Testas. Ką jūsų šlapimo spalva sako apie sveikatą?

Ar žinojote, kad žiūrėti į klozetą yra tas pats, kaip žiūrėti į jūsų sveikatos krištolo rutulį? Jūsų šlapimo spalva gali keistis, priklausomai nuo to, ar pakankamai vandens išgėrėte, kokį maistą valgėte; tai gali būti netgi keistas šalutinis vaistų poveikis. Štai ką jūsų šlapimo spalva sako apie jūsų sveikatą – ir kada jis gali įspėti apie rimtas problemas, praneša cnn.com.
Šlapimo tyrimas.
Šlapimo tyrimas. / Fotolia nuotr.

Taigi – ką jūsų šlapimas pasako apie jus?​

Skaidrus

Tikriausiai jau esate girdėję, kad gerti 8 stiklines vandens ir palaikyti skysčių kiekį organizme yra svarbu jūsų sveikatai. Tačiau, jei jūsų šlapimas atrodo kaip vanduo, jūs greičiausiai geriate per daug skysčių, teigia medicinos daktarė bei Vašingtono universiteto urologijos docentė Jane Miller. Greičiausiai, jūs sau nekenkiate, tačiau nėra jokių duomenų, įrodančių poreikį gerti 8 ar daugiau stiklinių vandens per dieną, sako Miller. Be to, pusę dienos praleisite tualete, jei per daug gersite.

Blyškiai geltonas

Toks turėtų būti jūsų „klozeto tikslas“. Turėtumėte stengtis, kad jūsų šlapimas būtų gelsvos spalvos, kažkur tarp skaidraus ir obuolių sulčių spalvos. Tikėtina, kad organizmą drėkinate pakankamai, jei jūsų šlapimas yra blyškiai geltonas, tačiau, jei jūsų šlapimas kiek tamsesnis ar šviesesnis, tai nebūtinai ką nors sako apie jūsų sveikatą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kėgelio pratimai – veiksmingas būdas apsisaugoti nuo šlapimo nelaikymo. Kaip juos atlikti?

Ryškiai geltonas

Jei jūsų šlapimas atrodo kaip neoninė švieslentė, kaltinkite B grupės vitaminus, teigia J.Miller. Riboflavinas (B2), apšviestas UV lempa, yra natūraliai fluorescentinis. Toks vaizdas gali šokiruoti, bet dėl to nereikia nerimauti. Kūnas šalina jam nereikalingą riboflaviną per šlapimą, būtent todėl dėl jo pertekliaus – suvartoto su maistu ar per papildus – šlapimas gali būti ryškiai geltonas. Riboflavino yra beveik visuose multivitaminuose, kiaušiniuose, mėsoje (liesoje – irgi) bei pieno produktuose.

Fotolia nuotr./Moteris vonios kambaryje.
Fotolia nuotr./Moteris vonios kambaryje.

Rusvai geltona

Šlapimo spalva, prilygstanti obuolių sulčių spalvai, yra paskutinė „normalaus“ šlapimo spalvų spektre. Nemanykite, kad tai reiškia, jog jūsų organizmas labai dehidratuotas – iš tiesų jūsų šlapimas yra tiesiog labai koncentruotas, teigia docentė Miller.

„Tai, kad šlapimas yra koncentruotas, dar nereiškia, kad patiriate dehidrataciją. Tiesiog jūsų inkstams labai gerai sekasi kaupti šlapimą, kad netaptumėte simptomiškai dehidratuoti“, – teigia specialistė.

Atsižvelgiant į ekspertės žodžius, jei jūsų šlapimas dažnai būna tamsus, tikrai nepakenktų gerti daugiau vandens, ypač jei sportuojate.

Rudas

Rudas šlapimas gali būti susijęs su mioglobinurija, arba mioglobino – baltymo, esančio raumenyse, – atsiradimu šlapime. Dažniausiai tai siejama su rabdomiolize (rhabdomyolysis arba tiesiog rhabdo) – raumenų pažeidimu, dėl kurio raumenų pluoštai „miršta“ ir patenka į kraujotaką (galbūt apie tai girdėjote dikusijose apie CrossFit užsiėmimus). Be skubios medicininės priežiūros rhabdo gali išprovokuoti ilgalaikį inkstų pažeidimą.

Žalsvai mėlynas arba oranžinis

Niekas jūsų nekaltintų, jei pažiūrėję į klozetą ir pamatę mėlyną savo šlapimą išsigąstumėte. Tačiau, jei gydotės nuo ŠTI (šlapimo takų infekcijų), keista žalsvai mėlyna šlapimo spalva gali būti šalutinis poveikis. Taip yra todėl, kad Uribel (medicininis preparatas, naudojamas šlapimo takų infekcijoms ir sudirgimams gydyti) sudėtyje yra mėlynojo metileno – dažų, kurie gali pasirodyti šlapime.

Taip pat, jei gydotės Phenazopyridine (šlapimo takų analgetikas, naudojamas ŠTI ar šlapimo pūslės uždegimams gydyti), jūsų šlapimas gali būti oranžinis. Tai yra normalus šio preparato šalutinis poveikis, turintis išnykti pabaigus gydymą. Abiem atvejais,  jei kyla abejonių – konsultuokitės su gydytoju!

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 testai: ar sveikos jūsų kepenys, širdis, ar negresia odos vėžys?

Rožinis arba raudonas

Raudonas atspalvis gali reikšti keletą dalykų. Mažiausiai rūpestį keliantis – jūs greičiausiai valgėte daug burokų, teigia Jane Miller. Dideliais kiekiais vartojamas burokuose esantis pigmentas gali nudažyti šlapimą raudonai. Šis spalvos pokytis nėra pavojingas ir turėtų greitai dingti. Jei ne, derėtų išsitirti šlapimą, ar jame nėra kraujo – tai yra kita raudono šlapimo priežastis.

Kraujas šlapime gali būti šlapimo takų infekcijos (ŠTI) arba šlapimo pūslės akmenų požymis, ir dažniausiai šlapinimasis dėl to būna skausmingas ir kelia diskomfortą. Inkstų, šlapimtakio ir šlapimo pūslės vėžys taip pat gali pasireikšti krauju šlapime, ir dažniausiai neturi jokių kitų su tuo susijusių simptomų, tokių kaip skausmas, teigia Miler.

„Nors visos spalvos yra svarbios, ši yra pati rimčiausia, ir būtent todėl turėtumėte pranešti apie tai savo šeimos gydytojui – net jei viskas greitai normalizuosis – nes kai kurios vėžio rūšys skatina kraujavimą su pertraukomis“, – įspėja docentė.

Reziumė:

  • Atkreipkite dėmesį į šiuos požymius stebėdami savo sveikatą ir sutrikimus, apie kuriuos galbūt dar nieko nežinote;
  • Labai paprasta patirti dehidrataciją, tačiau viršyti reikiamą skysčių normą taip pat labai paprasta. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis