Yra daugybė mitų apie menopauzę. Galbūt jūsų draugės yra sakiusios: „Mano seksualiniam gyvenimui greitai ateis galas“ arba „Niekada gerai nebeišsimiegosiu“. Tačiau tiesa ta, kad kiekviena moteris menopauzę patiria skirtingai ir dauguma apie ją sklandančių mitų yra neteisingi.
Žemiau pateikiame faktus, padėsiančius lengviau prisitaikyti prie pokyčių.
Tiesa ar melas: priaugsite bent 5 kilogramus
Melas.
Menopauzės metu dažnai priaugama svorio, tačiau dauguma moterų vidutiniškai priauga tik 2,5 kg, praneša JAV sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas (SŽPD). Dėl to galima kaltinti sumažėjusį estrogeno kiekį, sulėtėjusią medžiagų apykaitą ir sumažėjusią raumenų masę, o tai natūralūs senėjimo procesai (raumenys degina kalorijas net sėdint).
Perkopus 50-etį, jūsų kūnui reikės maždaug 10 proc. mažiau kalorijų, nei reikėjo prieš 20 metų.
Tačiau svorio augimas nėra neišvengiamas, sako Emilis Tajzoyus, medicinos mokslų daktaras, akušeris-ginekologas iš Teksaso. Yra daug dalykų, galinčių padėti palaikyti svorį. Pradėkite nuo sporto. Dr. E.Tajzoyus rekomenduoja 5 kartus per savaitę atlikti 45 minučių kardio treniruotę ir 2 kartus per savaitę jėgos pratimų treniruotę – taip deginsite kalorijas ir auginsite raumenų masę. Pagalvokite ir apie porcijų sumažinimą.
„Perkopus 50-metį, jūsų kūnui reikės maždaug 10 proc. mažiau kalorijų, nei reikėjo prieš 20 metų“, – sako vyras. Kitaip tariant, anksčiau svoriui palaikyti reikėjo 1800 kalorijų per dieną, naujas svorio palaikymo limitas yra 180 kalorijų mažesnis (tiek kalorijų yra dviejuose vidutinio dydžio šokoladiniuose sausainiuose).
TAIP PAT SKAITYKITE: Prof. dr. K.Petrikonis apie tai, kokie pokyčiai vyksta mūsų smegenyse sulaukus 50 metų
Tiesa ar melas: menopauzė didina tam tikrų ligų tikimybę
Tiesa.
Mažas estrogeno ir progesterono kiekis padidina rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, insultas ir osteoporozė, riziką, praneša SŽPD. Gera žinia tai, kad galite – ir reikėtų – imtis tam tikrų dalykų sveikatai apsaugoti, pavyzdžiui, beveik kasdien sportuoti bent po 45 minutes ir sveikai maitintis.
Kalbame apie daugybę vaisių ir daržovių, sveikuosius riebalus (avokadai, riešutai), liesuosius baltymus (vištienos krūtinėlė be odelės ir pupelės) ir nesmulkintus grūdus – tokios yra ekspertų rekomendacijos.
Pasikalbėkite su savo gydytoju, gal jums pravers kasdieniai papildai, tokie kaip B grupės vitaminų kompleksas. Šios maistinės medžiagos padeda palaikyti kraujo ir nervų ląstelių sveikatą, o laikui bėgant kūnas vis sunkiau jas įsisavina iš maisto. Gydytojas taip pat gali parekomenduoti kalcio ir vitamino D papildus – jie palaikys sveikus kaulus ir sumažins osteoporozės (po menopauzės ši būklė labai dažna) riziką.
Tiesa ar melas: po menopauzės seksas tikriausiai visada bus šiek tiek skausmingas
Melas.
Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio, makšties ir vulvos audiniai suplonėja, o tai reiškia, kad sekso metu makštis gali išsausėti, prarasti elastingumą, galite jausti deginimą. Tačiau tai nėra taisyklė. „Pirmasis terapijos žingsnis yra naudoti makšties drėkiklius du tris kartus per savaitę, net jei lytinio akto nebūna“, – sako dr. E.Tajzoyus.
O jei tai nepadeda? Pasikalbėkite su gydytoju. Jis gali išrašyti estrogeninį makšties kremą arba duoti siuntimą dubens dugno terapijai, dėl kurios makšties audiniai tampa elastingesni, o tai palengvina diskomfortą, sako akušerė-ginekologė iš Kalifornijos medicinos mokslų daktarė Leslie Gonzalez.
Tiesa ar melas: menopauzė gali sujaukti jūsų miegą
Tiesa.
Tai neišgalvota: maždaug ketvirtadalį menopauzę patiriančių moterų kankina tokia rimta nemiga, kad tai daro poveikį jų funkcionavimui dieną. Kas labiausiai trukdo miegoti? Karščio bangos. Norėdamos jų išvengti prieš miegą sumažinkite šildymą, įsijunkite ventiliatorių, atsidarykite langą ir dėvėkite laisvą, lengvą pižamą, rekomenduoja dr. E.Tajzoyus. Fizinis aktyvumas taip pat gali padėti lengviau užmigti, nes jis padeda kūnui efektyviau reguliuoti savo temepratūrą.
Kas labiausiai trukdo miegoti? Karščio bangos.
Jei nė vienas išvardytų dalykų nepadeda, pasikalbėkite su savo gydytoju, kuris galbūt išrašys hormoninius papildus, tokius kaip estrogenas, sako dr. L.Gonzalez.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ginekologė iš Vokietijos pataria: kaip atitolinti senėjimą ir išlaikyti seksualinio gyvenimo kokybę po 50-ies
Tiesa ar melas: geriausia laikytis atokiau nuo pakaitinės hormonų terapijos
Melas.
Nepaisant ankstesnių nesutarimų, ekspertai sutaria, kad sintetinis estrogenas ir progesteronas gali atlikti svarbų vaidmenį padidinant sumažėjusį estrogeno kiekį, o tai palengvins karščio bangas, naktinį prakaitavimą, makšties išsausėjimą ir skausmą sekso metu. Tačiau, kadangi nauda ne visada persveria potencialią riziką, svarbu žinoti, kokio poveikio galite sulaukti prieš nuspręsdamos vartoti vaistus.
Pakaitinių hormonų vaistai potencialiai gali padidinti kraujo krešulių, širdies priepuolių, insultų, krūties vėžio ir tulžies pūslės ligų riziką, praneša Nacionalinis sveikatos institutas. Kai kurios moterys į tai gali būti labiau linkusios už kitas, todėl labai svarbu su savo gydytoju pasverti individualią riziką ir naudą. O jei nuspręsite, kad verta pabandyti pakaitinę hormonų terapiją, paklauskite gydytojo, ar protinga vartoti mažiausią galimą dozę trumpiausiu rekomenduojamu laikotarpiu, rekomenduoja JAV maisto ir vaistų administracija.