Turbūt teko matyti reportažų ar skaityti apie garbių jubiliejų sulaukusius žmones. Paklausti, kas jiems padėjo sulaukti šimto ir daugiau metų, senoliai dažniausiai atsako, kad valgė saikingai, retkarčiais išgerdavo kai ko stipresnio ar net dūmą patraukdavo, dirbo, mylėjo ir jautė dėkingumą Dievui ar likimui už kiekvieną dovanotą dieną.
Dėkingumas užkerta kelią negatyvioms emocijoms: pavydui, pasipiktinimui, savigraužai ir kitoms, kurios gali nuodyti mūsų gyvenimą ir paskatinti ligas. Naujausiais duomenimis, aukštesnėms jėgoms dėkingi žmonės atsparesni stresui, juos kur kas rečiau užklumpa liūdesys. Daugybė tyrimų rodo, kad užklupus nelaimei ar ištikus rimtai traumai, asmenys, kurie yra nusiteikę pozityviai ir jaučia dėkingumą, pasveiksta daug greičiau.
Taigi, jei kasdien išmoksite pastebėti ne tik malonius mažmožius („kokia skani ir kvapi kava“, „kaip puiku, kad šiandien saulėta“), bet ir pasidžiaugti daug svarbesniais dalykais (sveiki vaikai, mylintis vyras ir pan.), organizmas tik padėkos. Pozityvus nusiteikimas – labai galingas veiksnys, turintis įtakos tiek dvasinei, tiek fizinei sveikatai.
Stiprus kūnas
Amerikiečių mokslininkas, Kalifornijos universiteto psichologijos profesorius Robertas Emmonsas, daugiau nei dešimtmetį tyrinėjęs dėkingumo naudą mūsų kūnui, mintims ir santykiams, išskiria jo poveikį ne tik psichinei, bet ir fizinei sveikatai.
Pasak tyrėjo, žmonės, kurie jaučia dėkingumą ir kasdien pastebi gražius dalykus, mažiau pavargsta ir randa laiko sportui, mankštai ar kitokiai aktyviai veiklai. Psichologas aiškina taip: stresas atima iš mūsų be galo daug jėgų. Kuo mažiau dėl visko graužiatės, tuo daugiau energijos lieka. Taigi galite sportuoti, o sportas stiprina kūną.
TAIP PAT SKAITYKITE: Asmeninių pokyčių konsultantė L. Blekaitytė: 3 klausimai sau, galintys iš esmės pakeisti gyvenimą
Sveika širdis
Tyrimais nustatyta, kad žmonių, kurie patiria beveik vien teigiamas emocijas, moka džiaugtis gyvenimu ir yra už viską jam dėkingi, yra stiprus klajoklinis nervas. Nuo šio paties ilgiausio nervo (jis išeina iš galvos smegenų ir raizgosi per visą kūną, siųsdamas signalus į smegenis) labai priklauso žmogaus nervų sistemos veikla. Kuo ji geresnė, tuo mažesnė rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Optimalus gliukozės kiekis kraujyje
Žmonėms, kurie yra patenkinti gyvenimu ir dėkingi savo likimui, kur kas rečiau gresia priaugti svorio ar susirgti cukriniu diabetu. Pagalvokite: kai mums viskas gerai, nė minties nekyla „suvalgyti“ savo problemas ar guodžiantis dėl tariamų nesėkmių prisišveisti saldumynų.
Rečiau peršąlame
Jaučiant dėkingumą, organizme vyksta ypatingos cheminės reakcijos, kurios tiesiogiai aktyvina imuninę sistemą. Šveicarų mokslininkai išskiria du itin teigiamus veiksnius. Pirma, gebėjimas džiaugtis tuo, ką turime, mažina streso lygį organizme, būtent dėl to stiprėja imunitetas. Antra, žmonės, mokantys džiaugtis gyvenimu, nepamiršta pasirūpinti savo sveikata.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kai negali nieko pakeisti: 4 požiūrį keičiantys klausimai sau
Gyvenimas be streso
Amerikiečių psichologai tyrė emocinę būseną žmonių, kurie buvo priversti pasirūpinti giminaičiais, kenčiančiais nuo Alzheimerio ligos. Paaiškėjo, kad tie, kurie nekeikė likimo, į ligonių priežiūrą žiūrėjo palankiai, daug rečiau skundėsi depresija ir beveik nesirgo.
Mažiau skausmo
Kalifornijos universitete buvo atliktas eksperimentas: žmonėms, sergantiems depresija ir kenčiantiems fizinius skausmus, pasiūlyta rašyti laiškus tiems, kas jiems padarė ką nors gero ar įkvėpė keisti gyvenimą. Maždaug po aštuonių savaičių eksperimento dalyviai pastebėjo, kad neigiama emocinė būsena pagerėjo ir nuolat kankinęs skausmas susilpnėjo, o vartojamų vaistų nuo skausmo kiekį buvo galima sumažinti kone dvigubai.
Ramus miegas
Tyrimais nustatyta, kad žmonės, kurie prieš miegą pagalvoja apie tai, ką gero šiandien nuveikė, prisimena gražius dalykus, užmiega kur kas greičiau ir atsikelia daug labiau pailsėję už tuos, kurie graužia save dėl to, ko nepadarė ar padarė ne taip (nors nieko pakeisti neįmanoma).
Stenkitės kiekvieną vakarą pagalvoti, koks gražus yra gyvenimas ir kokia esate dėkinga, kad jis dovanoja daug džiaugsmingų akimirkų. Patikėkite, atsibusite žvali ir kupina jėgų.