Skyriuje yra 20 vietų, iš kurių 2 krizių centro, 5 dienos stacionaro. Dienos stacionare suteikiama galimybė Šiaulių krašto vaikams gauti kvalifikuotą pagalbą dienos metu, o naktį jie sugrįžta į savo namus. Šiauliuose neretai trūksta vietos, todėl pacientus tenka perleisti gydyti didesnių miestų psichikos centrams. Pasak vaikų ir paauglių psichiatrės Orintos Ančiulytės, pagrindinė priežastis, kodėl šiuo metu sergančių vaikų padaugėjo – vasaros atostogos mokyklose, darželiuose ir kitose specializuotose įstaigose. Nepadeda ir darželiuose perorganizuotos grupės, nes vaikai būdami ne su savo amžiaus vaikais dažnai jaučiasi nesaugūs, bijo, sutrinka jų emocinė būklė, atsiranda miego bei valgymo sutrikimai.
Užimtumas atitolina problemas
Pasak O. Ančiulytės, jei vaikas nelabai sutaria su savo klasės draugais ar bendraamžiais darželyje, tačiau jam saugumo jausmą suteikia ta pati bendruomenė ir užimtumas. Vasaros metu vaiko užimtumu turi rūpintis patys tėvai, seneliai, o neretai ir pats vaikas turi sau susigalvoti užsiėmimų, todėl jie pradeda „stresuoti“, tampa emociškai nestabilūs, pažeidžiami. „Lietuvoje tėvai dirba, o atostogų laikas labai trumpas. Neretai atostogų laikas dar yra ir taupomas kitiems reikalams, todėl vaikas yra paliktas vienas namuose, kai tėvai išeina į darbus. Vaiką išleisti į stovyklą ar jam pirkti kitas pramogas yra brangu, ypač tada, kai artėja nauji mokslo metai. Tie, kurie dirba užsienyje, taip pat žaloja savo vaikus, nes vaikai negali normaliai augti be tėvų. Ypač neigiamą įtaką daro kompensacijos vaikams – didelės dovanos už tai, kad vaikas augo pas senelius, kol tėvai dirbo užsienyje“, – teigia O. Ančiulytė.
Dauguma vaikų didžiąją dalį atostogų praleidžia vieni kieme, kur susigalvoja sau užsiėmimų. Pasak psichiatrės, vaikai prisižiūri filmų ir kai kuriuos veiksmus bando pritaikyti realybėje, o tai kartais baigiasi labai liūdnai. „Gerai, jei kieme yra nors keli draugai, su kuriais vaikas gali pažaisti. Tačiau jei vaikas vienturtis, jam yra sunkiau užmegzti santykius ir jis ne taip greit susidraugauja, būnant kieme jam dar skaudžiau, nes jis negali būti su kitais. Ypač ryški ši problema kaimuose, kai vaikai gyvena tik su tėvais ar seneliais. Kartais gelbėja virtualus bendravimas, tačiau jei ir kompiuterio vaikas neturi, ryškėja vienišumas. Vienatvės jausmas ir atstūmimas – tai pagrindinės priežastys, dėl ko vaikai šiais laikais serga“, – sako psichiatrė.
Nuotaikos sutrikimą keičia valgymo sutrikimas
Gydytoja pastebi, kad net vaikai siekia žurnalų viršelių kūno kulto. Tad dar neprasidėjus vasaros sezonui paauglės pradeda rūpintis savo figūra. Kaip sako O. Ančiulytė, dažnai paaugliai jaučiasi savimi nepatenkinti, todėl jie vaikšto nelaimingi, suirzę. Į jų nuotaikų kaitą ne visada laiku sureaguoja tėvai. Blogiausia tai, kad kartu su nuotaikos sutrikimais atsiranda ir valgymo sutrikimai, rizika susirgti anoreksija ar bulimija. „Daug problemų turi jauni vaikai. Vis jaunėja vaikų amžiaus grupė, kuri naudoja psichotropines medžiagas. Mūsų laikmečio problema ta, kad viskas labai lengvai prieinama, todėl vaikai ir savivaliauja. Kai kuriais atvejais vaikas imasi kraštutinių priemonių, norėdamas pritapti prie bendraamžių, tačiau vaikams tėvai turi rodyti valdžią, o ne vaikai jiems“, – sako O. Ančiulytė.
Kad vaikas susirgo, dažniausiai nėra vienos priežasties. Gydytoja O. Ančiulytė sako, jog dažniausiai egzistuoja puokštė ligų ir problemų, kurias būtina spręsti kompleksiškai.
Visuomenei trūksta sąmoningumo
Kai su agresyviais vaikais nesugeba susitvarkyti nei tėvai, nei ugdytojai mokyklose, vaikus perduoda gydyti psichiatrams, iš kurių tikimasi problemos sprendimo. Tačiau, pasak O. Ančiulytės, ugdymo ir auklėjimo sukeltos problemos greit neišsisprendžia. Tai turėtų žinoti ir tėvai, ir mokytojai. „Lietuvoje stokojama visuomenės sąmoningumo ir vieningumo. Rodomos alkoholio reklamos, kurios „programuoja“ vaikams neigiamą požiūrį. Vasarą vaikai mėgsta ilgiau žiūrėti televizorių, todėl jokie reklamos ribojimai neveikia. Tie patys visuomenės nariai nuperka ir kvaišalų nepilnamečiams, todėl ir daugėja sergančių vaikų“, – sako gydytoja.
Vaikų ir paauglių psichikos centrą ypač užplūsta savaitgaliais ar švenčių dienomis. Ligos paūmėja ir prieš didžiąsias šventes, gimimo dienas.
Vaikų ir paauglių psichikos centras neseniai buvo restauruotas, tad Šiauliuose yra puikios sąlygos gydyti psichikos problemų turinčius vaikus.