Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Tarptautiniame Vilniaus oro uoste – išmanus gyvybes gelbstintis įrenginys

9 iš 10 staigios mirties atvejų žmones ištinka ne ligoninėje, o viešose vietose. Gydytojo kardiologo prof. Prano Šerpyčio patirtis rodo, kad dažniausiai širdies sutrikimai įvyksta sporto klubuose ir oro uostuose. Būtent oro uostus medikas priskiria prie nesaugiausių vietų. Todėl jis labai džiaugiasi, kad nuo šiol tarptautinio Vilniaus oro uosto keleiviai, kilus pavojui jų gyvybei, skubios medicininės pagalbos sulauks iš karto – ketvirtadienį oro uoste įrengtas defibriliarorius.
Defibriliatoriaus pristatymas
Defibriliatoriaus pristatymas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Staigi kardialinė mirtis – viena dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių pasaulyje, kuri ištinka vieną žmogų iš tūkstančio. Tokiu atveju būtina kuo skubiau atstatyti širdies ritmą. Šiam tikslui ir reikalingas išorinis automatinis defibriliatorius.

Taisyklingas gaivinimas padidina šansus išgyventi

Pasak Lietuvos kardiologų draugijos prezidento, profesoriaus Germano Marinskio, sutrikus širdies veiklai, gelbstint žmogaus gyvybę, kiekviena minutė yra labai svarbi: „Praėjus kelioms minutėms išgelbėti žmogų lieka vis mažiau ir mažiau šansų. O jei per aštuonias minutes nesuteikiama pagalba, žmogus miršta. Kad ir kaip stengiasi, medikai ne visada spėja laiku atvažiuoti, todėl tokiu atveju vienintelė skubi pagalba – širdies defibriliacija.“

Praėjus kelioms minutėms išgelbėti žmogų lieka vis mažiau ir mažiau šansų.

Europos Sąjunga dar 2000 metais pateikė rekomendaciją viešose vietose, kuriose bent du trečdalius paros būna ne mažiau nei 200–250 žmonių, įrengti defibriliatorius.

Per devynis šių metų mėnesius Vilniaus oro uoste apsilankė 2 mln. keleivių – daugiau nei 7 tūkst. per dieną.

Staiga užklupus infarktui ar ištikus klinikinei mirčiai tarptautiniame Vilniaus oro uoste iki šiol būtų tekę laukti greitosios medicinos pagalbos medikų ekipažo. Dabar pirmoji pagalba bus suteikta nepalyginti operatyviau.

99 proc. atvejų sėkmingas gaivinimas įvyksta po to, kai į iškvietimą atvykę medikai perima, o ne pradeda gaivinimą.

„Prieš skrydį žmonės patiria daug streso, todėl, jei su šiuo prietaisu bus išgelbėta bent viena gyvybė, jau bus didžiulis laimėjimas. Tikiuosi, kad savarankiškai ar padedant privačiam verslui šie brangūs, bet būtini prietaisai atsiras ir kituose šalies oro uostuose”, – sakė P.Šerpytis.

Defibriliatorių Vilniaus oro uostui padovanojo tarptautinė norvegų kompanija „Natural Pharmaceuticals“. Įmonės vadovas Ulfas Oldenborgas pastebi, kad augant gyvenimo tempui net pakankamai sveikai gyvenantys žmonės nėra apsaugoti nuo širdies smūgio: „Nusprendėme padovanoti defibriliatorių Lietuvai, nes įgyvendinę panašią socialinę akciją Lenkijoje sulaukėme daug teigiamų atsiliepimų. Tiesa, labai džiaugtumėmės, jei širdies priepuolių būtų išvengta ir panaudoti dovanos niekada neprireiktų.“

Naudojantis reikia ne žinių, bet drąsos

Jei tik užteks drąsos ir noro padėti nelaimėje atsidūrusiam žmogui, defibriliatoriumi gali naudotis bet kuris praeivis – įrenginyje įdiegta aiški ir suprantama garsinė instrukcija. Tiesa, kol kas įrenginys kalba angliškai, tačiau po mėnesio prabils ir lietuvių kalba. Vos paspaudęs mygtuką, žmogus išgirs žodinius nurodymus arba pamatys užrašą, ką ir kokia seka daryti.

Prieš skrydį žmonės patiria daug streso, todėl, jei su šiuo prietaisu bus išgelbėta bent viena gyvybė, jau bus didžiulis laimėjimas.

Prie mirštančio žmogaus prijungus elektrodus, prietaisas pats išanalizuoja širdies veiklą ir nurodo, ar reikalinga defibriliacija. Be to, defibriliatoriuose yra įdiegta ir signalo perdavimo greitosios medicinos pagalbos tarnybai sistema, todėl, vos panaudojus prietaisą, signalas apie nelaimę iškart pasieks medicinos tarnybą.

Budintis dispečeris susisieks su nelaimės vietoje esančiais žmonėmis ir duos jiems tikslius nurodymus, kol atvyks greitoji medicinos pagalba.

Kauno viešose vietose – penki defibriliatoriai

Prieš mėnesį Kaune buvo įrengti penki automatiniai išoriniai defibriliatoriai, skirti žmogui gaivinti staigios mirties atveju.

Defibriliatoriai atsirado Kauno autobusų ir geležinkelio stotyse, prekybos centre „Akropolis", Rotušės aikštėje esančiame restorane „Sadutė" bei Laisvės alėjoje veikiančiame restorane „Miesto sodas". Šiems medicinos įrenginiams įsigyti ir prižiūrėti Kauno miesto savivaldybė skyrė 150 tūkst. litų.

„Ateityje tikrai neketiname apsiriboti penkiais defibriliatoriais. Sieksime juos įrengti ir masinėse sporto susibūrimo vietose: Kauno plaukimo centre, sporto halėje. Nėra nieko brangiau už žmogaus gyvybę, kurią nelaimės minutę gali išgelbėti šie prietaisai", – rugsėjį pristatydamas defibriliatorius tvirtino Kauno meras Andrius Kupčinskas.

Vakarų Europoje defibriliatoriai įrengti visuose oro uostuose, didžiuosiuose prekybos centruose, sporto klubuose, viešbučiuose, metro stotyse. Ypatingai jie populiarūs Vokietijoje, Anglijoje, Belgijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos