Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tarptautinė bučinių diena: 4 patarimai, kaip išvengti blogo burnos kvapo

Liepos 6-ąją minima tarptautinė bučinių diena. Mokslininkai vardija daugybę bučinių privalumų — jie skatina laimės hormonų išsiskyrimą, mažina stresą, plečia kraujagysles ir taip padeda sumažinti kraujospūdį, stiprina imuninę sistemą ir net padeda deginti kalorijas bei gerina savivertę.
Pora bučiuojasi
Pora bučiuojasi / 123RF.com nuotr.

Deja, blogas burnos kvapas gali sugadinti ne tik tarptautinę bučinių dieną, bet ir porų santykius. Kad burnos kvapas būtų gaivus, vien kramtomosios gumos neužteks — tuo reiktų pasirūpinti iš anksto.

Gydytoja odontologė: svarbiausia — išsigydyti dantis

Blogas burnos kvapas atsiranda dėl dviejų pagrindinių priežasčių – dantų ligų ir virškinamojo trakto ligų, sako Šv. Kristoforo odontologijos klinikos gydytoja odontologė Giedrė Gumbelevičienė.

„Pirma ir dažniausia blogo burnos kvapo priežastis yra dantų ligos. Blogas burnos kvapas pirmiausia signalizuoja, kad dantys nėra sveiki. Problema gali būti apnašas, ėduonis, lėtinės periodonto ligos ar senos šaknys, kurias reikia rauti. Sugydžius kariesą, nuvalius dantų akmenis ar išrovus supuvusias šaknis, blogas burnos kvapas išnyksta. Kartais užtenka tik profesionalios burnos higienos, tačiau tai įvertinti turi gydytojas odontologas“, — kalba G.Gumbelevičienė.

Pranešimo autorių nuotr. /Giedrė Gumbelevičienė
Pranešimo autorių nuotr. /Giedrė Gumbelevičienė

Pasak gydytojos, genai dantų ligoms taip pat turi įtakos, tačiau svarbiausia — individuali burnos higiena. Galime būti paveldėję puikius genus, tačiau tai nereiškia, kad galime nevalyti dantų.

„Geriant mažai skysčių, gali sumažėti burnos seilėtekis, todėl dantys apsivalo mažiau, lieka daugiau apnašo. Dėl sausos burnos prastas burnos kvapas gali pastiprėti, tačiau tai nėra pirminė priežastis. Laikinai gali pagelbėti kramtomoji guma, kuri paskatina seilėtekį burnoje, tačiau tai nesprendžia pagrindinės problemos. Jei jaučiate, kad net ir išsivalius dantis blogas burnos kvapas nepraeina, būtinai kreipkitės į gydytoją odontologą“, - sako G.Gumbelevičienė.

Rūkymas blogina burnos kvapą, turi įtakos periodonto ligų atsiradimui, o pastarosios dažnai būna prasto burnos kvapo priežastimi.

Dar viena blogo dantų kvapo priežastis yra viršinamojo trakto susirgimai. Jeigu gydytojas odontologas, įvertinęs dantų būklę, nustatys, kad blogo burnos kvapo priežastis yra ne dantų ligos, jis patars kreiptis į šeimos gydytoją. Reguliarus apsilankymas pas odontologą gali užkirsti kelią ėduoniui ir kitoms dantų ligoms, o profesionali dantų higiena pašalina apnašas ir dantų akmenis.

Jeigu dantys yra sveiki, dar trys patarimai gali padėti išvengti blogo burnos kvapo.

123RF.com nuotr./Burnos higiena
123RF.com nuotr./Burnos higiena

Pasirūpinkite, kad burna nedžiūtų

Burnos džiūvimą sukelia daug įvairių priežasčių. Kai kurie žmonės miega išsižioję, kiti negali prakvėpuoti per nosį. Seilėtekį mažina ir tam tikri vaistai. Paprasčiausias pakankamas skysčių vartojimas gali padėti išsausėjus burnai, o tai savo ruožtu pagerina blogą burnos kvapą ir apsaugo nuo dantų ėduonies bei dantenų ligų.

Tačiau užuot gėrus gazuotus gėrimus, saldžias sultis, kavą ar arbatą, verčiau rinktis vandenį ir visada turėti jo gertuvę su savimi. Burną išsausina ir alkoholis, todėl patartina ne tik vartoti mažiau alkoholinių gėrimų, bet ir burnos skalavimo skystį rinktis be alkoholio. Jeigu nėra galimybės atsigerti, seilių išsiskyrimą paskatina pastilės ar kramtomoji guma.

Meskite rūkyti

Rūkymas ir cigaretės yra viena iš blogo burnos kvapo priežasčių. Tabako dūmai smirda, o patys rūkalai sukelia burnos džiūvimą ir dantenų ligas.

Išmokite taisyklingai valyti dantis

Vienas iš pirmųjų žingsnių, kurį reikia atlikti, jei kenčiate nuo blogo burnos kvapo, yra dantų priežiūros įpročių peržiūra. Dantis patariama valytis po dvi minutes du kartus per dieną, taip pat bent kartą per dieną tarpdančius išvalyti siūlu. Dvi minutės trunka kur kas ilgiau nei mano dauguma žmonių. Valant dantis laiką galima pasitikrinti telefonu arba virtuvės laikmačiu.

Dantų siūlą geriausia naudoti vakare, pašalinant dienos metu tarpdančiuose susikaupusius maisto likučius. Kai kas naudoja dar ir liežuvio grandiklį, tačiau pakaktų bent jau, baigus valyti dantis, kelias sekundes liežuvį pavalyti dantų šepetėliu.

Burnos kvapą gali atgaivinti ir burnos skalavimo skystis, tačiau įsitikinkite, kad jame nėra alkoholio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas