Kaip teigiama pranešime žiniasklaidai, rota ir noros virusai kasmet išguldo ne vieną tūkstantį vaikų, taip įbaugindami tėvus ne tik dėl vaikus palaužusių ligų – net ir pagijus neretai visą šeimą lydi ilgas reabilitacinis periodas. Sveikatos specialistai sako, kad nežinojimas, kaip stiprinti organizmus, jog šie atsilaikytų prieš virusus ir infekcijas, tiesiogiai prisideda prie tokių ligų protrūkių ir tolimesnių vaikų bei kitų šeimos narių pasekmių sveikatai. Kaip pasiruošti šaltajam sezonui ir kaip padėti vaikams bei sau jau užklupus ligoms, pataria fitoterapeutas Virgilijus Skirkevičius.
Organizmui stiprinti – augalai
„Šaltuoju metų laikotarpiu didėja sergamumas ne tik peršalimo ligomis, bet ir virusinėmis žarnyno infekcijomis, todėl mes visuomet patariame rūpintis vaikų ir savo sveikata kasdien, nelaukiant infekcijų protrūkių, kurie daugiausiai pasireiškia žiemos mėnesiais. Kaip matome iš Kauno mokyklos atvejo, šiais metais virusai pradėjo siautėti gerokai anksčiau“, – sako V.Sirkevičius.
Padažnėjus virusiniams infekciniams susirgimams, pasak vaistininko, nereiktų pulti į kraštutinumus ar pradėti dideliais kiekiais vartoti vitaminų papildus. Juolab, ne visi preparatai yra tinkami vartoti, taip pat toli gražu ne visi organizmai pasisavina papildų turinį. Iki atsirandant cheminiams vaistams žmonės savo sveikatą patikėdavo žolininkams, kurie žinojo žolelių galią sveikatai.
„Šiandien vaistingieji augalai tampa vis populiaresne ir saugesne alternatyva neskubantiems iškart griebtis cheminių preparatų. Apie vaistinių augalų ypatingą poveikį vis dažniau kalba ir įvairių sričių gydytojai. O stiprinti vaikus ir savereiktų visus metus, kad rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį užklupus ligoms, šeimos nariai būtų ne tik sveiki, bet ir atsparūs ligų protrūkiams, kurie šiandien jau prasidėjo Lietuvoje“, – įsitikinęs žolininkas.
Nors ne kartą kalbame, kad sveikata – svarbiausias mūsų turtas, tačiau pajutę nemalonius simptomus, neretai numojame ranka ir toliau sukamės darbų sūkuryje. V.Skirkevičius pataria ne tik nenumoti ranka, bet ir kviečia stiprinti savo organizmus natūraliomis priemonėmis – vaistažolėmis, o ypatingai jų mišiniais: „Vaistažolių mišiniai gaminami iš kelių rūšių išdžiovintų, susmulkintų ir sumaišytų vaistinių augalų dalių, pasižyminčių panašiomis gydomosiomis savybėmis. Tam tikri žolelių deriniai kartu veikia stipriau, nei kiekvienas augalas atskirai ir suteikia saugumo ilgalaikiam vartojimui – neleidžia pasireikšti kurio nors iš augalų galimam šalutiniam veikimui“.
Išgėrus puodelį vaistažolių arbatos norimas efektas neatsiras
Pasigavus ūmaus žarnyno, rota ir noros virusines infekcijas, atsiranda daug nemalonių pojūčių, vieni pagrindinių – vėmimas, karščiavimas, viduriavimas. Norint juos palengvinti, reiktų ir čia prisiminti efektyviausias natūralias priemones – augalus.
Nors augalų nauda akivaizdi, vaistininkas V.Skirkevičius pabrėžia, kad nereiktų tikėtis, kad kelis kartus išgėrus vaistažolių arbatos iškart atsiras norimas efektas. Ilgai dideliais kiekiais vartojant vieną augalą gali pasireikšti ir šalutinis poveikis, todėl norint rezultato, reiktų vartoti augalų derinius, kurie ne tik veiksmingi, bet ir visiškai saugūs, vartojami tūkstančius metų ir pagrįsti moksliniais tyrimais. Kelių vaistažolių derinys ne tik geriau veikia, bet ir pasižymi stipresniu poveikiu, pagerina viena kitos pasisavinimą, kartu padeda nuo kelių negalavimų.
Efektyviausi vaistažolių deriniai
Kiekvienas augalas veikia tam tikrą simptomą, o veikdami kartu jie garantuoja efektyvų ir visa apimantį poveikį žmogaus savijautai.
Labai naudingas yra pelynas, kuris veikia antibakteriškai, sutraukia drėgmę, atstato virškinimą. Kartus jo skonis stimuliuoja organizmo gyvybines jėgas, valo organizmą, todėl gerina apetitą ir virškinimą, šalina spazmus, stabdo viduriavimą. Tačiau ilgai vartojamas vienas pelynas gali sunaikinti organizmo sekreciją ir drėgmę, kuri reikalinga virškinimui ir žarnynui. Todėl vieną pelyną naudingiausia vartoti tik tais atvejais, kai jaučiame ūmų ir trumpalaikį virškinimo sutrikimą.
Kaip veiksmingą žolinį augalą nuo pilvo pūtimo ir skausmų, nemigos, fitoterapeutas išskiria mėtas, žarnyno spazmus, nerimą, kraujo spaudimą mažina valerijonas, o uždegiminius procesus slopina karčiojo kiečio žolė.
Šunvyšnės veikliosios medžiagos pasižymi skausmą malšinančiomis, liaukų sekreciją slopinančiomis, skrandžio rūgštingumą mažinančiomis, stipriomis virškinimo sistemą gydančiomis savybėmis. Ji tinkama ir sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opomis, inkstų ligomis ar tulžies akmenlige.
Visų šių augalų derinys ypatingai padeda užklupus tokioms ūmioms žarnynų infekcijoms, kuomet pučia pilvą, pykina, vargina žarnyno spazmai, jaučiamas sunkumas skrandyje. Šios vaistažolės gerindamos virškinimą, ramina ir nervų sistemą, padeda širdies, kepenų, tulžies, kitų organų veiklai.
Vaistažolės, padedančios gerinti virškinimą, vaistinėse parduodamos įvairiomis formomis – galima rasti arbatų, maisto papildų, vandeninių tirpalų ir kitų. Tačiau norintiems sulaukti efektyvaus gydančio vaistažolių poveikio farmacininkas pataria rinktis etanolio pagrindu pagamintus preparatus – tinktūras. Dėl etanolio vaistinės medžiagos kur kas greičiau patenka į kraujotaką ir yra geriau įsisavinamos organizmo. Tokios tinktūros ypač naudingos, atsiradus ūmiems pilvo diegliams, nevirškinimo ar sunkumo skrandyje jausmui. Nors jų teigiamas poveikis ir saugumas yra pagrįstas moksliniais tyrimais, vis dėlto, kaip ir kiekvieną vaistinį preparatą, svarbu vartoti atsakingai.
„Galima pasidžiaugti, kad užuot griebęsi cheminių preparatų, susirgę žmonės vis dažniau prisimena natūralias priemones. Gydymas augalais šiandien ne tik populiarus, bet, tinkamai juos vartojant, – tikrai efektyvus ir veiksmingas. Susirgus svarbu atrasti ne tik tai, kas padeda numalšinti blogą savijautą, bet ir užtikrinti pakankamą skysčių vartojimą, tinkamą mitybą“, – sako V. Sirkevičius.