Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Susirgote gripu, peršalimu arba koronavirusu? Kaip žinoti, kada jau nebeužkrėsite kitų

Pasitikus pavasariškus orus, gali norėtis su gera kompanija praleisti daugiau aktyvaus laiko gamtoje arba pasidžiaugti ilgesniais pasisėdėjimais prie kavinės staliuko lauke, rašoma „Eurovaistinės“ pranešime spaudai.
Mindaugas Rutalė kalba apie ligas
Mindaugas Rutalė kalba apie ligas / 123RF, pranešimo autorių nuotr.

Visgi lengvai užkrečiamos peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos niekur nedingo, todėl vaistininkas Mindaugas Rutalė pabrėžia: pajutus simptomus reikia ne tik kuo greičiau išsiaiškinti ligos kilmę bei pradėti gydymą, bet ir įsivertinti, kada nebeužkrėsite kitų tokiomis virusinėmis ligomis, kaip gripas, koronavirusas ar peršalimas.

123RF.com nuotr./Peršalimas
123RF.com nuotr./Peršalimas

Peršalimas irgi užkrečiamas

Dažnai kalbama apie stiprų užkrečiamumą gripo ir koronaviruso ligomis, tačiau vaistininkas M.Rutalė pastebi, kad pacientai iki šiol pamiršta apie peršalimo ligos riziką.

„Taip, kaip gripu bei koronavirusu, taip ir peršalimu galima užsikrėsti nuo kitų žmonių. Visos šios trys ligos yra sukeliamos viruso, todėl sergantysis lengvai jas gali perduoti aplinkiniams oro lašeliniu būdu – kosint, čiaudint, liečiantis prie nešvarių paviršių.

Todėl pajutus peršalimo simptomus, nevertėtų numoti į juos ranka net ir tokiais atvejais, jeigu greitieji testai nenustato koronaviruso arba gripo“, – pasakoja vaistininkas M.Rutalė.

Užkrečiami esate iki 5 dienų

Vaistininkas tvirtina, kad nėra vieno tikslaus atsakymo, kiek laiko žmogus gali šiomis ligomis užkrėsti aplinkinius. Kaip orientacinį laikotarpį jis įvardija 5 dienas.

„Suaugusysis gripu gali aplinkinius užkrėsti 5 dienas nuo jo pradžios, tuo tarpu vaikai šį virusą gali nešioti iki 7 dienų. Sergantysis kovidu vidutiniškai yra užkrečiamas iki 5 dienų nuo ligos pradžios. Tuo metu sergant omicron koronaviruso atmaina, užkrečiamumo laikotarpis gali prailgti dar 2–3 dienomis.

Bet kuriuo atveju, norint apsaugoti artimus draugus ir aplinkinius, geriausia saviizoliuotis bent savaitei laiko“, – pasakoja vaistininkas M.Rutalė.

Čiaudulys bei kosulys – pavojingi ir po 5 dienų

Vaistininkas pasakoja, kad 5 dienų laikotarpis tėra orientacinis, nes kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai kovoja su ligomis, o kaip jam sekasi jas įveikti, išduoda būtent esantys simptomai.

„Jeigu praėjus 5 dienoms, jūs nebeturite simptomų – galite ramia širdimi pasimatyti su išsiilgtais draugais. Visgi jeigu praėjus šioms dienoms jūs nebeturite pakilusios temperatūros ar nejaučiate stipraus nuovargio, bet vis dar čiaudite ir kosite – rekomenduojama neskubėti palikti namų.

Būtent kosulio bei čiaudulio metu susidaro palankios sąlygos plisti virusui oro lašeliniu būdu“, – pasakoja vaistininkas M.Rutalė.

Nuo gripo – gydytojo išrašyti vaistai

Pajutus menkiausius peršalimo simptomus, vaistininkas pataria atlikti kombinuotą greitąjį testą, kuris padės nustatyti – gripu, koronavirusu ar peršalimu sergate.

„Jeigu peršalimą ir koronavirusą gydome pagal jaučiamus simptomus, tai susirgus sunkesniu gripu gydytojas gali paskirti pacientui specialius vaistus nuo šios ligos. Patariama nelaukti stipresnių simptomų ir testą atlikti iš karto, nes gripo vaistus efektyviausia pradėti gerti per pirmą ligos dieną, o ne jai įsisenėjus.

Taip greičiau pasveiksite bei išvengsite galimų ligų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, sinusitas, vidurinės ausies uždegimas, sepsis ar netgi širdies raumens ar smegenų uždegimai. Rūpinkitės savo sveikata“, – sako vaistininkas M.Rutalė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų