Stulbinantys tyrimai šokiruoja: ką iš tiesų žinome apie soliariumų naudą ir žalą sveikatai?

Ypatingą svarbą žmogaus organizmo sveikatai, kaulų ir gyvybinių funkcijų palaikymui turintis vitaminas D yra vienas iš svarbiausių elementų, kurio pagrindu sudarytus papildus gydytojai rekomenduoja vaikams ir suaugusiems. Tačiau geriami papildai turi ribotą poveikį, o vitamino D trūkumas yra pasiekęs pandeminį lygį.
Soliariumas alina odą
Soliariumas / Fotolia nuotr.

Pasak garsaus endokrinologo dr. Maiklo F. Holiko, kuris visą savo karjerą paskyrė vitamino D tyrinėjimams, šio elemento trūksta 80-iai proc. europiečių ir 50-iai proc. viso pasaulio populiacijos.

Ilgamečiai dermatologų ir onkologų bauginimai dėl saulės ir soliariumų pavojaus pasiekė ekstremalų tašką. Pagrindinio žmogaus energijos ir geros savijautos katalizatoriaus – ultravioletinių spindulių – vengimas tapo standartu.

Tai lemia jog net 4-iems iš 5-ių Europos gyventojų trūksta vitamino D, ir tai turi neigiamą poveikį sveikatai. Tai ypač galioja Šiaurinių šalių (prie kurių priskiriama ir Lietuva) gyventojams.

Labiausiai vitamino D trūksta šiauriečiams

Ilgos žiemos, kai saulė nepakyla iki pakankamo aukščio, ir žmogus negauna tiek ultravioletinių spindulių, kiek reikėtų įsisavinti reikiamą vitamino D kiekį, lemia šias kraupias tendencijas.

 net 4-iems iš 5-ių Europos gyventojų trūksta vitamino D

Mokslininkai jau seniai įrodė, kad vitamino D trūkumas sukelia imuniteto nusilpimą, depresiją, diabetą, astmą, kaulų ir net vėžinių susirgimų ligas.

Taigi, kaip žiemos metu apsirūpinti pakankamu vitamino D kiekiu?

Turint galvoje, jog multivitaminų papildų poveikis yra abejotinas, ir naujausi pastarųjų metų moksliniai tyrimai patvirtina, jog vitaminų papildų teigiamo poveikio organizmui nepavyko nustatyti.

2013 metais įtakingame JAV moksliniame žurnale „Scientific American“ buvo publikuotas straipsnis, kuriame apibendrinti šalyje vykdytų klinikinių tyrimų rezultatai, patvirtinantys išvadą, jog multivitaminų papildai neturi jokios įtakos sveikatai.

Kas lieka? Žiemos komandiruotė šiltuose kraštuose? Ilgos žiemos atostogos Pietų Azijoje? Ne visi gali sau leisti šią prabangą. Tačiau sprendimas yra bene kiekviename mieste ir beveik kiekviename didesniame prekybos centre – kelios minutės soliariume.

Atsižvelgiant į pastarųjų dešimtmečių bauginimo praktiką toks sakinys gali nuskambėti kontraversiškai. Kaip yra iš tiesų?

Tyrimų rezultatai – stulbinantys

Prestižinio Harvardo universiteto medicinos mokslų dr. Edvardas Giovannucci neseniai skaitytame pranešime Amerikos Vėžio Tyrimų Asociacijos susitikime paskelbė šokiruojančius faktus, kurie iš esmės keičia mūsų suvokimą apie ultravioletinius spindulius ir soliariumų poveikį.

pakankamas kiekis ultravioletinių spindulių ir jų dėka išskiriamas vitaminas D turi kur kas didesnį teigiamą poveikį nei jo sukeliamos rizikos

Jo tyrimai parodė, jog pakankamas kiekis ultravioletinių spindulių ir jų dėka išskiriamas vitaminas D turi kur kas didesnį teigiamą poveikį nei jo sukeliamos rizikos.

Vadinasi saulės rizika yra kur kas mažesnė nei jos keliama nauda ir, pasak dr. E. Giovannucci, teigiamas ultravioletinių spindulių efektas yra net 30 kartų didesnis nei jo keliama odos vėžio rizika.

Lietuviams – ne naujovė

Lietuvos soliariumų paslaugų teikėjų asociacijos pirmininkas Valdas Korsakas teigia, jog jiems ši informacija žinoma jau seniai: „Mes tai nuolat girdime iš endokrinologų, kurie savo pacientams netgi rekomenduoja lankytis soliariumuose, apie vitamino D naudą mes žinome seniai – bendradarbiaujame su užsienio šalių soliariumų asociacijomis ir gauname naujausią informaciją, kuri paremta moksliniais tyrimais, atliktais prestižiniuose universitetuose kaip Harvardas“.

Jo teigimu, ilgametės vėžio prevencijos kampanijos padarė „meškos“ paslaugą: „Žmonės ėmė bijoti saulės, kelių minučių soliariume žiemos metu ir tai privedė prie tokios situacijos, kai statistika rodo, jog vos vienas iš penkių Lietuvos žmonių turi reikiamą vitamino D kiekį savo organizme“.

vos vienas iš penkių Lietuvos žmonių turi reikiamą vitamino D kiekį savo organizme

Rinkos atstovai laikosi tos pačios nuomonės. Soliariumų tinklo „Equador“ atstovas Aleksandras Siniavskis teigė, jog soliariumų demonizavimas yra ne naujiena, tai – neetiškos konkurencijos dalis.

„Mes juk puikiai žinome, kokio dydžio yra farmacijos pramonė, o soliariumai daugelio ligų atveju veikia kaip prevencija, tačiau – šimtus kartų pigesnė“.

A.Siniavskio teigimu, užtenka žiemos ir rudens metu apsilankyti 1-2 kartus per mėnesį soliariume po vos 5 – 7 minutes ir to užteks, kad jūsų organizmas pasigamintų reikiamą vitamino D kiekį.

„Saugumas yra svarbiausia – dėl to mūsų tinklas kartu su Lietuvos soliariumų paslaugų teikėjų asociacija griežtai laikosi Europos Komisijos nustatyto soliariumų lempų galingumo – sumažintos 0,3 W/m2 apšvietos, siekdami užtikrinti vartotojų saugumą. Mes norime, kad mūsų klientai būtų sveiki ir skatiname saikingą ir atsakingą deginimąsi“, – teigė pašnekovas.

Projekto partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų