Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Specialistų patarimai: ką daryti, kad pradėję keisti mitybą ir sportuoti greit to nemestume?

Daugeliui pažįstamos tokios frazės kaip „Viskas, nuo šiandien pradėsiu sveikiau maitintis“ arba „Nuo rytdienos tikrai pradėsiu sportuoti“, tačiau dažnai jos ir lieka žodžiais, tuščiais pažadais sau. Arba būna taip, kad imamės daryti tai, ką sumanėme, tačiau po kelių dienų ar poros savaičių neišlaikome bandymo testo. Kodėl taip nutinka? Ir ką daryti, kad pradėję pokyčius nepultume visko mesti?
Pervargusi moteris sporto salėje
Moteris sporto salėje / Fotolia nuotr.

Būtina turėti aiškų tikslą ir laikytis programos

Kiekvienam, ketinančiam ką nors savo gyvenime keisti – nebevalgyti mėsos, atsisakyti saldumynų, pradėti bėgioti ar apskritai sportuoti ir pan., sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantas, „Lieknėjimo ir sveikatingumo centro“ atstovas Tomas Lenart pataria išsikelti du klausimus: koks mano tikslas – ką noriu tuo pasiekti, ir kodėl man tai svarbu – kas nuo to mano gyvenime pasikeis?

Kiekvienam, ketinančiam ką nors savo gyvenime keisti, patariu išsikelti du klausimus: koks mano tikslas – ką noriu tuo pasiekti, ir kodėl man tai svarbu – kas nuo to mano gyvenime pasikeis?

„Galime perskaityti daug knygų, išgirsti tai laidose, kad vienų ar kitų dalykų turėtume atsisakyti. Bet štai, prabėgs du mėnesiai, stovėsite parduotuvėje priešais lentyną, kurioje sudėti maisto produktai – būtent tie, kurių derėtų atsisakyti, ir ta kažkur girdėta, skaityta informacija bus greitai nustumta į šoną – juk vienas kartas niekuo nepakenks.

Tačiau jei tarp tų produktų ir mūsų stovės mūsų aiškūs tikslai, mūsų svajonė, vizija – tai bus papildomas stimulas pagalvoti, ar tikrai turėčiau taip elgtis? Galbūt galiu ką nors dėl savęs padaryti? Ir nebūtinai čia kalbame apie mitybą, galbūt jūsų tikslas užsiauginti raumenų, galbūt sulieknėti, o galbūt jums svarbiausia sveikata ir apie ją turėtumėte galvoti“, – sakė 15min studijoje viešėjęs T.Lenart.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Lenart
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Lenart

Sveikos mitybos specialistui pritaria asmeninis treneris Adomas Jasiukėnas – pasak jo, svarbiausia yra laikytis programos ir turėti aiškų sau išsikeltą tikslą.

„Kiekviena programa, jei jos laikysitės, bus veiksminga. Ir pasieksite viską, ko norėsite, jei turėsite išsikėlę aiškų tikslą – tada niekas negalės išmušti jūsų iš vėžių“, – teigė pašnekovas.

Ketinantiems pradėti sportuoti jis siūlė nedaryti labai dažnos klaidos: jei pasirinkote kokią nors programą (gali būti bet kokia, atrasta ir internete), laikykitės jos bent apie 3 mėnesius.

„Išsirinkę kokią nors programą tikimės labai greitai pasiekti tikslą, rezultatą – pavyzdžiui, atsikratyti 10 kilogramų. Pasportavę dvi savaites nutariame, kad nelabai kas keičiasi, reikia imtis ko nors kita. Mano patarimas – nusiteikti daryti tai ilgai ir nesitikėti, kad tikslą pasieksite iš karto“, – pataria A.Jasiukėnas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Adomas Jasiukėnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Adomas Jasiukėnas

Įvertinkite užsimetamą naštą

Tačiau sutiksite, kad tikslą nusistatyti galime, ir net manyti, kad jis labai nuoširdus ir tvirtas. Kaip nepasiduoti pagundai, nepaslysti ir vis dėlto po kurio laiko visko, ką pradėjome, nemesti?

„Tai, ar mes metame savo pradėtą darbą, ar nemetame, priklauso nuo dviejų labai paprastų dalykų, tačiau jie yra dažnai pamirštami. Dauguma žmonių daro didelę klaidą – nusistato, kad štai nuo sausio 1-osios, nuo pirmadienio, nuo gimtadienio savo gyvenime pradedu daryti revoliuciją. T. y. prisiima begalę įsipareigojimų: „pradedu idealiai maitintis“, „pradedu sportuoti“ ir t. t., ir taip užsikrauna sau didžiulę naštą.

O viso to priežastis, dėl ko žmogus užsikrauna sau tokią naštą, yra ta, kad tas jo tikslas skrajoja kažkur padebesiais – noriu būti lieknesnis, gražesnis ir pan. Todėl toks skrajojantis motyvas veikia tik užsidegimo laikotarpiu, o po poros savaičių nublanksta, įsipareigojimų svoris prispaudžia mus prie žemės ir visa tai metame. Baisiausias dalykas, kai kiekvieną kartą taip ką nors pradėję vis metame, yra tai, kad tą kiekvieną kartą mūsų tikėjimas savimi taip pat krinta.

Ką galėčiau patarti šioje situacijoje – tai išsiugdyti įprotį per savaitę rasti sau bent 15 minučių. Ir ne vieną kartą, o kad tai būtų periodiškai kiekvieną savaitę jums patiems patogiu metu. Tiesiog atsisėsti prie balto popieriaus lapo ir susirašyti sau, kokie yra jūsų tikslai, ką norite pakeisti, kodėl jums tai svarbu, kas jus daro laimingą, ką kitą savaitę galite padaryti geriau, nei padarėte šią.

Baisiausias dalykas, kai kiekvieną kartą taip ką nors pradėję vis metame, yra tai, kad kas kartą mūsų tikėjimas savimi taip pat krinta.

Ir tikrai svarbu į šiuos klausimus atsakyti kas savaitę arba kiek rečiau, nes tie tikslai keičiasi, pasimiršta, o dažnai pasirašome sau visuomenės primestus šablonus, paskui jie tiesiog nukeliauja į stalčių“, – vardijo T.Lenart ir pridūrė, kad tai yra pats bendriausias patarimas, tačiau kartu tai – ir raktas, padėsiantis nemesti to, ką pradėjote.

Asmeninis treneris A.Jasiukėnas, pritardamas T.Lenart, akcentavo, kad nesvarbu, ką nuspręsite pradėti, ką keisite savo gyvenime – darykite tai žingsnis po žingsnio. Ir jei metate kilogramus, nenorėkite ir net nesiekite jų atsikratyti per savaitę.

„Išsikelkite sau mėnesio tikslą. Kas savaitę matysite tam tikrą rezultatą, žinosite, kad kitą savaitę jis dar pagerės. Galiausiai išsidėliokite tikslus per tam tikrą laiką, kad prabėgus tam mėnesiui galėtumėte įvertinti – pavyko pasiekti dalį tikslo ar ne.

Pavyzdžiui, nutarėte išmokti daryti prisitraukimus, tai išsikelkite sau tikslą, kad pirmą mėnesį tiesiog išmokstate pašokti ir paprastai save išlaikyti – tai bus vienas žingsnis. Kitas žingsnis gali būti – pašokti ir lėtai leistis. Trečias – mėginti prisitraukti. Galbūt pavyks tik pusę prisitraukimo, tačiau tai reikia nuolat kartoti.

Žingsnis po žingsnio leidžia matyti savo progresą. Jei nematai to, kas tave motyvuotų, greitai viskas baigiasi. Todėl nebijokite išsikelti sau tikslo, kurį išdėliojate per pusmetį ar net metus.

Dažnai būna, kad sportuojantiems sudaroma keturių savaičių programa. Negalima sudaryti tokios programos, nes praeina tos savaitės ir žmogus nebežino, ką daryti. Mažiausiai programa turi būti sudaroma metams.

Žingsnis po žingsnio leidžia matyti savo progresą. Jei nematai to, kas tave motyvuotų, greitai viskas baigiasi. Todėl nebijokite išsikelti sau tikslo, kurį išdėliojate ne tik per mėnesį, bet ir per pusmetį ar metus“, – patarimais dalijosi A.Jasiukėnas.

Daugiau praktiškų ir naudingų patarimų – iš 15min studijos:

VIDEO: 15min studijoje – patarimai, kaip sveikai sulieknėti ir išlaikyti rezultatą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais