užtikrinama magnio norma organizme padeda greičiau į tai reaguoti ir normalizuoti jo rodiklius“, – teigia vaistininkė.

123RF.com nuotr./Brandaus amžiaus pora
123RF.com nuotr./Brandaus amžiaus pora

Magnis ne mažiau svarbus ir vyrams: jis skatina potenciją, didiną ištvermę, fizinį pajėgumą, atpalaiduoja raumenis ir padeda atsikratyti susikaupusios nervinės įtampos.

Magnio atsargos organizme: kaip jas papildyti?

J.Jankauskienės teigimu, tai, kiek per parą organizmas turėtų gauti magnio, priklauso nuo situacijos:

  • Jeigu, atlikus kraujo tyrimą, nustatoma šio mikroelemento stoka – iki 500 mg ir vyrams, ir moterims;
  • Jeigu moteris nėščia ar maitina krūtimi – 350–355 mg;
  • Jeigu siekiama palaikyti normalų magnio kiekį – vyrams – 420 mg, moterims – 320 mg.

„Norint savo organizmo magnio atsargas papildyti natūraliais būdais, būtina pasirūpinti sveika ir subalansuota mityba, kurios racione būtų lapinių daržovių, migdolų ir anakardžių riešutų, avokadų, bananų, pupelių, visadalių grūdų, neriebių pieno produktų ir juodo šokolado“, – pataria vaistininkė.

Vida Press nuotr./Žalumynų kokteilis
Vida Press nuotr./Žalumynų kokteilis

Su tinkama mityba pavyks užtikrinti tik dalį reikiamos magnio paros dozės, ypač, kai organizmas jaučia jo stoką, tačiau likusią dalį pavyks gauti vartojant kokybiškus tablečių ar miltelių formos maisto papildus.

Yra 4 taisyklės

Vartojant magnio preparatus, būtina laikytis kelių taisyklių:

1. Magnio nevartoti kartu su kalciu vienu metu. Tai reiškia, kad šie mikroelementai veikia priešingai ir konkuruoja tarpusavyje, taip silpnindami vienas kito poveikį. Norint užtikrinti efektyvų jų įsisavinimą, reikėtų magnį vartoti ryte, o kalcį – vakare.

2. Magnio nevartoti kartu su multivitaminais, kurių sudėtyje yra vitaminas C. Ši sąveika – nesuderinama tarpusavyje, todėl šias medžiagas vartojant kartu prastėja jų įsisavinimas ir teigiamas poveikis.

3. Stiprinti magnio poveikį vartojant kitus mineralus – magnį vartoti derinant su kalciu ir cinku – taip pagerės šio mineralo įsisavinimas. Geriausia būtų magnį vartoti ryte, kalcį vakare, o cinką – tarp jų darant bent 3–4 valandų pertrauką.

4. Jeigu vartojamas preparatas, kurio sudėtyje yra tik magnis, geriausia tai daryti vakare, nes šis mineralas atpalaiduoja raumenis ir gerina miego kokybę.

„Svarbu ne tik laikytis šių 3 taisyklių, bet ir nevartoti per didelių magnio kiekių. Jeigu per parą organizmas gaus 1–2 gramus šio mikroelemento, gali varginti viduriavimas, sutrikti inkstų funkcija ir padidėti kraujospūdis“, – priduria vaistininkė.

Atminkite, mineralas magnis itin svarbus jūsų sveikatai, tad būtina užtikrinti reikiamą jo kiekį organizme – tai padaryti galėsite, vadovaudamiesi vaistininkės patarimais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų